i5 12500H - 3050 vs Ryzen 5 5600H - 3050 Ti

ecvk

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Eski konuların birinde de yazmıştım bunları. 1 arkadaş dışında cevap alamadım. Güncellemeleri parantez içinde belirttim.

Ryzen 5 konusunda pek bilgim yok. O yüzden biraz aradayım. Araştırdım bir miktar kötü bir işlemci değil gibi bir izlenim oluştu bende. Ama yine de emin değilim.

Acer Ryzen 5600H+3050ti kombinasyonu mu yoksa Acer İ5 12500H+3050 kombinasyonu mu iş yapar?

Açıkçası Victus i5 13500H+4050 de alabilirim ama çok para vermek istemiyorum makineye bu ara. (ki ben alana kadar stok kalmadı. Kısmet) durumun nereye gideceği belli değil.

CAD ve statik hesap uygulamaları kullanıyorum. Nette sörf yaparım ve YouTube'da video izlerim. Genellikle oynadığım WoW, D3 vs. %80 WoW diyebiliriz.

En son çıkar oyunlardan GoW oynarım sanırım. Hikayesine hastayım. Soğutma kısmı benim için önemli o yüzden. Diğer oyunları mevcut makinem ile de oynayabiliyorum zaten.

Halihazırda ASUS 4720HQ+GTX950Mli bir makine kullanıyorum. O zamandan beri uzağım piyasaya. SSD - HDD değişimi ile bir süre daha kullanmaya devam ederim.
Birkaç günlük araştırma sonucu bilgiler edindim ama yüzeysel tabii. Acer'ları çok beğenen de var, anakart sorunu yaşayan da. Şu konu gözümü korkutmadı değil.

Şimdiden teşekkürler.

(Biraz daha piyasayı bekle derseniz onu da yapabilirim.)

Not: Amazon üzerinden ve sadece satıcısı Amazon.com.tr olanlardan alacağım.

12500H ve 3050 ikilisi, GPU performansı neredeyse benzer olacak oyunlarda W değerleri yüzünden. İşlemci olarak ise 12500H kat kat daha önde. Yeni kasa olmanın avantajlarını da barındırıyor.

RTX 3050 Ti ve RTX 3050 arasında.

Ti = 60 watt
Düz= 95 watt

Bu yüzden aralarında olan FPS farkı çok az olur diye düşünüyorum. i5 12500H zaten çok daha iyi bir işlemci. Kesinlikle i5 12500H ve RTX 3050 kombinasyonunu öneririm fiyatı da güzel. Ti versiyonun watt düşük olmasaydı seçenek olabilirdi.

12500H ve 3050 ikilisi, GPU performansı neredeyse benzer olacak oyunlarda W değerleri yüzünden. İşlemci olarak ise 12500H kat kat daha önde. Yeni kasa olmanın avantajlarını da barındırıyor.
Linkteki kasa 2023 kasa değil sanırım. Yeni kasalarda klavye beyaz oluyor sanırım. Emin değilim tabi gelince göreceğiz.

Birde ram olarak 16x2 almak lazım sanırım. Marka model öneriniz var mı ?

Linkteki kasa 2023 kasa değil sanırım. Yeni kasalarda klavye beyaz oluyor sanırım. Emin değilim tabii gelince göreceğiz.

Bir de RAM olarak 16x2 almak lazım sanırım. Marka model öneriniz var mı?

2022 kasa, diğer model 2021. RAM için bütçeniz nedir?

Acer nitro serisinin i5 12500H - 3050ti olan versiyona sahibim. RAM konusunda şunu söyleyebilirim. Üstünde gelen 8gb RAM'i çıkarıp önceki bilgisayarımdan kalan 2 tane 8gb RAM'leri taktım. Win 11'de boşta 6gb RAM kullanıyor.
Oyunlarda sıkıntı yaşamaman için yükseltme yapmanı öneririm. ( Alacağın laptopun 8gb RAM'e sahip olduğunu varsayarak bunları yazdım.)

Yeni konular

Geri
Yukarı