i5 10400F veya Ryzen 5 3600 sistem toplama

Bütçe
6000-6500

244765

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar, sistem toplamayı düşünüyorum. Tasarımı benim için önemli, sade ve ışıklandırmalı bir kasa istiyorum. İşlemci olarak 10400F veya 3600 düşünüyorum fakat 10400F alırsam yanına sıvı soğutma almak istiyorum, hava soğutmalar görünüm açısından biraz absürt kalıyor benim için. Stok fanın tasarımı berbat ötesi, o yüzden kasama sokmayı düşünmüyorum. Anakart kısmında ATX düşünüyorum, 4 RAM slotuna sahip olması iyi olur. Parçalar şunlar, montajını kendim yapacağım:

Soğutma konusunda pek bir fikrim yok, tavsiyelerinize açığım.

AMD alternatifi şöyle:

AMD alırsam stok soğutucu ile kullanacağım, gözüme sade ve şık geliyor.

RAM'ler hakkında pek bilgim yok, RGB ve şık bir tasarıma sahip olmasını istiyorum. AMD tarafına yönelirsem 3200 MHz veya 3600 MHz tercih edeceğim, Intel tarafında 3000 MHz benim için kâfi. Yaklaşık 700 lira gibi bir bütçe ayırdım RAM'ler için. Gaming gecesi indirimlerinde bu fiyatlara düşüyordu hatırladığım kadarıyla.

Apacer'in bu modeli fiyatına göre güzel gibi, fakat tırtıklı tasarımını pek beğenemedim. Alternatif önerilerinizi bekliyorum.

Depolama olarak Patriot Burst veya Apacer Panther AS340 modellerinden birini seçmeyi düşünüyorum, SSD'yi arkaya montajlayacak olursam Patriot, öne montajlayacak olursam apacer almayı düşünüyorum.

Hali hazırda elimde 1 TB'lık bir HDD bulunuyor.

Kasa olarak Adata XPG Invader modeli hoşuma gitti, önü mesh yapıda ve çok geniş bir kasa. Hava akışı ve malzeme kalitesi hakkında pek bir bilgim yok, kullananlar varsa yorumlarınızı bekliyorum. 100r veya 100M'e yönelmememin nedeni fanları ve ınvader'e göre biraz daha küçük kalması.

Power Supply olarak XPG pylon 650W modelini düşünüyorum, Core Reactor ile arasındaki farklar nelerdir? Aradaki fiyat farkına değer mi?

Ekran kartı konusunda hiçbir fikrim yok, acelem de yok şu an için. İkinci ele yönelebilirim gerekirse, veya stok sıkıntısının geçmesini bekleyebilirim. 1050 Ti alternatifi bir kart bile benim için yeterli olur.

Bütçem kesin değil, 6000-6500 lira civarında monitör dahil. Birinci amacım kesinlikle oyun değil, kodlama yapacağım ve render alacağım. Yukarıda saydığım ürünler yaklaşık 4500 lira civarında tutuyor. Hepsini indirimlerle 3700-3800 TL civarına getirebileceğimi umuyorum. RAM'i 8 yapıp ileride yükseltmeyi de düşünebilirim.

Monitör olarak Acer Nitro QG241YBIi modeli hoşuma gitti, tasarımı ve VA panel olması ilgimi çekti:
https://www.hepsiburada.com/acer-ni...hdmi-freesync-full-hd-monitor-p-HBV00000M0260

Arada bir Valorant ve CS:GO oynadığım için şu model de gözüme güzel gibi geldi:

Görüntü kalitesi benim için çok önemli, TN panel önermemenizi rica ediyorum.

Lütfen o bütçeye 1660 Ti toplanırdı gibi söylemlerde bulunmayın, önceliğim tasarım ve çoklu çekirdek performansı.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim şimdiden.

İşlem gücü + Oyun : R5 3600
Oyun + Yayın : R5 3600

Normalde 1900 TL fiyatlara kadar çıkıyor ama burada 1700 TL, şu linke göz atabilirsin.

10400F alacaksan Oyun performansı daha iyi ve fiyatı daha düşük o kadar. 3600 ile arasında ahım şahım çok fazla "oyun" performansı farkı yok. Fakat işlem gücüne geldiğimizde 10400F 3600'ün hayli gerisinde unutma.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı