Çözüldü i5 1135G7 işlemci sürekli yüksek frekansta çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bariso

Centipat
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Merhaba, Intel i5 1135G7 model işlemcim bilgisayarıma Windows 10'un son sürümünü yükledikten sonra aşırı yüksek frekans değerlerine çıkmaya başladı. Sadece internette gezerken bile fanlarım yüksek devirde çalışıyor ve bu beni çok rahatsız ediyor. Önceden böyle bir problemim yoktu. Bu arada bilgisayar eskisine göre aynı sıcaklık değerlerine sahip, fan sesleri ve frekans değeri çok yükseldi sadece. Aşağıda gerekli görselleri ekleyeceğim.
Sıcaklık değerlerim (anlık -min - max)

işlemci 1.PNG

CPU kullanım değerleri.

işlemci 2.PNG

Microsoft Edge kullanırken CPU'nun yükseldiği frekans (2 - 3.80 arasında geziniyor)

işlemci 3.PNG

Çözüm
Bir önceki nesil işlemcili laptop kullanıyorum ve ince kasası var. Öncelikle tüm sürücülerinizi ve özellikle BIOS sürümünü güncel tutmanız gerekiyor. Eğer internet kullanımında çok fazla fan sesi geliyorsa bilgisayarı güç tasarruf moduna alıp bilgisayarınızın üretici yazılımından fan modunu “silent/sessiz” moda alırsanız normal kullanımda hem şarj sürenizi uzatmış olursunuz hem de fan sesini kesmiş olursunuz ki ben bu şekilde kullanıyorum. Eğer bu ayarı bulamazsanız problem yok çünkü güç tasarrufu modu da fan sesini büyük ölçüde kesiyor.
Oyun veya daha performans gerektiren durumlarda da yüksek performans moduna da çekersiniz.
Pil tasarruf modunu görev çubuğundaki pil simgesine tıklayıp en iyi pil ömrü seçeneğine tıklayıp açabilirsiniz.

Hocam merhaba, öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle bilgisayarımı halihazırda dediğiniz modda kullanıyorum. Şu anda tüm driverlarım güncel. Bilgisayarım Acer Aspire 5, sanırsam fan modu ayarlayabileceğim bir yazılımı yok. Resmi sitesinde de bulamadım. Ben 20H2 Windows sürümü ile bağdaştırıyorum sorunu çünkü başka sitelerde de benzer durumu yaşayanlar olmuş. Sanırsam yeni güncellemeyi beklemekten başka bir çare yok gibi.

Güncelleme: Sorunum Windows'a format attıktan sonra driverları kurarken "Intel Turbo Boost" driverini kurmayınca kısmen çözülmüştür. Doğru bir çözüm yöntemi midir bilmiyorum ama yüksek frekanslarda çalışınca fan uçak sesi gibi ses yapmıyor en azından.
%7 bence sorun değil. Zira bilmediğiniz tonla Windows hizmeti arkada çalışmakta kaldı ki bunların bir de Windows olmayanları var(Google, sürücüler vb.). Her an biri işleve geçip idle'da dolanabiliyor. Hiçbir şey açık değil diye 0% olmasını beklemeyin derim. Edge'de 20% konusunu bilemeyeceğim, sonuçta bana çok da stabil gelmemişti.
%7'yi garipsemiyorum elbet ama ben Windows'un 19H versiyonunu kullanıyordum. Bu güncellemeyle fan kullanımı aynı işlemci kullanımına rağmen fazlasıyla arttı o biraz garibime gitti açıkçası.
Ben de bir ara buna bakıyordum dengeliye aldığımda değişmemişti ama BIOS'ta F6'ya basıp Optimized Defaults'u yüklediğimde sorun çözüldü. Yine deneyebilirsin belki çözebilir.

Ya da eğer fan çok ses çıkarıyorsa 50C'ye kadar olan sıcaklıkları biraz düşürebilirsin BIOS'tan sesi daha az gelir.
Teşekkürler. Bu yöntemi de deneyeceğim.

Bir önceki nesil işlemcili laptop kullanıyorum ve ince kasası var. Öncelikle tüm sürücülerinizi ve özellikle BIOS sürümünü güncel tutmanız gerekiyor. Eğer internet kullanımında çok fazla fan sesi geliyorsa bilgisayarı güç tasarruf moduna alıp bilgisayarınızın üretici yazılımından fan modunu “silent/sessiz” moda alırsanız normal kullanımda hem şarj sürenizi uzatmış olursunuz hem de fan sesini kesmiş olursunuz ki ben bu şekilde kullanıyorum. Eğer bu ayarı bulamazsanız problem yok çünkü güç tasarrufu modu da fan sesini büyük ölçüde kesiyor.
Oyun veya daha performans gerektiren durumlarda da yüksek performans moduna da çekersiniz.
Pil tasarruf modunu görev çubuğundaki pil simgesine tıklayıp en iyi pil ömrü seçeneğine tıklayıp açabilirsiniz.

Hocam merhaba, öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle bilgisayarımı halihazırda dediğiniz modda kullanıyorum. Şu anda tüm driverlarım güncel. Bilgisayarım Acer Aspire 5, sanırsam fan modu ayarlayabileceğim bir yazılımı yok. Resmi sitesinde de bulamadım. Ben 20H2 Windows sürümü ile bağdaştırıyorum sorunu çünkü başka sitelerde de benzer durumu yaşayanlar olmuş. Sanırsam yeni güncellemeyi beklemekten başka bir çare yok gibi.

Güncelleme: Sorunum Windows'a format attıktan sonra driverları kurarken "Intel Turbo Boost" driverini kurmayınca kısmen çözülmüştür. Doğru bir çözüm yöntemi midir bilmiyorum ama yüksek frekanslarda çalışınca fan uçak sesi gibi ses yapmıyor en azından.

Çözüm

Geri
Yukarı