i5 11400H laptopta FPS düşmesi

Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Benim küçük bir sorunum var. Oyun oynarken FPS düşmesi yiyorum ve genelde LoL, Valorant, CS:GO gibi Online oyunlarda oluyor. Oyunun ilk başlarinda herhangi bir sıkıntı olmuyor ama bir 10 dakika sonra falan drop girmeye başlıyor. 130 FPS'den 60'lara kadar iniyor. Sorunu anlayamadim. Bana yardim eder misiniz? Bu arada bütün driverlerim güncel, BIOS falan hepsi de... Servise gönderdim, gene sorun devam ediyor. Sıcaklık değerleri normal. Hepsini kontrol ettim. Yardım eder misiniz?

Sistem özellikleri: i5 11400H 16 GB RAM RTX 3050 Ti 500 GB SSD.

Hayır düzelmiyor hocam hatta alt tabdan sonra fps düşüşü bile oluyor GPU sıcaklığı 48 50 derece arasında geziyor görsellerde olması lazım.
Hocam BIOS ayarlarından Battery Boost özelliği var onu DİSABLE(İnaktif hale getirin.) yapıp oyunlarda tekrar denermisiniz sorun eğer devam ederse Battery Boost özelliğini ENABLE yapın. (Aktif hale getirin.) Bundan önce BIOS güncellemesini yaptığınızı varsayıyorum. Onuda yapmadıysanız yukarda attığın Excalibur linkinden bakın v191 BIOS yazması lazım.

Hocam BIOS ayarlarından Battery Boost özelliği var onu DİSABLE(İnaktif hale getirin.) Yapıp oyunlarda tekrar dener misiniz sorun eğer devam ederse Battery Boost özelliğini ENABLE yapın. (Aktif hale getirin.) Bundan önce BIOS güncellemesini yaptığınızı varsayıyorum. Onuda yapmadıysanız yukarıda attığın Excalibur linkinden bakın V191 BIOS yazması lazım.

Evet BIOS güncel hocam battery Boost'u kapattım sanki daha da düştü gibime geldi anlayamadım görseli bırakıyorum buraya.

Dosya Ekleri

• IMG_20230126_181129.jpg
    IMG_20230126_181129.jpg
    168,5 KB · Görüntüleme: 20
Hayır düzelmiyor hocam hatta alt tabdan sonra fps düşüşü bile oluyor GPU sıcaklığı 48 50 derece arasında geziyor görsellerde olması lazım.

GPU-Z programını indir. Onun ayarlarından "sensors" kısmında "log to file" işaretle. Oyuna gir, en az 45dakika 1 saat kadar aralıksız oyna. Sonra log dosyasını burada paylaş. Ayrıca oyundan hemen sonra, GPU-Z'i kapatıp, kaydedilen log dosyasının adını değiştirip, tekrar GPU-Z açıp Superposition benchmark yap. Her iki log dosyasını paylaş. Böyle çok daha iyi olur.

GPU-Z programını indir. Onun ayarlarından "sensors" kısmında "log to file" işaretle. Oyuna gir, en az 45dakika 1 saat kadar aralıksız oyna. Sonra log dosyasını burada paylaş. Ayrıca oyundan hemen sonra, GPU-Z'i kapatıp, kaydedilen log dosyasının adını değiştirip, tekrar GPU-Z açıp Superposition Benchmark yap. Her iki log dosyasını paylaş. Böyle çok daha iyi olur.

Ekran Görüntüsü (12).png

Gözüme şu 1485 MHz takıldı Boost'da buraada anormal bir durum var mı hocam?
@Nvidia Rat Racing @lyciaa_0

Konuyla alakası olmayabilir fakat riot games hacklendiğinden beridir hem valorantta hem lolde ciddi fps düşüşleri oluyor. Benim sistemim lolde oyun başında 1200 civarı fps veriyordu geçen hafta, oyun içi 200 civarlarında takılıyordu. bu hafta 200ün altına düşmeye başladı. Aynı şekilde Valorantta 400 fpsnin altını görmeyen pc 200ün bile altına düşüyor. Umarım geçicidir.

Garantiye de yollamış sınız bilgisayarı herhangi bir sorunda görünmüyor. İlginç.
@Jumrow Hocam rahatsız ediyorum şu konuya bir bakabilir misiniz? Teşekkürler şimdiden.

Ama hocam PC daha yeni geldi yani önceki PC yerine bunu gönderdiler değişim oldu sıfır ürün diye biliyorum nereden gözüküyor hocam bende görebilir miyim bu arada log dosyalarını bırakıyorum buraya testleri yaptım.

Konuyla alakası olmayabilir fakat Riot Games hacklendiğinden beridir hem Valorant'ta hem LoL'de ciddi FPS düşüşleri oluyor. Benim sistemim LoL'de oyun başında 1200 civarı FPS veriyordu geçen hafta, oyun içi 200 civarlarında takılıyordu. Bu hafta 200'ün altına düşmeye başladı. Aynı şekilde Valorant'ta 400 FPS'nin altını görmeyen PC 200'ün bile altına düşüyor. Umarım geçicidir.

Hocam benim sorun Riot hacklanmadan önceydi yani bu sorun önceden beri var bende.

GPU-Z programını indir. Onun ayarlarından "sensors" kısmında "log to file" işaretle. Oyuna gir, en az 45dakika 1 saat kadar aralıksız oyna. Sonra log dosyasını burada paylaş. Ayrıca oyundan hemen sonra, GPU-Z'i kapatıp, kaydedilen log dosyasının adını değiştirip, tekrar GPU-Z açıp Superposition benchmark yap. Her iki log dosyasını paylaş. Böyle çok daha iyi olur.

Dosya Ekleri

• LOL içindeki değer.txt
    2,3 MB · Görüntüleme: 20
  • Superposition_Benchmark_v1.1_10123_1674913297.png
    Superposition_Benchmark_v1.1_10123_1674913297.png
    605,5 KB · Görüntüleme: 19
  • superposition benchmark.txt
    202,5 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Ama hocam PC daha yeni geldi yani önceki PC yerine bunu gönderdiler değişim oldu sıfır ürün diye biliyorum nereden gözüküyor hocam bende görebilir miyim bu arada log dosyalarını bırakıyorum buraya testleri yaptım.

Hocam benim sorun Riot hacklanmadan önceydi yani bu sorun önceden beri var bende.

Sistemde sorun yok gözüküyor. Sorun oyun kaynaklı. Ya oyunun ayarları ile ilgili ya da oyunla ilgili genel ayarlar ile ilgili. Benchmark testinde ekran kartı bütün kapasitesi ile kullanılmış ama oyunda kullanım çok düşük. CPU çekirdeklerinden biri darboğazda yapıyor olabilir eğer çok düşük çözünürlük ve düşük ayarlarda oynuyorsan. Onu da MSİ afterburnerda tüm çekirdeklerin kullanımlarını tek tek görünür yapıp oyun sırasında gözlemleyebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı