i5 10400F 2666 MHz RAM kullanımı 3200 MHz nasıl yapılır?

RAM OC yapabilmek için RAM'in ve anakartın desteği olması gerekir. Value RAM ise hiçbir anakart OC yapamaz. Bende de Z97X anakart var fakat Value RAM olduğu için OC olmuyor. Z serisi bir anakart ise uygun RAM ve işlemciye OC yapabilir. H510 veya B560 ile de uygun RAM'e OC yapabilirsiniz.

H510 anakartta i5 11400F ile OC yapamadım ben. Yani 3200MHz üstüne çıkamadım.
Testlere baktım da 2666 MHz ile 3200 arasında yok denecek kadar fark var ekstra 1K vermeye değer sebep yok Intel seçimi sıkıntı aslında başta.

Fark var ama anakart değişimine değer mi orası tartışılır bir konu. Tartışma varsa ben yokum.

Testlere baktım da 2666 MHz ile 3200 arasında yok denecek kadar fark var ekstra 1K vermeye değer sebep yok Intel seçimi sıkıntı aslında başta.

Hocam bizim arkadaş demişti kendisi bilgisayarcı bana Intel önerdi AMD bilgisayarlarda çok sorun çıkıyormuş o yüzden Intel'e geçmemi önerdi bende geçtim ama baş ağrıdı.
Arkadaşlar sizi anlıyorum.

Hocam bizim arkadaş demişti kendisi bilgisayarcı bana Intel önerdi AMD bilgisayarlarda çok sorun çıkıyormuş o yüzden Intel'e geçmemi önerdi bende geçtim ama baş ağrıdı.

Çok biliyormuş. Eski AMD işlemcileri kasttetmiş olabilir. Ya da gerçekten eski AMD işlemcilerde kalmış aklı.

H510 anakartta i5 11400F ile OC yapamadım ben. Yani 3200MHz üstüne çıkamadım.

Fark var ama anakart değişimine değer mi orası tartışılır bir konu. Tartışma varsa ben yokum.
Desteği kadar çıkar. Mesela 3200 MHz yapmışsınız. H410 olsa olmazdı. İ7 altı ile 2666 olarak kalırdı. Z serisi için bu değerler artar.

Böyle bir durum söz konusu olamaz. Şuan pazar payının çok büyük bir kısmı AMD nin elinde. Bundan ziyade elektronik ürün her marka model ürün sorun çıkartabilir ama uzun yıllar Intel ve AMD sistemler kullandım. Şunu söyleyeyim Ryzen serisinden sonra AMD sistemlere geçiş yaptım ve 5-6 tane farklı olma kaydıyla AMD sistemler kullandım en ufak bir sorun yaşamadım. Şuanda 5600x ve 6600XT kullanıyorum yine bir sorun yaşamadım.

Yine altını çizerek belirtiyorum elektronik ürün ve sorun çıkmaz diye bir kaide yok. Ek olarak bir ürün ne kadar çok kullanılıyorsa o ürün hakkında iyi de kötü de olma kaydıyla elbette çok fazla duyum alırsınız. Dediğim gibi pazar payının çok büyük bir kısmı AMD nin elinde bundan dolayı çok fazla iyi veya kötü duyum alabilirsiniz.

Düzelttim. Net bilgi bulamadım. Asus da sağ olsun teknik özelliklere yazma zahmetine girmemiş.
Yine de anakarta göre de değişebilir hocam.

Geri
Yukarı