i5 10500h İşlemciyi 0,79 GHz'e sabitleme

Selaus4

Kilopat
Makaleler
1
Dizüstü bilgisayar kullandığım için bilgisayar doğal olarak biraz ısınıyor. Bende günlük kullanımda cihazın fazla ısınmaması için Windows güç seçeneklerinden Max işlemci gücünü %30'a getirdim. İşlemcim 0,79 GHz'de çalışıyor ve bu hızdayken bile webte gezinme gibi basit işlerde gayet hızlı ve yeterli ayrıca bilgisayar 38-41 derecelerde takılıyor bu sayede daha serin. Oyun oynamak istediğimde ise güç seçeneğini değiştirerek işlemciyi tam kapasiteye alıyorum oyuna giriyorum. Sormak istediğim soru ise işlemciyi düşük performansta kullanmanın işlemciye herhangi bir zararı olur mu? Yaptığım bu işlem doğru mu yoksa yanlış bir şey mi yapıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-09-24 133613.png
    Ekran görüntüsü 2021-09-24 133613.png
    38,1 KB · Görüntüleme: 46
Dizüstü bilgisayar kullandığım için bilgisayar doğal olarak biraz ısınıyor. Bende günlük kullanımda cihazın fazla ısınmaması için Windows güç seçeneklerinden Max işlemci gücünü %30'a getirdim. İşlemcim 0,79 GHz'de çalışıyor ve bu hızdayken bile webte gezinme gibi basit işlerde gayet hızlı ve yeterli ayrıca bilgisayar 38-41 derecelerde takılıyor bu sayede daha serin. Oyun oynamak istediğimde ise güç seçeneğini değiştirerek işlemciyi tam kapasiteye alıyorum oyuna giriyorum. Sormak istediğim soru ise işlemciyi düşük performansta kullanmanın işlemciye herhangi bir zararı olur mu? Yaptığım bu işlem doğru mu yoksa yanlış bir şey mi yapıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim.

Hayır bir zararı olacağını sanmıyorum ama o kadar düşürmeniz iyi değil.

Kaç derecede çalışıyor maximum varsayılan ayarında? Belki ayar düşürecek kadar bir dereceye ulaşmıyordur. Düşük frekans işlemciye zarar vermez ama senin gezinme performansından ödün veriyorsun. Oyunlarda artırıp normal kullanımda düşürmenin sana faydası yok bence. Oyun oynarken çıktığı dereceye normal kullanımda ulaşması zaten zor. Yani anlayamadığım şey oyunda işlemcinin sıcak çalışmasını sorun etmiyorsun ama normal kullanımda sorun ediyorsun neden ki?

Kaç derecede çalışıyor maximum varsayılan ayarında? Belki ayar düşürecek kadar bir dereceye ulaşmıyordur. Düşük frekans işlemciye zarar vermez ama senin gezinme performansından ödün veriyorsun. Oyunlarda artırıp normal kullanımda düşürmenin sana faydası yok bence.
50 derecelere çıkıyor bana fazla gibi geldi.

Sıcaklık görmemişsiniz.

Sen Ryzen 5 3600 kullan stok fanla o zaman 50 derece sana serin gibi gelir çok ciddiyim. Bence bırak işlemci normal ayarlarında takılsın. İçinde rahat olsun. Bu sıcaklık için keyfinden ödün verme.

Deneyimlerinize bakılırsa 50 derece normal gibi :) işlemciyi normal gücüne alayım o zaman. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı