I5 12400F RTX 3060 orta seviye yük altında kendini yeniden başlatıyor

Beyo_61

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16 GB ram
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 1 TB - Western Digital Blue 1 TB
Ekran kartı
RTX 3060 12GB
Anakart
MSI PRO H610M-B
İşlemci
i5 12400F
Evet doğru duydunuz sistem orta yük altındayken kendini yeniden başlatıyor. Yani Minecraft oynuyorum mesela sistem az yük altında sorun yok oynayabiliyorum ya da Cyberpunk 2077 ultrada oynuyorum ağır yük altında sorun yok fakat orta seviye yük altındayken Overwatch 2 oynarken, Apex Legends oynarken ya da Minecraft'ı shader ile oynarken (bunlar orta seviye yük yapıyorlar sisteme) sistem bir anda kendini yeniden başlatıyor. Bir sorunu hiç kimse çözemedi ve çok canımı sıkıyor gerçekten. Bilgisayardan anlayan birini bulamıyorum sanırım basit bir problem değil ya üründe arıza var ya da voltaj falan düzgün gelmiyor. Birçok sebebi olabilir sistemi alalı 4-5 ay oldu düzelir belki diye götürmek istemedim Vatan'a uğraşması gerçekten zaman istiyor. Okuldan zaman bulamıyordum. Bana gerçekten birisi yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
AIDA 64 ile CPU ve GPU'yu ayrı ayrı stres testine sok, kapanmazsa ikisini birden stres testine sok o zaman kapanırsa güç kaynağında sıkıntı var, ayrı olarak bellekleride teste sokabilirsin.

Windows etkinleştirme yapılmazsa bir anda reset atar.

Son düzenleme:
AIDA 64 ile CPU ve GPU'yu ayrı ayrı stres testine sok, kapanmazsa ikisini birden stres testine sok o zaman kapanırsa güç kaynağında sıkıntı var, ayrı olarak bellekleride teste sokabilirsin.

Dediğiniz şeyi zaten yaptım hocam kapanmıyor. Sadece orta seviye yük altında kapanıyor saçmalığa bak mesela Overwatch 2 orta seviyelerde sistemi yoruyor yeniden başlatıyor. Minecraft az yük yapıyor yeniden başlatmıyor, Cyberpunk 2077 çok yük yapıyor yeniden başlatmıyor stres testinde bile yeniden başlatmıyor sadece orta seviye yük altında oluyor problem.
Ekran kartından mıdır bilmem bir dengesizlik mi oluyor ne oluyor anlamadım MHz değerleri bir değişik geldi.

Belki BIOS bozulmuştur ondan dedim. Böyle sıfırdan yüklenir BIOS. Güncellerken elektrik giderse anakartı garantiye göndermeniz gerekir ama veri kaybı olmaz.

BIOS güncel diye biliyorum ama bakarım.

En azından olay görüntüleyicide hata çıkması lazım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Benimde aynı şekilde bir sıkıntım vardı. Furmark gibi sentetik testlerde sistem restart atmıyordu fakat iş oyuna gelince iş değişiyor sizdeki gibi. Ben ilk tahminimde sorunun güç kaynağı olduğunu düşünüyordum ve haklı da çıktım. Güç kaynağınızı kontrol edin.

En azından olay görüntüleyicide hata çıkması lazım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam haklısınız sanırım güç kaynağından olabilir çünkü adamda da aynı olay oluyor bendekiyle hatta adamda arızalı olan güç kaynağı da benimkiyle aynı bende Corsair CX750M var fakat emin olmak için farklı güç kaynağı denemem gerek ama bende yok olsa bile bütün sisteme bağlayamam bunu nasıl denemeliyim?

Benim de aynı şekilde bir sıkıntım vardı. FurMark gibi sentetik testlerde sistem restart atmıyordu fakat iş oyuna gelince iş değişiyor sizdeki gibi. Ben ilk tahminimde sorunun güç kaynağı olduğunu düşünüyordum ve haklı da çıktım. Güç kaynağınızı kontrol edin.

Muhtemelen haklısınız hocam zaten değişmeyen parçalardan biri oydu HDD, güç kaynağı, kasa dışında her şeyi yenilemiştim. Fakat bundan emin olmak için denemem lazım ama nasıl deneyebilirim muhtemelen aldığım yerden yani Vatan Bilgisayar'a götürmem gerekiyor gibi geldi.

Yazmayı unutmuşum Windows etkin. Ve dediğim gibi stres testlerinde kapanmıyor.

Merhaba arkadaşlar, tanıdığım bilgisayardan anlayan birine daha sordum o da muhtemelen PSU dandır dedi. Yarın Vatan Bilgisayar'a götüreceğim farklı PSU deneyeceğiz PSU olarak.

MSI MPG A850GF 850W 80 Plus Gold​

Almayı düşünüyorum sisteme göre fazla güçlü ama ileride upgrade yapacağım için sorun yaşamayayım diye bunu seçtim başka tavsiyeniz varsa bakabilirim. Problemi çözdüğümüzde geri döneceğim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı