Çözüldü i5 1135G7 düşük frekansta çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mfatihaltuntas

Femtopat
Daha fazla  
Yaklaşık iki ay önce Acer Aspire A515-56G model laptop satın aldım. Cihazda i5 1135G7 CPU, NVIDIA GeForce MX350 GPU ve 8 GB RAM bulunmakta. Oyun harici herhangi bir işlem yaparken hiç sıkıntı yaşamıyorum ancak oyuna girdiğim zaman işlemci frekansı çok düşüyor. 0.6 GHz gibi frekanslara düşüyor ve düşük FPS değeri aldığım için oyun oynayamıyorum. Oynamaya çalıştığım oyunlar yüksek sistem gereksinimleri isteyen oyunlar değil. Valorant, The Forest ve Far Cry 3 oyunlarını denedim. Eski bilgisayarımda bile rahatça oynayabildiğim oyunlar ve hepsinde de en düşük ayarlarda açtım.

2 kere servise yolladım ama stres testi yapıp donanımda sorun bulamadıklarını söyleyip geri yolluyorlar. Firmanın yaptığı testlerin fotoğrafları aşağıdadır. 2 aydır bununla uğraşıyorum.

Not: Tahminimce işlemcinin gücünün denetimiyle alakalı bir sorun var, çünkü gelişmiş güç ayarlarında işlemci gözükmüyor. Aşağıya fotoğrafını koydum. Herhangi bir bilgim yok, sadece tahmin.

1.jpg

2.jpg

Ekran Görüntüsü (4).png

Aynı durumu kendi laptopumda da yaşıyorum.
Program içerisinde BD PROCHOT tikini kaldırırsanız sorun ortadan kalkacaktır.
Eğer ki sorun program sayesinde çözülür ise programı PC açılışında otomatik arka planda çalışma ayarlamasını tarif edeyim.

Oyuna girerken arkada Core-Temp uygulamasını açar mısınız? Çıktıktan sonra SS atın.

10 dakika Valorant oynadıktan sonra durum bu şekilde.

Ekran Görüntüsü (5).png

Eğer ki sorun program sayesinde çözülür ise programı PC açılışında otomatik arka planda çalışma ayarlamasını tarif edeyim.
Bu uygulamayı biliyorum ancak bilgisayarı garantiye göndereceğim için kullanmamıştım. İşlemciye herhangi bir zararı olmaz değil mi?

10 dakika Valorant oynadıktan sonra durum bu şekilde.

Eki Görüntüle 977815

Bu uygulamayı biliyorum ancak bilgisayarı garantiye göndereceğim için kullanmamıştım. İşlemciye herhangi bir zararı olmaz değil mi?
Bende de böyle oluyor fakat 1.58 Ghz'e iniyor. Neden olduğunu anlayamadım açıkçası (i5 8250U).

Throttlestop indirdim ve dediğiniz ayarın tikini kaldırdım ama bir fark olmadı. Sanırım o ayar işlemcinin sıcaklığı ile ilgili ama benim sıcaklıkla bir sorunum yok.

İşlemci 95 dereceye kadar çıkmış gibi gözüküyor. Sıcaklık sorununuz var gibi.

BIOS güncellemesi yapın:

Sorun devam ederse kaliteli bir macun uygulamanız gerekebilir. Ya da undervolt yapmak.

Yok orada 95 derece gözükmesinin sebebi laptopu performans moduna alırken birkaç saniye fanların durması sanırım. Yoksa oyun boyunca 70 derecenin üstünü görmüyor.

BIOS en son sürüm. Güncelleyeli 1 hafta olmadı. Ben biraz daha araştırma yaptım ve bu linkteki çözümü uygulamaya çalıştım ancak program benim işlemcim ile uyumlu değil. Linkteki çözümü uygulayınca sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum. Intel'in sitesinde de işlemcim ile uyumlu bir program göremedim. ThrottleStop kullanarak yapmayı denedim ama her şey kilitli anlamadım gitti.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı