i5 11400H RTX 3050 Windows 11 sistem oyunlarda düşük performans veriyor

Alp Demir

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Asus TUF F15 laptop ile Windows 11'e geçtim başlarda sorun yoktu ama sistemi sanki güç tasarrufuna almışım gibi tam performansta kullanamıyorum. Laptopun yazılımından turbo moda aldım ama yine aynı. 75W ekran kartım var 25-30W civarı güç tüketiyor ve ısınmıyor bile. RAM kullanımı da 2-3 GB arasında geziyor. Sorunun ne olduğunu bulamadım pil ayarlarından nasıl yüksek performans seçebilirim yardımcı olabilecek var mı?

8 GB RAM satın aldım onu eklediğimde RAM kullanımı artar mı?
  • i5 11400H
  • RTX 3050
  • 8 GB RAM
  • 512 GB M.2 SSD
Ekran Görüntüsü (9).png

Windows güç ayarlarından ve Intel grafik merkezinden yüksek performansa al. Nvidia denetim masasındanda güç yönetimi modunu yüksek performans yap.

Settings>system>power and baterry>power mode
Recomended'dan best performance'a alın.
Hala 30w kullanıyor ekran kartı. Anlamadım gitti.
Furmark testinde bile 75W olan ekran kartım 40w zor görüyor sorun ne anlamış değilim.
Settings>system>power and baterry>power mode
Recomended'dan best performance'a alın.
Hala aynı.
DDU ile driver silip tekrar yükledim ekran kartı kullanımı şuan normale çıktı ama RAM kullanımım hala düşük.

Son düzenleme:
Asus TUF F15 laptop ile Windows 11'e geçtim başlarda sorun yoktu ama sistemi sanki güç tasarrufuna almışım gibi tam performansta kullanamıyorum. Laptopun yazılımından turbo moda aldım ama yine aynı. 75W ekran kartım var 25-30W civarı güç tüketiyor ve ısınmıyor bile. RAM kullanımı da 2-3 GB arasında geziyor. Sorunun ne olduğunu bulamadım pil ayarlarından nasıl yüksek performans seçebilirim yardımcı olabilecek var mı?

8 GB RAM satın aldım onu eklediğimde RAM kullanımı artar mı?
  • i5 11400H
  • RTX 3050
  • 8 GB RAM
  • 512 GB M.2 SSD
Eki Görüntüle 1268735
ThrottleStop yükleyin TechPowerUp'un sitesinden. Klasöre çıkartın. Programı çalıştırın. Ardından FIVR ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü atın. Sorunu çözelim hızlıca.

Çözüm bulabildiniz mi?
Ekran kartı sürücü silip yeniden yüklemek sorunu çözdü ama ram kullanımım hala 3 GB altında. Yeni ram sipariş verdim onu bekliyorum o da olmazsa win 10'a geri döneceğim.
ThrottleStop yükleyin TechPowerUp'un sitesinden. Klasöre çıkartın. Programı çalıştırın. Ardından FIVR ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü atın. Sorunu çözelim hızlıca.
Müsait bir zamanda atacağım teşekkürler.

Geri
Yukarı