i5 11400F sistemde "WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10
RAM
GSKILL 16GB (2x8GB) Flare X DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram
SSD veya HDD modeli
MSI Spatium M390 M2 500 GB
Ekran kartı
MSI RTX 3060 Ventus 2X OC 12GB GDDR6 192bit
Anakart
MSI H510M-A PRO Intel H510 Soket
İşlemci
Intel Core i5 11400F 2.60 GHZ
Merhaba.
Yaklaşık 1 ay önce bu bilgisayarı aldım. Aldığımdan beri bazen günde 2-3 kez, bazen ise 2-3 günde bir kez WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekran hatasıyla karşılaşıyorum.
Hatayı her aldığımda olay görüntüleyicisi'nde bugcheck olayını görüyorum.

Screenshot_14.png

Bilgisayara format atmayı denedim. CMD üstünden scandisk yaptım, herhangi bir harici program kullanmadım. Fakat sorunum hala devam ediyor. Çözümü ne kadar araştırsam da bulamadım. Minidump.rar dosyasına göz atıp yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gozume takilan sorunlar sunlar oldu:
GeniuneIntel.sys ki bundan suphelenmenmiyorum. Fakat overclock yaptiysaniz ayarlarinizi default'a cekin.

Ikinci olarak PSHED.dll var. Internette turlu turlu cevap var o yuzden geciyorum.

sshid.sys ve mouhid.sys dosyalari ilgimi ceken dosyalardan biri. sshid.sys Steelseries Engine HID Driver'i olarak gorunuyor. mouhid.sys ise HID Mouse Filtre Surucusu olarak gorunuyor. Bunlarinda ilgisiz oldugunu dusunuyorum.

Tum bu cikarimlari bugun aldiginiz Minidump'a gore yaptim.

Gozume takilan sorunlar sunlar oldu:
GeniuneIntel.sys ki bundan suphelenmenmiyorum. Fakat overclock yaptiysaniz ayarlarinizi default'a cekin.

Ikinci olarak PSHED.dll var. Internette turlu turlu cevap var o yuzden geciyorum.

sshid.sys ve mouhid.sys dosyalari ilgimi ceken dosyalardan biri. sshid.sys Steelseries Engine HID Driver'i olarak gorunuyor. mouhid.sys ise HID Mouse Filtre Surucusu olarak gorunuyor. Bunlarinda ilgisiz oldugunu dusunuyorum.

Tum bu cikarimlari bugun aldiginiz Minidump'a gore yaptim.
PSHED.dll için internette daha önce bulduğum sorunu çözmeyi denemiştim. Cmd üzerinden chkdsk işlemi yapmıştım, başka çözümü var mı bilmiyorum.

Konuyu açmamın üstüne 2 kere daha mavi ekran hatası aldım. Güncel Minidump dosyası bu.

Genel olarak şöyle bir şey fark ettim. Bilgisayarı aktif olarak kullanırken hiçbir şekilde mavi ekran hatası almıyorum fakat mouse'u hareket ettirmediğim zamanlarda mavi ekran hatasını alıyorum (Örneğin film izlerken veya bir indirme yapacağım zaman bilgisayarı boş bıraktığımda). Alakası var mı bilmiyorum fakat her seferinde böyle denk gelmesi zor gibi. Genelde bilgisayarı kullanıyorum çünkü.

Teşekkür ederim cevabınız için.

PSHED.dll için internette daha önce bulduğum sorunu çözmeyi denemiştim. Cmd üzerinden chkdsk işlemi yapmıştım, başka çözümü var mı bilmiyorum.

Konuyu açmamın üstüne 2 kere daha mavi ekran hatası aldım. Güncel Minidump dosyası bu.

Genel olarak şöyle bir şey fark ettim. Bilgisayarı aktif olarak kullanırken hiçbir şekilde mavi ekran hatası almıyorum fakat mouse'u hareket ettirmediğim zamanlarda mavi ekran hatasını alıyorum (Örneğin film izlerken veya bir indirme yapacağım zaman bilgisayarı boş bıraktığımda). Alakası var mı bilmiyorum fakat her seferinde böyle denk gelmesi zor gibi. Genelde bilgisayarı kullanıyorum çünkü.

Teşekkür ederim cevabınız için.
BluescreenView'de yine PSHED.DLL olarak gorunuyor.

WinDbg'da birinde EasyAntiCheat olarak gorunurken digerinde birsey yok.

Ayrica nvcontainer.exe (NVIDIA ile ilgili) ve Spotify'in coktugunu farkettim.

Ayrica bazi sistem dosyalarinin bozuk oldugunu goruyorum. cmd'yi yonetici olarak calistirip sfc /scannow komutunu girin.

Son olarak anakartiniz icin yeni bir BIOS surumu var. Guncelleyin.

Son düzenleme:

Ayrica bazi sistem dosyalarinin bozuk oldugunu goruyorum. cmd'yi yonetici olarak calistirip sfc /scannow komutunu girin.

Son olarak anakartiniz icin yeni bir BIOS surumu var. Guncelleyin.
Dediklerinizi uyguladım. Yarına kadar deneyeceğim. Duruma göre bilgilendireceğim. Teşekkür ederim tekrardan.

Mavi ekran analizi yaparken başlangıçta hatanın sebebiyle hatanın kurbanını karıştırmak çok olasıdır. Gözüken sürücü/program her zaman hatanın kaynağı olmayabilir.

İlk yüklediğiniz 5 minidump dosyası da aynı soruna işaret ediyor.
Rich (BB code):
BugCheck 124, {0, ffffdf8b6028c028, be000000, 200151}
BugCheck 124, {0, ffffc98826917028, be000000, 200151}
BugCheck 124, {0, ffffbe06022a0028, be000000, 200135}
BugCheck 124, {0, ffffe309364d7028, be000000, 200135}
BugCheck 124, {0, ffff9f8a6848c028, ba000000, 200129}

Sorunların aynı olduğunu göz önünde bulundurursak minidump dosyalarının birine bakmamız yeterli.
Rich (BB code):
WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (124)
A fatal hardware error has occurred. Parameter 1 identifies the type of error
source that reported the error. Parameter 2 holds the address of the
nt!_WHEA_ERROR_RECORD structure that describes the error condition. Try !errrec Address of the nt!_WHEA_ERROR_RECORD structure to get more details.
Arguments:
Arg1: 0000000000000000, Machine Check Exception
Arg2: ffffbe06022a0028, Address of the nt!_WHEA_ERROR_RECORD structure.
Arg3: 00000000be000000, High order 32-bits of the MCi_STATUS value.
Arg4: 0000000000200135, Low order 32-bits of the MCi_STATUS value.

Minidump dosyası size işlemcide kritik bir hata olduğunu söylüyor. 5 kere aynı mavi ekrandan almak beni donanımsal bir sorun hakkında şüphelendiriyor.
Rich (BB code):
0: kd> !errrec ffffbe06022a0028
===============================================================================
Common Platform Error Record @ ffffbe06022a0028
-------------------------------------------------------------------------------
Record Id     : 01d8abb890e6cf12
Severity      : Fatal (1)
Length        : 936
Creator       : Microsoft
Notify Type   : Machine Check Exception
Timestamp     : 8/11/2022 7:29:27 (UTC)
Flags         : 0x00000000

===============================================================================
Section 0     : Processor Generic
-------------------------------------------------------------------------------
Descriptor    @ ffffbe06022a00a8
Section       @ ffffbe06022a0180
Offset        : 344
Length        : 192
Flags         : 0x00000001 Primary
Severity      : Fatal

İşlemcinin çarpan kilidi kapalı olsa da sormalıyım, hız aşırtma yaptınız mı? Voltaj veya frekans ayarlarıyla oynadınız mı? Raporlar işlemciyi işaret ediyor. Bu noktada Intel Processor Diagnostic Tool ile işlemciyi test etmenizi öneriyorum.

Ek olarak Daemon Tools'u silin. Kendisi mavi ekranlar konusunda bilinen bir şüphelidir. Eğer sorunun çözüldüğüne emin olursak tekrar yükleyebilirsiniz. Sistemde yüklü durumda.
Rich (BB code):
dtlitescsibus.sys           Tue Nov 13 06:11:07 2018 (5BEA40CB)
DAEMON Tools Lite Virtual SCSI Bus Driver

BIOS ayarlarını kontrol ettiğimde XMP ayarının "Enabled" olduğunu fark ettim. OC ayarlarını kontrol etmiştim fakat işlemcinin OC kısmına çok odaklandığım için gözümden kaçırmışım. Sanırım bilgisayarı aldığım yerdeki çalışan BIOS ayarlarını yaparken XMP'yi etkinleştirmiş. XMP ayarını "Disabled" hale getirip Ram frekansını tekrar 3200 Mhz'e ayarladım. 6 saat boyunca bilgisayara dokunmadım ve bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Sorunun şu anlık bu olduğunu düşünüyorum.
İşlemcinin çarpan kilidi kapalı olsa da sormalıyım, hız aşırtma yaptınız mı? Voltaj veya frekans ayarlarıyla oynadınız mı? Raporlar işlemciyi işaret ediyor. Bu noktada Intel Processor Diagnostic Tool ile işlemciyi test etmenizi öneriyorum.

Öncesinde işlemciyi Intel Processor Diagnostic Tool ile test etmiştim ve bir sıkıntıyla karşılaşmamıştım. Bu söylediğinizden sonra işlemci hız aşırtmasından değil de RAM hız aşırtmasından kaynaklı olabileceği de olası geldi bana. Doğru bir çözüm fakat yanlış yerde aramışız bir süre 😁 Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Sorun tekrar ortaya çıkmaya başladı. 2 kere daha mavi ekran hatası aldım. Memtest86 ile yaptım ve belleklerde herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Son 2 Minidump dosyasını buraya atıyorum. Sorunun kaynağını hala çözemedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı