i5 10400 85 dereceye ulaşıyor

erenakgun360

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. 2 ay kadar önce bir APU toplamaya karar verdim. Seneye de inşallah ekran kartımı alacağım. Şu anlık Intel UHD 630 grafik birimi bulunuyor ve çok düşük olmadığını düşünüyorum. Oynadığım oyunlar CS:GO, Minecraft, Valorant. Hepsinde ortalama 70-100 FPS alıyorum ama dün MSI Afterburner kurup sıcaklıklara baktım. İşlemci %45 kullanımda ancak 77 derece, arada 84-85'ler civarına kadar ulaşıyor. Stok fan kullanıyorum. Acaba bu değerler normal mi? Termal macun, stok fan kendi macunu. 2 ay oldu daha. Kasada 2 önde, 1 egzoz fan var. Sizce bu sıcaklıklar normal mi? GPU kullanımı %85/%99 arası genelde. Korkmalı miyim 70-75-80 dereceden? Sistem:

-i5 10400.
-8 GB RAM 3000MHz.
-B460M A PRO anakart. -500 GB HDD 5200RPM.
-Zalman S3 kasa 2ön 1 egzoz fan.
-Intel stok fan.

Boşta 40 45 arası ama oyunda 75 80, bazen 85 kadar oluyor.

Soğutucunun yerine iyice oturup oturmadığını kontrol edin, eğer mümkünse termal macunu* tekrardan ne çok ince ne de çok kalın olacak şekilde uygulayın.

Sorununuz çözülmezse kasanızın hava akışını optimize etmek için gerekli mevcut alanlara fan ilave edebilirsiniz.

Öncelikli Intel sistemler APU değildir bunu belirteyim. Kasan nedir? Hava akışından dolayı sıcaklıkların yüksek olabilir.

Normal değil derdim ama sen işlemcinin kartını kullanıyorsun o yüzden normal. Benim 10400F boşta 25-30 yükte 60 geçmedi daha stokla. Bu şekilde kullanmanı ise önermem. 80 derece her ne kadar sorun olmasa da işlemcinin ömrünü kısaltır. Hava akışı kaynaklı bir sorunun var orası belli ama 5-10 derece daha az olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı