i5-11600K nasıl overclock yapılır?

MuhammedPrlk

Centipat
Daha fazla  
Merhaba ben RTX 3070 Ti aldim işlemcıyı daha sonra değiştiririm diye bazı durumlardan dolayı 3-4 ay kadar değiştirme sağlayamayacağım o yüzden işlemciyi overclock yapmayı düşünüyorum pek bir bilgim olmadığı için aynı anakarta sahip olduğumuz arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Anakart Gigabyte Z590 Gaming X
İşlemci i5-11600K

1080p mi monitörün?
Oyun içi istatistiklerini bir paylaş ne kadar darboğaz yaşıyorsun bir bakalım.
Eğer iyi bir soğutucun varsa All-Core 5Ghz yapabilirsin ama pek bir katkısı olmaz.
Ekran 1080p
psu 850w bronz
saçma bir şekilde 80fps alıyorun new world ultradada
İşlemcinin 360mm sıvı sogutması var
ilk açıldığında 40fps gösteriyor new world un kendi fps izlemesi ile

MSI Afterburner ile oyun içi istatistiklerini paylaş lütfen birkaç farklı sahnede.
1.png
1.png

Böyle

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi 5 GHz'ya da 4 GHz'ye tüm çekirdekleri overclocklayabiliriz soğutucun da iyi soğutuyor gördüğüm kadarıyla ama gerçekten bu kadar dar boğazı kaldırmaya yetecek bir şey değil. Hem stabilite sorunları yaşarsın hem de birkaç FPS için daha fazla güç harcayıp işlemcini daha sıcak çalışmaya zorlarsın.

3070 Ti için QHD bir monitör alabilirsen darboğaz sorunun ortadan kalkar.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi 5 GHz'ya da 4 GHz'ye tüm çekirdekleri overclocklayabiliriz soğutucun da iyi soğutuyor gördüğüm kadarıyla ama gerçekten bu kadar dar boğazı kaldırmaya yetecek bir şey değil. Hem stabilite sorunları yaşarsın hem de birkaç FPS için daha fazla güç harcayıp işlemcini daha sıcak çalışmaya zorlarsın.

3070 Ti için QHD bir monitör alabilirsen darboğaz sorunun ortadan kalkar.
peki 11 nesil işlemcilerden i7-11700k mı yoksa i9-11900k mı önerirsiniz bazı formlarda okutuğum kadari ile i9 çok aşırı güç tüketimi var miş o yüzden i7-11 nesil kullanmayı düşünüyorum ama 8.3 lük darboaz sorunu oluyormuş

bende asus 24,5" pg259qnr monitörü var ekran kartını darboaz olmadan kullanabileceğim işlemci hangisi

Yorumumda belirttiğim gibi monitörünü satıp QHD bir monitör almanı tavsiye ederim. Hem görüntü kalitesi artar hem darboğazdan kurtulursun. Bütçen varsa elindeki monitörü satmadan da QHD monitör alıp çift monitör yapabilirrsin. İşlemci yükseltip darboğazı azaltmaya çalışmak yerine monitör yükseltmek daha iyi. Çünkü 3070 Ti 2K çözünürlüğü hedef alan bir kart.
İllaki işlemci yükselteceğim diyorsan da bütçen hangisine yetiyorsa en yüksek olanı al. Ya da komple anakart ve işlemcini satıp 13. nesil Intel'ya da 7000 serisi Ryzen topla.

peki 11 nesil işlemcilerden i7-11700k mı yoksa i9-11900k mı önerirsiniz bazı formlarda okutuğum kadari ile i9 çok aşırı güç tüketimi var miş o yüzden i7-11 nesil kullanmayı düşünüyorum ama 8.3 lük darboaz sorunu oluyormuş

bende asus 24,5" pg259qnr monitörü var ekran kartını darboaz olmadan kullanabileceğim işlemci hangisi
cpuagent sitesinden baktım bu arada

Peki çok sağolun

Geri
Yukarı