Çözüldü i5 11400F sistemde BIOS'a giriş ekranı gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhabalar, disklere temiz kurulum yapmadan doğrudan yeni sisteme bağladım. Diskler daha önceki sistemde takılı iken BIOS'a giriş yapmak istersem diye bir ekran gönsteriyordu ancak bu sefer sistemi montajlayıp çalıştırdığımda BIOS'a girmek için herhangi bir ekran gelmiyor onun yerine doğrudan Windows 10'un giriş ekranına yönlendiriyor.

Sistem bileşenleri;
MSI B560M Pro VDH.
Intel Core i5 11400F.
Corsair Vengeance RGB Pro 8 GB 3200Mhz(X2)
Gigabyte Windforce GTX1050 Ti.
Adata SU650 460GB SSD.

Çözüm
Sorunu çözdük. ekran kartında üç adet HDMI girişi varmış ve ben kabloyu 2. girişe bağladığım için BIOS'tan görüntü gelmiyormuş, 1. HDMI girişinde plastik bir koruma takılı olduğu için onun HDMI girişi olduğundan emin değildim, ama çıkartıp 1. girişe takınca sorun çözüldü.
Merhabalar, disklere temiz kurulum yapmadan doğrudan yeni sisteme bağladım. Diskler daha önceki sistemde takılı iken BIOS'a giriş yapmak istersem diye bir ekran gönsteriyordu ancak bu sefer sistemi montajlayıp çalıştırdığımda BIOS'a girmek için herhangi bir ekran gelmiyor onun yerine doğrudan Windows 10'un giriş ekranına yönlendiriyor.

Sistem bileşenleri;
MSI B560M Pro VDH.
Intel Core i5 11400F.
Corsair Vengeance RGB Pro 8 GB 3200MHz(X2)
Gigabyte Windforce GTX1050 Ti.
Adata SU650 460GB SSD.

Yeni sistemler UEFI olduğundan BIOS tuşu çok hızlı geçiyor.
Del tuşlarına Power tuşuna basar basmaz çok seri şekilde peş peşe basın.
BIOS açılacaktır.

Yeni sistemler UEFI olduğundan BIOS tuşu çok hızlı geçiyor.
Del tuşlarına Power tuşuna basar basmaz çok seri şekilde peş peşe basın.
BIOS açılacaktır.

Technopat'ın YouTube kanalında gösterdiği Shift'e basılı tutarak UEFI donanım düzenlemeden açtım, dediğiniz gibi açılırkende peş peşe F2 ve del tuşlarını tek tek denedim ancak BIOS görüntüsü gelmedi. PC BIOS'a girerken monitör'ün ışığı turuncudan mavi dönüyor görüntü aldığının sinyalini veriyor ancak ardından tekrar turuncuya dönerek görüntü olmadığının sinyalini veriyor.

Windows üzerinden güç seçeneklerine girip gelişmiş güç seçeneklerinden hızlı başlatı kapatıp deneyin.

Hızlı başlatı kapatmayı denemedim.

Technopat'ın YouTube kanalında gösterdiği Shift'e basılı tutarak UEFI donanım düzenlemeden açtım, dediğiniz gibi açılırkende peş peşe F2 ve del tuşlarını tek tek denedim ancak BIOS görüntüsü gelmedi. PC BIOS'a girerken monitör'ün ışığı turuncudan mavi dönüyor görüntü aldığının sinyalini veriyor ancak ardından tekrar turuncuya dönerek görüntü olmadığının sinyalini veriyor.

Hızlı başlatı kapatmayı denemedim.

Yaptınız mı?

Denedim ancak yine aynı şey oldu Windows 10 giriş ekranına kadar herhangi bir görüntü gelmedi.
Hızlı başlatmayı kapattıktan sonra tekrar bilgisayarı açtığınızda BIOS açma tuşuna bastınız mı yoksa ekrana BIOS girme tuşu yazısı gelmesini mi beklediniz?

Eğer BIOS'a girebiliyorsanız Quick Boot, Fast Boot ya da Quiet Boot gibi ayarları kontrol edin.

Hızlı başlatmayı kapattıktan sonra tekrar bilgisayarı açtığınızda BIOS açma tuşuna bastınız mı yoksa ekrana BIOS girme tuşu yazısı gelmesini mi beklediniz?

Eğer BIOS'a girebiliyorsanız quick boot, Fast boot ya da quiet boot gibi ayarları kontrol edin.

Denedim ancak görüntü Windows 10 giriş ekranına kadar bir şey gelmiyor, dediğiniz BIOS açma ekranı veya anakartın modeli ve markası yazan yükleme ekranı bile gelmiyor. Doğrudan görüntü Windows giriş ekranında geliyor. Ekran kartında kullandığım HDMI portundan başka portta var ona takarakta açmayı denedim ama bu sefer de hiç görüntü gelmedi.

BIOS'a Windows üzerinden kurtarma seçeneklerinden girebiliyorsunuz anladığım kadarıyla, BIOS'a girebiliyorsanız Quick Boot, Fast Boot ya da Quiet Boot gibi ayarları kontrol edin. Eğer yine BIOS'a giremiyorsanız tek çare diski çıkarıp girmek olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı