İ5 10400F RTX 2060 sisttem aniden donuyor

gizli kalsın

Decapat
RAM
Apacer Panther 2x8 3000 MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo 250 gb SSD ve Segate 500 gb HDD
Ekran kartı
Asus Dual RTX 2060
Anakart
Asus H410M
İşlemci
İ5 10400F
Sorun çok klasik gibi görünüyor fakat ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Öncelikle bu sistemi 1.5 yıldır kullanmaktayım daha önce 8 yıl boyunca düşük kalitede bir laptop kullanmıştım ama böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Mouse hareket ettirirken veya yazı yazarken 5-6 saniyede bir donuyor, video izlerken 30-35 saniyede bir, örneğin League of Legends oynarken 2-3 dk da bir öyle FPS düşmesi yiyorum ki FPS 260'lardan 5-30 arasına iniyor. Ayrıyeten ne zaman PC'ye bir komut versem donuyor ve biraz beklemenin ardından aniden komutu gerçekleştiriyor (ör: Yeni sekme açmak, Discord'u açmak, Spotify açmak), müzik dinlerken ve Discord'da aynı video izlerkenki gibi 30-35 saniyede bir sesim karşıya pingliymiş gibi gidip onlardan pingliymiş gibi geliyor. Şimdi gelelim ne zaman başladığına;
Dün arkadaşlarla LoL oynadık çıkınca da Rocket League oynayalım dedik 30 dk kadar oynadık Rocket League'i ardından bu sorunlar oyun içinde gerçekleşmeye başladı Görev Yöneticisi'ni açtığımda Rocket League 2.5k bellek kullanıyor gözüküyordu. Oyunu hemen kapattım zaten oynanacak gibi değildi, ardınan PC kapatıp yattım. Sabah kalktığımda manzara aynıydı ve soluğu burada aldım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Not: İşe yarar mı bilmem ama PC'yi alt+F4 ile kapattığımda sanki yeniden başlat komutu vermişim gibi yeniden açılıyor. Ve Windows 11 kullanıyorum yaklaşık 3 aydır.

Screenshot_72.png

HDD de deilse format onu söküp denermisin.
Tek ram ile deneme yap memtest yapmadıysan ram kaynaklıda olabilir.
Virüslerdende olabiliyor Windowsun temiz ise genelde en büyük sıkıntı HDD bu arada bellek kullanımın ilk görev yöneticisi açtıgında yüzde 90 civarlarında sonra düşüyordur sanırsam o öyle gözüküyor bazen HDD sorunu yaşadıgım dönemlerdede gözükmüştü.

Hard diskinizi sökün o şekilde deneme yapın sorun devam ederse RAM'leri deneyiniz. Sırası ile.
Windows virüs olabilir. Formatınızı yeni attıysanız denemenize gerek yok temiz kurulumu.

Sağ olun hocam deneyeceğim fakat eğer HDD kaynaklı değilse RAM'leri mi sökmemi istiyorsunuz? RAM'leri sökmek ne kadar sağlıklı olur?

Sağ olun hocam deneyeceğim fakat eğer HDD kaynaklı değilse RAM'leri mi sökmemi istiyorsunuz? RAM'leri sökmek ne kadar sağlıklı olur?
Hocam Hard Disk Kablosunu cıkarıcaksınız SSD de kurulu ise Format Sorun Devam Ediyorsa
2x 8 Gb ram war sizde sadece 1 ram ile açıcaksınız pcyi 2 si cıkarılmaz.

Bu Arada K.bakma Windows 11 Kullanıyormuşsun Atlamışım Orayıda Sizde Öncelerden Denk Gelmişsinizdir Windows 8.1 de donma sorunları pc kapanma sorunu olan arkadaşlarımız vardı Windows 11 bu sorun başladıgı dönemlerde güncelleme yaptımı yazılımsal bir sorun olabilir ihtimalleri atlamamak gerek.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı