i5 10500h İşlemciyi 0,79 GHz'e sabitleme

Deneyimlerinize bakılırsa 50 derece normal gibi :) işlemciyi normal gücüne alayım o zaman. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Rica ederim. 50 derece güncel sistemlerde artık serin sayılıyor. Teknolojiyle işlemciler daha çok güçleniyor ama daha çok serin tutulamıyor hava soğutma ile dönemimiz şartlarında. özellikle de stok fanlarla. 50 derece problem edilecek bir sıcaklık değil tabii ki ama illaki daha serin görmek istersen ayar düşürme bütçen varsa daha iyi bir fan temin et.

Deneyimlerinize bakılırsa 50 derece normal gibi :) işlemciyi normal gücüne alayım o zaman. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
80'e kadar sorun yok. Laptoplar hep o sıcaklıklarda geziniyor. FPS limiti açmanız yeterli. FPS Monitörün Hz değerinin üstüne çıkmasın. Online oyunlarda fightler dışında iken bilgisayar ısınmasın.

Dizüstü bilgisayar kullandığım için bilgisayar doğal olarak biraz ısınıyor. Bende günlük kullanımda cihazın fazla ısınmaması için Windows güç seçeneklerinden Max işlemci gücünü %30'a getirdim. İşlemcim 0,79 GHz'de çalışıyor ve bu hızdayken bile webte gezinme gibi basit işlerde gayet hızlı ve yeterli ayrıca bilgisayar 38-41 derecelerde takılıyor bu sayede daha serin. Oyun oynamak istediğimde ise güç seçeneğini değiştirerek işlemciyi tam kapasiteye alıyorum oyuna giriyorum. Sormak istediğim soru ise işlemciyi düşük performansta kullanmanın işlemciye herhangi bir zararı olur mu? Yaptığım bu işlem doğru mu yoksa yanlış bir şey mi yapıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim.

İşlemci yüzdesini düşürmenize gerek yok. Güç modunu dengeli yaptığınız zaman zaten boştayken de çok düşük frekanslarda çalışır.

Rica ederim. 50 derece güncel sistemlerde artık serin sayılıyor. Teknolojiyle işlemciler daha çok güçleniyor ama daha çok serin tutulamıyor hava soğutma ile dönemimiz şartlarında. Özellikle de stok fanlarla. 50 derece problem edilecek bir sıcaklık değil tabii ki ama illaki daha serin görmek istersen ayar düşürme bütçen varsa daha iyi bir fan temin et.

Dizüstü bilgisayar soğutucuları var onlardan almayı düşünüyorum. Sıcaklık konusunda ise haklısınız gün geçtikçe hava soğutmalar yetmiyor gibi.
80'e kadar sorun yok. Laptoplar hep o sıcaklıklarda geziniyor. FPS limiti açmanız yeterli. FPS monitörün Hz değerinin üstüne çıkmasın. Online oyunlarda fightler dışında iken bilgisayar ısınmasın.

Çoğu oyunda 144e sabitliyorum dediğiniz gibi.

Yani ben masaüstü bilgisayarımda bile Web'de takılırken falan güç tasarruf moduna alıyorum. Ciddi anlamda elektrik tüketimi düşüyor. Yani gereksiz yere işlemci gücü kullanmaya gerek olmayan durumlarda güç tasarrufu modunu kullanabilirsiniz. Hiç bir zararı olmaz.

Normal kullanımlarda 60-65 dereceye kadar, Yük altında (oyun oynarken vs) 90-95 dereceye kadar gayet normal. Hatta AMD sitesine bakarsak 100 küsur derecelere kadar bile normal (bence normal değil :) )

Yeni konular

Geri
Yukarı