Çözüldü i5-12400F, RX570 Ventura kurulum ekranına ulaşamıyorum

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

csharpminor

Picopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Müzik Öğretmeni
RAM
16,0 GB 3200 MHz
SSD veya HDD modeli
WD Green SATA SSD 120 GB
Ekran kartı
Sapphire RX570 GDDR5 4GB 256Bit
Anakart
EX-B660M-V5 D4
İşlemci
12th Gen Intel(R) Core(TM) i5-12400F 2.50 GHz
bu konuda @claus sizin verdiğiniz EFI klasörü ile bu sorunu çözmüştüm ve sorunsuz bir şekilde Ventura'yı kullanıyordum. Kurulumdan sonra SMBIOS işlemi yaptım ve hala bir sorun olmadan kullanabiliyordum. Samsung 980 SSD de Windows yüklü, WD Green SSD'ye de Ventura'yı yüklemiştim. Sonrasında Windows'a geçmek istediğimde Windows açılmadı. SMBIOS işlemi yapmadan önce açılıyordu. Hiçbir tepki yoktu sadece siyah ekran vardı. Sonrasında resetvram yaparak aynı işlemi tekrar yaptım bu sefer bir hata kodu aldım. Şu an onu hatırlayamıyorum. Aldığım hatayı BIOS pilini çıkarıp geri takarak çözdüm ve Windows açıldı. Hala da kullanıyorum Windows'u bir sorun yok ama bu sefer de Ventura açılmadı. BIOS ayarlarını tekrar Ventura için düzenlememe rağmen. Durum böyle olunca bende Ventura yüklü olan diski biçimlendirdim ve tekrar Ventura yüklemek istedim. Uyguladığım işlemler tamamen aynı kullandığım EFI klasörü aynı BIOS ayarlarım aynı ama yine bu konuda olduğu gibi Ventura kurulum ekranına gelemedim. Boot ekranında yazılar akıyor sorunsuz bir şekilde ama sonunda kurulum ekranına ulaşamıyorum. PC kendini yeniden başlatıyor. Tekrar tekrar deniyorum ama sonuç değişmiyor. Her denememde BIOS ayarlarımı da kontrol ediyorum. Ayarlarda da bir sorun yok. Sebebi nedir?

Çözüm
NVME SSD vardı sanırım sizin sitemde ? BIOS'ta NVME ile iligi bir bölüm olması gerek. Oradan görsel gönder.
Ayrıca BIOS'Tan Realtek PXE olanı disable yap. MacOS yüklediğin SSD kalsın diğer diskleri bir sök bakalım. BIOS ayarlarını tekrar en baştan rehbere göre kontrol et. Kurulum için aynı hatayı alırsan tek tek bilgisayardan bulunan tüm USB portları ile tek tek dene.
Zaten sadece advanced modunda açılıyor.

Dosya Ekleri

• 20230331_182543.jpg
    20230331_182543.jpg
    259,8 KB · Görüntüleme: 14
Eki Görüntüle 1721807
Yuvarlak içine aldığım kısımlarda da mı yok?

Main kısmında zaten değişiklik yapabileceğim bir menü yok. Advanced menüsünde de bütün menülere baktım tek tek ama bulamadım yok. Windows 11 kullanıyor olmamla bir ilgisi yoktur değil mi?

Dosya Ekleri

• 20230331_183040.jpg
    20230331_183040.jpg
    286,8 KB · Görüntüleme: 15

Dosya Ekleri

• 20230331_184103.jpg
    20230331_184103.jpg
    328,1 KB · Görüntüleme: 13
Boot bölümü hasar almıştır ondan dolayı o hataları almışsın.
Gelelim şimdiki soruna. İlk olarak BIOS sürümün nedir ?
Birde NVME conf. kımsından bir görsel gönderir misin ?
Ayrıca önceden Venturayı HDD mi yoksa SSD'ye mi kurmuştun ? İlk kurulum sonrası sisteme sonradan disk vs. bir donanım ekledin mi ?

Boot bölümü hasar almıştır ondan dolayı o hataları almışsın.
Gelelim şimdiki soruna. İlk olarak BIOS sürümün nedir ?
Birde NVME conf. kımsından bir görsel gönderir misin ?
Ayrıca önceden Venturayı HDD mi yoksa SSD'ye mi kurmuştun ? İlk kurulum sonrası sisteme sonradan disk vs. bir donanım ekledin mi ?
Bios sürümüm 2215.
NVME conf derken... Demek istediğinizi tam olarak anlamadım. Tam olarak nereden görsel göndereceğim ?
Venturayı SSD'ye kurmuştum. Diğer SSD'de de Windows yüklüydü. Sonradan hiçbir şey eklemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
NVME SSD vardı sanırım sizin sitemde ? BIOS'ta NVME ile iligi bir bölüm olması gerek. Oradan görsel gönder.
Ayrıca BIOS'Tan Realtek PXE olanı disable yap. MacOS yüklediğin SSD kalsın diğer diskleri bir sök bakalım. BIOS ayarlarını tekrar en baştan rehbere göre kontrol et. Kurulum için aynı hatayı alırsan tek tek bilgisayardan bulunan tüm USB portları ile tek tek dene.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı