i5 12400F sıcaklığı çok yükseliyor

HünkarBerk

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Laboratuvar Teknikeri
Merhaba, yaklaşık 2 gün önce MSI Pro B660M-E anakartıyla Intel i5 12400F işlemcisini aldım. Termal macun sürmeme rağmen bilgisayar boşta olsa bile sıcaklık artıyor ve fan 3000 RPM'e kadar yükseliyor. Birkaç dakika sonra tekrar düşüyor. Acaba içerisindeki stok fan mı yetersiz kalıyor?

Stok fan yetersiz geliyor. Saçma sapan bir fan gönderiyorlar yanında, sırf günü kurtarmalık.
Kaç derece görüyorsun en fazla?

Oyun içerisinde kontrol etmedim fakat, Windows arka planda bir işlem vs. yaparken 65 dereceleri görüyor fandan inanılmaz bir ses çıkmaya başlıyıor sonra yeniden düşüyor 50 dereceye. 50 derecenin altını henüz görmedim.

Oyun içerisinde kontrol etmedim fakat, Windows arka planda bir işlem vs. yaparken 65 dereceleri görüyor fandan inanılmaz bir ses çıkmaya başlyıor sonra yeniden düşüyor 50 dereceye 50 derecenin altını henüz görmedim.

Oyunlarda ölç, oyunlarda sorun yoksa Adida64 sadece FPU açık test yap.

Bundan önce i3 10100F kullanıyordum ona böyle bir sorun yoktu ondaki stok fan sanırım o işlemciye yetiyordu fakat 12400F ile gelen stok fan yetersiz.

Bundan önce i3 10100F kullanıyordum ona böyle bir sorun yoktu ondaki stok fan sanırım o işlemciye yetiyordu fakat 12400F ile gelen stok fan yetersiz.

Zaten Intel her işlemciye aynı stok fanı koyuyor. 10100F çok daha düşük bir işlemci 12400F'e göre.

Oyunlarda ölç, oyunlarda sorun yoksa adida64 sadece fpu açık test yap.

Akşam 18:00 gibi AC Valhalla ile deneyeceğim. Fakat derece anormal olmasa bile fan sesi anormal bir şekilde sesli çalışıyor.
Zaten Intel her işlemciye aynı stok fanı koyuyor. 10100F çok daha düşük bir işlemci 12400F'e göre.

12. nesil ile stok fanları güya değiştirmişlerdi ama pek faydalı olmamış görünen o ki :)

Akşam 18:00 gibi AC Valhalla ile deneyeceğim. Fakat derece anormal olmasa bile fan sesi anormal bir şekilde sesli çalışıyor.

Ses çok rahatsız ediyorsa her türlü değiştirirsin.

12. nesil ile stok fanları güya değiştirmişlerdi ama pek faydalı olmamış görünen o ki :)

Makyaj yapmışlar sadece😃 AMD'nin kullandığı stok fan daha kaliteli.

Ses çok rahatsız ediyorsa her türlü değiştirirsin.

Makyaj yapmışlar sadece😃 AMD'nin kullandığı stok fan daha kaliteli.
Evet. Yeni nesile uygun soğutucu fan öneriniz var mı? MSI Pro B660m-e ile uygun olan?
1653496081600.png

Şu an FIFA oyununda bile 90 dereceleri görüyorum maalesef. Yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleme:
Evet. Yeni nesile uygun soğutucu fan öneriniz var mı? MSI Pro B660M-E ile uygun olan?
Eki Görüntüle 1399302

Şu an FIFA oyununda bile 90 dereceleri görüyorum maalesef. Yardımcı olabilecek var mı?

Hocam ben de aynı sorundan şikayetçiyim ancak sizinkisi biraz fazla olmuş sanki ben en fazla 78 79'u görüyorum. Kasandaki hava sirkülasyonunda sorun olabilir mi acaba? Bu arada stok fanın yetersizliğine katılıyorum.
Başka bir konuda çözmüşsünüz hocam teşekkürler.

Geri
Yukarı