i5 11400F - RX 6600 sistem dondu ve siyah ekran oldu

Zalplex

Centipat
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria 500GB NVME M.2 SSD-1TB HDD
Ekran kartı
RX6600
Anakart
H510M-E
İşlemci
İ5 11400F
Merhaba Valorant oyununu oynamaktaydım bir anda bilgisayar donu sesler kesildi ve beklemeye geçtim monitörü kapatıp açtığım zaman siayh ekrandaydı kasayı tuşuna basılı tutarak kapadım ve tekrar açtığımda sorunsuz açıldı ek olarak bilgisayarı kapadığım zaman olay görüntülüyecisinden Kernel Power kritik uyarı vardı sizce sorun ne de olabilir? Bilgisayarı aldığım günden beri görüntüde bozulmalar var garip olaylar yaşadım WattMan benim de aklıma geldi fakat AMD Radeon bildirimlerinde WattMan bulunmuyordu.

@InternetciMen

Ek olarak bilgisayarı ikinci başlatmamda tekrar aynı sorun oldu donma esnasında klavye mouse kasa fan ışıkları vs gitmiyor.

Son düzenleme:
Görüntü bozulmaları ekran kartı arızasını gösterebilir fakat sistemde OC vb. varsa kapatın. Aynı zamanda XMP de kapatın.
AMD ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırın.

En güncel beta olmayan 'WHQL' sürücüyü yükleyin.

Görüntü bozulmaları ekran kartı arızasını gösterebilir fakat sistemde OC vb. varsa kapatın. Aynı zamanda XMP de kapatın.

Hocam öncelikle size biraz danışmak istiyorum bu problemden önce garip bir sıkıntım bulunmakta bilgisayarı gece kapattığım zaman fişleri çekmekteyim ve ertesi sabah açtığımda ise ASUS yazısınsa şerit bir beyaz çizgi oluşuyor ve gidiyor ama bu işlem sadece uzun süre fişten uzak durunca oluyor.

Ek olarak RAM benim için şüpheli görüntü bozulmaları RAM kaynaklı olabilir mi?

Sistemim yeni ekran kartı garantiye gitti bir sorun yok denilerek geri yollandı.

Sistemi açtığım anda donuyor ve restart atmam gerekiyor Windows geliyor.

Geri dönüşünüzü beklemekteyim.

Belleklerden şüpheleniyorsanız Memtest86 testi yapabilirsiniz.

Binanın voltaj değerlerinde dalgalanma var mı? PSU nedir? Topraklama var mı?
Önceki adımları uygulamayı unutmayın.

Bir de OCCT indirip 15 dakika Power testi yapın, sistem kapanacak mı bildirin.

DDU ile silme işlemini defalarca gerçekleştirdim ek olarak iki gün önce format atıldı sisteme

sfc/scannow komutunu uyguladığımda ise bozuk sistem dosyaları bulunduğu ve tamir edildiği söyleniyor.

Belleklerden şüpheleniyorsanız Memtest86 testi yapabilirsiniz.

Binanın voltaj değerlerinde dalgalanma var mı? PSU nedir? Topraklama var mı?
Önceki adımları uygulamayı unutmayın.

Bir de OCCT indirip 15 dakika Power testi yapın, sistem kapanacak mı bildirin.
Hocam binamız yeniye yakın topraklama ve elektrik hattında bir sorun yok APC'nin akım korumalı prizini kullanmaktayım ve ek olarak PSU modelim COOLER MASTER MWE 650W V2 80+ Bronze.

Sistemde ağır oyunları uzun süre oynamama rağmen kapanma vs olmamakta donma esnasında ise tüm ışıklar ve fanlar durmakta.

(tüm ışıklar ve fanlar durmakta) derken sanki kapanmış gibi bir anlam çıkabilir hepsi çalışmakta sistem nasıl açıksa öyle devam etmekte ama sistem kilitleniyor.

DDU ile silme işlemini defalarca gerçekleştirdim ek olarak iki gün önce format atıldı sisteme

sfc/scannow komutunu uyguladığımda ise bozuk sistem dosyaları bulunduğu ve tamir edildiği söyleniyor.

Hocam binamız yeniye yakın topraklama ve elektrik hattında bir sorun yok APC'nin akım korumalı prizini kullanmaktayım ve ek olarak PSU modelim Cooler Master MWE 650W V2 80+ Bronze.

Sistemde ağır oyunları uzun süre oynamama rağmen kapanma vs. olmamakta donma esnasında ise tüm ışıklar ve fanlar durmakta.

(Tüm ışıklar ve fanlar durmakta) derken sanki kapanmış gibi bir anlam çıkabilir hepsi çalışmakta sistem nasıl açıksa öyle devam etmekte ama sistem kilitleniyor.

Dediğim testleri yapın. PSU yeterli gibi fakat güç ile alakalı sorun olabilir, o yüzden OCCT Power testi yapın.

Hocam dün sistemi test için açmayı denedim fakat açtığım gibi kilitlendi acaba bilgisayarı aldığım yere götürsem sorun ve hata tespitini gerçekleştirirler mi? (Garantiler durmakta)
Dediğim testleri yapın. PSU yeterli gibi fakat güç ile alakalı sorun olabilir, o yüzden OCCT Power testi yapın.

Anladım hocam peki RAM olma olasılığı kaçtır yanlış hatırlamıyorsam bir defasında ekran tamamen kırmızı rengine bürünüp geri gelmişti böyle milisaniyelik olaylar yaşanmakta RAM sorunlu olabilir mi?

Gece PSU tuşu dahil herşey kapalı olmakta bu uzun süre sonra bilgisayara elektrik gelince olabilecek şeyler mi?

Hocam dün sistemi test için açmayı denedim fakat açtığım gibi kilitlendi acaba bilgisayarı aldığım yere götürsem sorun ve hata tespitini gerçekleştirirler mi? (Garantiler durmakta)

Anladım hocam peki RAM olma olasılığı kaçtır yanlış hatırlamıyorsam bir defasında ekran tamamen kırmızı rengine bürünüp geri gelmişti böyle milisaniyelik olaylar yaşanmakta RAM sorunlu olabilir mi?

Gece PSU tuşu dahil herşey kapalı olmakta bu uzun süre sonra bilgisayara elektrik gelince olabilecek şeyler mi?
RAM sorunlu mu anlamak için test yapmak gerekiyor, üst kısımda yapman gereken testleri yap.
Yapmazsan yardımcı olamam.

RAM sorunlu mu anlamak için test yapmak gerekiyor, üst kısımda yapman gereken testleri yap.
Evet hocam haklısınız çalıştıramadımda sistemi. Deneyeceğim

Peki hocam format sonrası bunlar olabilir mi yoksa donanımsal mı? RAM böyle görüntü bozulmalarına yol açar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı