i5 12400F 1000 TL soğutucu önerisi

gurkang4

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
Asus H610M A-D4
İşlemci
Intel i5 12400F
Dostlar merhaba, bundan yaklaşık 2 ay önce 6600k işlemciden 12400F işlemciye sistemimi güncelledim.
Performanstan memnun olduğum kadar verimlilikten de bir o kadar şikayetçiyim.
İşlemcimi stok soğutucusuyla tam yükte 98 dereceleri gördüm. Yeni bir kasa alıp kasa içerisindeki hava sirkülasyonunu biraz daha iyileştirdim.
Şu an için maksimum 88 dereceyi görüyor fakat tahmin edeceğiniz üzerine bu sefer de sistemin gürültüsü çok sinir bozucu olmaya başladı.
Eski işlemci soğutucum maalesef bu soketi desteklemiyor. Haliyle yeni bir soğutucuya ihtiyacım var.
Bütçem maksimum 1000₺. Tercihim gürültü seviyesinin az olması açısından sıvı soğutmadır fakat sessiz çalışabileceğini iddia ettiğiniz bir hava soğutmayı düşünebilirim.
Şimdiden teşekkürler, iyi Sosyal'ler.

Kasam bu.
Önde 2 adet hava girişi sağlayan 14cm fan, ekran kartına hava girişi sağlayan 2 adet 12cm fan, diğer fanlar ise 12cm’lik egzoz fanı (bir tanesinin rulmanından tıkırtı geldiği için iptal ettim).
Eski Zalman Z11 Neo ATX kasamdan çok daha iyi hava sirkülasyonu sağlamakta.
Bizzat test ettim.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    130,1 KB · Görüntüleme: 43

Kasam bu.
Önde 2 adet hava girişi sağlayan 14cm fan, ekran kartına hava girişi sağlayan 2 adet 12cm fan, diğer fanlar ise 12cm’lik egzoz fanı (bir tanesinin rulmanından tıkırtı geldiği için iptal ettim).
Eski Zalman Z11 Neo ATX kasamdan çok daha iyi hava sirkülasyonu sağlamakta.
Bizzat test ettim.
Hocam alttaki fanların hava alabileceği bir yer yok gibi zaten o fanlardan birini üstteki bozuk olan fanın yerine koyarsanız daha yararlı olur.

1000Tl ye alacağınız sıvı soğutucu hava soğutucudan daha sesli çalışır ve başınızı ağrıtır.

Scythe Fuma 2 CPU Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
İşlemcinizi fazlasıyla serin tutar ve fanlar yüksek RPM de dönmeye gerek duymaz. Dolayısıyla ses de düşük olucaktır.
Haksız sayılmazsınız, nispeten daha ucuz olan sıvı soğutmaların pompasının daha yüksek seste çalıştığını duymuştum.
Eğer bu önerdiğiniz soğutucu bana ekstra aparat gerektirmeyecekse bu soğutucuyu alabilirim.
Hocam alttaki fanların hava alabileceği bir yer yok gibi zaten o fanlardan birini üstteki bozuk olan fanın yerine koyarsanız daha yararlı olur.
Tüm kombinasyonları denedim.
En iyi kombinasyonu bu :D
Cevaplama seçeneğini işaretlemeyi unutmuşum.

Kasam 3 cm ile kurtarıyor fakat ürün bilgilerindeki bu detay

"Intel: LGA775, LGA1150, LGA1151, LGA1155, LGA1156, LGA1366, LGA2011-v3, LGA2066"

beni biraz işkillendirdi.
Yani normalde LGA 1700 kiti var ama kutu içine dahil edildi mi emin değilim.
@gurkang4 Hepsiburada da mevcut tüm soketlerle uyumlu olduğu yazılmış ama kesin bir şey bulamadım. Şimdi yanlış yönlendirmeyeyim istiyorsanız başka önerileri bekleyin. Veya alacağınız yeri arayıp bilgi alın o konuda.

Son düzenleme:
Yani normalde LGA 1700 kiti var ama kutu içine dahil edildi mi emin değilim.
@gurkang4 Hepsiburada da mevcut tüm soketlerle uyumlu olduğu yazılmış ama kesin bir şey bulamadım. Şimdi yanlış yönlendirmeyeyim istiyorsanız başka önerileri bekleyin. Veya alacağınız yeri arayıp bilgi alın o konuda.
Maalesef LGA 1700 destekli model

"Scythe Fuma 2 Rev. B"​

ve Türkiye'de satışını yapan mağaza bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı