i5-12500H Laptop fanı 5 dakikada bir çalışıp duruyor

pwleredal

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Normal bir durum olabilir belki ama laptopumun fanı 5 dk'da bir çalışıp 30 sn sonra duruyor. Ama çalıştığı zaman da yüksek ses çıkartıyor. O 30 saniye işkence gibi sonra duruyor. Boşta oluyor bu durum. Oyunda zaten sabit 3000-4000 RPM arası çalışıyor kulaklık taktığım için de duymuyorum ama boşta sörf yaparken bu fan sesi neden oluyor acaba?

Normal bir durum olabilir belki ama laptopumun fanı 5 Dk'da bir çalışıp 30 sn sonra duruyor. Ama çalıştığı zaman da yüksek ses çıkartıyor. O 30 saniye işkence gibi sonra duruyor. Boşta oluyor bu durum. Oyunda zaten sabit 3000-4000 RPM arası çalışıyor kulaklık taktığım için de duymuyorum ama boşta sörf yaparken bu fan sesi neden oluyor acaba?

Sen her ne kadar sörf te yapsan sistem arka planda işlemciyi yoracak işler yapabilir.
Update ya da virüs taraması gibi.
Bu işlemlerde işlemciyi çalıştırır ve ısı yükselir sonuç olarak fan açar normal bir durum.

Sen her ne kadar sörf te yapsan sistem arka planda işlemciyi yoracak işler yapabilir.
Update ya da virüs taraması gibi.
Bu işlemlerde işlemciyi çalıştırır ve ısı yükselir sonuç olarak fan açar normal bir durum.
Isı sabit 44 derece. 50'yi bile görmüyor. Isınmadığı halde çalışıyor fanlar anlamadım.

Bunun için manuel ayar yapabilirsin hatta bazı notebooklarda fan kısmada var ama oyuna girmeden bu ayarları Auto'ya alman lazım.
Fan bakımlarını yapıyor musunuz?
Tozlanmışsa sesli çalışır.
Açıkçası fan bakımını yapmayı düşünüyorum 5 ayda termal macun kurumuş mudur? 5 ay önce almıştım laptopu. Onu da yenilemeyi düşünüyordum aslında.

Geri
Yukarı