i5 1035G4 boşta 60 derecede çalışıyor

Enes Karatepe

Centipat
Daha fazla  
Laptopu 2 sene önce aldım. Son 10-15 gündür sıkıntı yok gibiydi sonradan PC oyunlarda, internette gezerken ve boşta ısınmaya başladı.
Boşta 55-60 arası.
İnternette gezerken 70-75 derece.
Oyunda 5 dakika içinde 90-100 derece oluyor arada bir 100 dereceye geliyor ama PC kapanmıyor.
İşlemci: Intel i5 1035G4.
Ekran kartı: Intel iris Plus Graphics (APU)
Lenovo marka bir laptopum var Lenovo Vantage uygulamasından soğutma kısmını yüksek performans kipinde kullanıyorum arada bir akıllı soğutma kipine alıyorum değer değişmiyor.
Not: Hiç bakım veya iç temizlik yapılmadı ve ben kendim temizleyebilir miyim laptopu.

Hocam kendinize güveniyorsanız içini açıp temizlik yapabilirsiniz. Zor bir iş değil. İçini açmışken termal macunda sürün işlemciye. Biraz nazik olun yeterli.

Hocam bir de işlemci kullanımı % kaç? Belki virüs girmiştir ve işlemciyi çok kullanmaya başlamıştır. İşlemci çok kullanıldığı içinde ısınmaya başlamış olabilir.

Hocam kendinize güveniyorsanız içini açıp temizlik yapabilirsiniz. Zor bir iş değil. İçini açmışken termal macunda sürün işlemciye. Biraz nazik olun yeterli.

Hocam bir de işlemci kullanımı % kaç? Belki virüs girmiştir ve işlemciyi çok kullanmaya başlamıştır. İşlemci çok kullanıldığı içinde ısınmaya başlamış olabilir.

Şu an internetteyken fanlar devre dışı 50 derece sabit %5 kullanım var bu arada aklıma takıldı boşta iken PC 60 derece falan neden şu an internette gezerken 50 derece?

İşlemciyi kısıtlayarak frekansı ve sıcaklığı düşürebilirsiniz ama performans da biraz düşer. Nasıl olacağını anlatayım. Denetim Masasında Güç Seçenekleri, Ekranın ne zaman kapatılacağını seç, Gelişmiş güç ayarlarını değiştire gir. İşlemci güç yönetimindeki artıya tıklayarak En yüksek işlemci durumundaki artıya tıkla. Oradaki %100 ayarları değiştirerek %99 yap. Uygula ve Tamam bas. Böylece işlemci %100 kullanmayacağı için hiçbir zaman turboya geçmez ve frekans düşük kalır. Dolayısıyla sıcaklık da düşük seviyelerde kalır.

Bir de hocam hangi termal macun sizce daha iyidir. Herkes MX4 iyidir diyor sizce iyi mi?

İşlemciyi kısıtlayarak frekansı ve sıcaklığı düşürebilirsiniz ama performans da biraz düşer. Nasıl olacağını anlatayım. Denetim masasında güç seçenekleri, ekranın ne zaman kapatılacağını seç, gelişmiş güç ayarlarını değiştire gir. İşlemci güç yönetimindeki artıya tıklayarak en yüksek işlemci durumundaki artıya tıkla. Oradaki %100 ayarları değiştirerek %99 yap. Uygula ve tamam bas. Böylece işlemci %100 kullanmayacağı için hiçbir zaman Turbo'ya geçmez ve frekans düşük kalır. Dolayısıyla sıcaklık da düşük seviyelerde kalır.

Direk redegitten Turbo Boost'u kapatsam daha verimli olur mu yoksa aynısımı olur?

Direk redegitten Turbo Boost'u kapatsam daha verimli olur mu yoksa aynısımı olur?

Yani kayıt defterinden bir değeri değiştirince güç ayarlarına yeni bir özellik ekleniyor onu kapatınca Turbo Boost kapanıyor.

Son düzenleme:
İkisini de denersin. Hangisi daha iyiyse onunla devam edersin.

Ama Turbo Boost'u kapatmaya gerek var mı? İçini temizlesem ve termal macununu yenilesem eski sıcaklık değerlerine dönermi laptopun orijinalliğini bozmak istemiyorum. Bir de hangi termal macunu önerirsiniz hocam MX4 iyi mi?

Ama Turbo Boost'u kapatmaya gerek var mı? İçini temizlesem ve termal macununu yenilesem eski sıcaklık değerlerine dönermi laptopun orijinalliğini bozmak istemiyorum. Bir de hangi termal macunu önerirsiniz hocam MX4 iyi mi?

Temizlik fan temizliği ve termal macun yenilemesi yaparsanız düşürebilirsiniz aynı sorun bende de oluyor bazen garantisine götürün başka bir yere götürürseniz garantisini bozarsınız.

Laptopda termal macunla o iş olmaz. Masaüstü gibi soğutma sistemi yok. Dediğim yöntem bir şeyi bozmaz. %99 yapıyorsun. İstediğin zaman tekrar %100 yaparsın. Her şey eski haline döner ve turbo boost açılır.

Temizlik fan temizliği ve termal macun yenilemesi yaparsanız düşürebilirsiniz aynı sorun bende de oluyor bazen garantisine götürün başka bir yere götürürseniz garantisini bozarsınız.

Garantisinin 5-6 günü kaldı ve Vatan Bilgisayar'dan almıştım ama temizlik + termal macun yapıyorlar mı bilmiyorum + garanti var diye bedava yapıyorlar mı onu da bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı