i5 10400F kaç MHz RAM destekliyor?

Hocam Şimdi ben 800TL'lik bir anakarta 10400F takınca 3200 MHz hiçbir türlü alamaz mıyım?

Hayır da 3200 MHz olmasındaki şart ne ki? 500-550 TL'lik anakarta takınca 2666 MHz kullanırsın ve performans %4-5 civarı düşer tabii 3200 MHz CL 14 vs 2666 MHz CL 16'daki teste göre. En iyisi 2933/3000 MHz ve üzeri, CL'de 16'dan yukarısı olmaması ama işte gereksiz bir kısıtlama yapmışlar diye performans düşüyor. Bir de bazı oyunlarda falan sanırım CL harici sadece MHz'e baktığı için orada daha fazla fark olabiliyor diye biliyorum. 2666 MHz kullanırsın ama düşük frekansta olduğu için CL düşürerek bir nebze performansı kurtarmaya çalışırsın. 3200 MHz CL 16 kullanmak = 2666 MHz CL 12-13 kullanmak gibi yani frekansı düşürünce orantılı CL'de düştüğü için ama kısıtlama sebebiyle en ideal frekans 2933/3000 MHz yani yine %100 kurtarmıyor ama önemli değil. Frekans düşürünce CL'de düşürülür. Çoğu kişide 3200 MHz yerine 2666 MHz kullanınca 50-100 FPS kayıp oluyor gibi bir algı var. :D Kullandığınız bir program 3200 MHz RAM yoksa hata mı veriyor? RAM frekansı önemli bir program vs kullanıyorsanız Z490 chipset anakart almaya bakın. 3500X alınmaz 10400F yerine.

Hayır da 3200 MHz olmasındaki şart ne ki? 500-550 TL'lik anakarta takınca 2666 MHz kullanırsın ve performans %4-5 civarı düşer tabii 3200 MHz CL 14 vs 2666 MHz CL 16'daki teste göre. En iyisi 2933/3000 MHz ve üzeri, CL'de 16'dan yukarısı olmaması ama işte gereksiz bir kısıtlama yapmışlar diye performans düşüyor. Bir de bazı oyunlarda falan sanırım CL harici sadece MHz'e baktığı için orada daha fazla fark olabiliyor diye biliyorum. 2666 MHz kullanırsın ama düşük frekansta olduğu için CL düşürerek bir nebze performansı kurtarmaya çalışırsın. 3200 MHz CL 16 kullanmak = 2666 MHz CL 12-13 kullanmak gibi yani frekansı düşürünce orantılı CL'de düştüğü için ama kısıtlama sebebiyle en ideal frekans 2933/3000 MHz yani yine %100 kurtarmıyor ama önemli değil. Frekans düşürünce CL'de düşürülür. Çoğu kişide 3200 MHz yerine 2666 MHz kullanınca 50-100 FPS kayıp oluyor gibi bir algı var. :D Kullandığınız bir program 3200 MHz RAM yoksa hata mı veriyor? RAM frekansı önemli bir program vs kullanıyorsanız Z490 chipset anakart almaya bakın. 3500X alınmaz 10400F yerine.
Bu arada 3200 MHZ CL14 ile 2666 MHZ CL 16 karşılaştırmak adil olmamış. CL değerleri aynı tutulsa daha objektif olurdu. Sırf arada performans farkını çoğaltmak için yapılmış. İki işlemciyi karşılaştırırken birine OC yapmak gibi bir aldatmaca.
Kullandığım RAM'ler 3200 MHZ CL16. Anakartım B360 olduğundan 2666 MHZ'in üstüne çıkılamıyor ama CL14'e çekebiliyorum. Bir yerden giderken öbür yerden geliyor. Sizin de bahsettiğiniz gibi her firma platformunu cazip hale getirmek için işi abartıyor.

2666 MHz'de CL düşürerek yine bir nebze performansı kurtarabiliyorsun aslında. 2666 MHz CL 16 vs 3200/3400 MHz CL 14'de 10400F'te %4-5 düşüş oluyordu sanırım. Bir de yüksek ekran kartı kullanmayınca yani 10100F'e 2060S yerine 2080 Ti takmayınca yine performans kaybı daha düşük diye duymuştum ama ondan emin değilim. Kısaca Z serisi anakart almayacaksanız CL düşürün.
CL'nin ne olduğunu bilmiyorum da. Ben Z serisi almayı pek düşünmüyorum evet.
Bu arada Z serisi anakart dışındaki anakartlarda hem işlemciye hız aşırtma yapılamıyor hem de RAM frekansı takılı olan işlemcinin istediğinin üzerine çıkarılamıyor. Bu sebeple B360 anakartımda 9700KF takılı ve 3200 MHZ'lik RAM'lerim 2666 MHZ 'de çalışıyor. CL değerlerini düşürebiliyorum sadece. Oyunlarda kaybım yok. Render vs. ile uğraşıyorsan RAM frekansı önemli.
Ben alacağım yeni sistemle Render işleriyle uğraşmayı düşünüyorum. Anakartım B serisi olduğu için maksimum 2666MHz de kullanabilicem. Ne kadar fark olur Render'da ?

CL'nin ne olduğunu bilmiyorum da. Ben Z serisi almayı pek düşünmüyorum evet.

Ben alacağım yeni sistemle Render işleriyle uğraşmayı düşünüyorum. Anakartım B serisi olduğu için maksimum 2666MHz'de kullanabileceğim. Ne kadar fark olur Render'da?

Render'da fark yok hemen hemen aynı performansı veriyor. Performans farkı daha çok oyun performansında.

Ş
Render'da fark yok hemen hemen aynı performansı veriyor. Performans farkı daha çok oyun performansında.
Şimdi baktım bu teste, fark yokmuş gerçekten:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ş
Şimdi baktım bu teste, fark yokmuş gerçekten:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oyun performansında intel için çok fark olmuyor diye biliyorum ama yanlış mı ?

Oyun performansında intel için çok fark olmuyor diye biliyorum ama yanlış mı ?
Evet, öyle diye biliyorum. Dikkat etmen gereken alt sınır var ama. Intel'in sitesinden işlemcinin özelliklerine bakarsan istediği RAM frekansını görürsün. O frekansın altındaki RAM'lerde işlemcinin vaat ettiği performansı alamayabilirsin.

Evet, öyle diye biliyorum. Dikkat etmen gereken alt sınır var ama. Intel'in sitesinden işlemcinin özelliklerine bakarsan istediği RAM frekansını görürsün. O frekansın altındaki RAM'lerde işlemcinin vaat ettiği performansı alamayabilirsin.

RAM işlemci ve Anakart bu şekilde. Siz yorumlar mısınız? Ben biraz geri kalıyorum bu konuda.

Geri
Yukarı