i5 11400F oyunlarda 0.18 GHz'e düşüyor

Oyunda mısın şuan?

Oyundaysan, drop yaşanana kadar bekle, yaşanınca bir bak bakalım sıcaklığa. Değilsen oyuna gir. Yada OCCT testi yap. Yani fark etmez, sıcaklığı görelim.
Cpu testinden sonraki değerler.
1656610145297.png

Cpu testinden sonraki değerler.
Eki Görüntüle 1436913
Evet, mosfetmiş. 92 derece. VRM'ler üstünde herhangi bir soğutma bloğu yokmuş. Anakarta baktım şimdi Google'dan. Onların üzerine bir şey koyman lazım, hiç değilse kasanın hava akışını oradaki sıcağı atacak şekilde ayarlaman lazım gerçek bir çözüm için. Onun dışında işlemciye undervolt yaparsın. İşlemci düşük voltajla çalışırsa, VRM'ler daha az ısınır.

Evet, mosfetmiş. 92 derece. VRM'ler üstünde herhangi bir soğutma bloğu yokmuş. Anakarta baktım şimdi Google'dan. Onların üzerine bir şey koyman lazım, hiç değilse kasanın hava akışını oradaki sıcağı atacak şekilde ayarlaman lazım gerçek bir çözüm için. Onun dışında işlemciye undervolt yaparsın. İşlemci düşük voltajla çalışırsa, VRM'ler daha az ısınır.

VRM'ler nerede oluyor tam olarak? Nasıl soğutabilirim? Ayrıca anakartın hemen altında bir tane değişik bir bakır boru vardı böyle 2 tane basmalı tarafı vardı çektim çektim gelmedi acaba bahsettiğiniz o yer mi?

@TheAny Bahsettiğim kısım burası.

1656610839694.png

VRM'ler nerede oluyor tam olarak? Nasıl soğutabilirim? Ayrıca anakartın hemen altında bir tane değişik bir bakır boru vardı böyle 2 tane basmalı tarafı vardı çektim çektim gelmedi acaba bahsettiğiniz o yer mi?
Çekmeyin öyle yerleri. :D

İşlemcinin çevresindeki küçük metal bloklar VRM dediğim şeyler. Mosfetler onun üzerindeki küçük siyah çipler. Bu iki arkadaş soğutmaya ihtiyaç duyuyorlar. Aslında ikisi ve kapasitörler birlikte VRM'i oluşturuyor ama kısaca soğutulması gereken yerler, metal bloklar ve mosfetler.

Peki neden şimdi oldu öncesinde sorun yoktu?

Şimdi ne önerirsiniz anakartı servise göndermeli miyim? Elimde az da olsa az iletkenli 1 mm termla ped var işe yarar mı?
Neden şimdi sorusunun cevabı herhangi bir şey olabilir. Hava sıcaklıklarının artması, kasanın tozlanmasından dolayı hava akışının azalması, işlemci soğutucu yada fanların yeterince hava üfleyemiyor oluşu. Ekran kartı belki eskisinden daha fazla ısınıyordur, kasa içi sıcaklık yükseliyordur. Hani değişir. Termal padler geçici de olsa iş yapar ama onların üzerine bir blok koyman lazım ki ısıyı iletip atsın dışarı. Üstünde kaldığı müddetçe termal padinde çok yardımı olmaz.

Neden şimdi sorusunun cevabı herhangi bir şey olabilir. Hava sıcaklıklarının artması, kasanın tozlanmasından dolayı hava akışının azalması, işlemci soğutucu ya da fanların yeterince hava üfleyemiyor oluşu. Ekran kartı belki eskisinden daha fazla ısınıyordur, kasa içi sıcaklık yükseliyordur. Hani değişir. Termal padler geçici de olsa iş yapar ama onların üzerine bir blok koyman lazım ki ısıyı iletip atsın dışarı. Üstünde kaldığı müddetçe termal padinde çok yardımı olmaz.

Kasam iyi soğutması iyi içini açtım veyahut o fiş çekildikten sonra ne olduysa oldu neyse şimdi kesinlikle MOSFET'lerden yani fakat ileride işlemci yükseltirsem daha çok ısıncaklar garantilik bir işi var mı? MOSFET öneriniz varsa alabilirim.

Geri
Yukarı