i5 13400F sistemde CPU sıcaklığı 100 dereceyi görüyor

eren1930

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba ben yaklaşık 1 ay önce Vatan'dan PC topladım ama işlemcim 100 dereceyi gördüğü için garantiye gitti ve bugün geldi, orada stres testine soktular ama 81 derece sonuç verdi, şimdi evde Valorant oynadım sadece ve 97-100 dereceyi gördü ve SSD'ye baktığımda o da 61 dereceydi sizce ne yapamam lazım ve neden böyle oluyor?

Sistemim:
İşlemci: i5 13400F.
Ekran kartı: ASUS 3060 Ti.
SSD: Kioxia 2TB Exceria Pro serisi NVMe M.2 SSD. (7300MB/s okuma / 6400MB/s yazma)
Anakart: ASUS TUF Gaming B660M-E D4.
Kasa: Rampage redsky 4x120mm RGB fanlı 750W 80 Plus Bronze oyuncu kasası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım kullandığın kasa hava akışı çok minimal olan bir kasa, onu değiştirmen iyi olabilir. Birde stok soğutucu değilde ekstra bişi almak isteyebilirsin

Arkadaşlar merhaba ben yaklaşık 1 ay önce Vatan'dan PC topladım ama işlemcim 100 dereceyi gördüğü için garantiye gitti ve bugün geldi, orada stres testine soktular ama 81 derece sonuç verdi, şimdi evde Valorant oynadım sadece ve 97-100 dereceyi gördü ve SSD'ye baktığımda o da 61 dereceydi sizce ne yapamam lazım ve neden böyle oluyor?

Sistemim:
İşlemci: i5 13400F.
Ekran kartı: ASUS 3060 Ti.
SSD: Kioxia 2TB Exceria Pro serisi NVMe M.2 SSD. (7300MB/s okuma / 6400MB/s yazma)
Anakart: ASUS TUF Gaming B660M-E D4.
Kasa: Rampage redsky 4x120mm RGB fanlı 750W 80 Plus Bronze oyuncu kasası.

Hocam termal macunu yenileyip SSD'yi değiştirmenizi tavsiye ederim.
Termal macun kalitesiz olabilir ve SSD 61 dereceyi gördüğünden hasar almış olabilir.

Hocam ne yapmış onlar. Kasa yerine fırınmı satmışlar sana. Kasanın yan camını söküp test edermisin?

Termal macun ile ilgili bir durum olabilir. Ayrıca fan oturmamış olabilir. Ayrıca PSU'yu değiştirmenizi öneririm.

Kasanın önü cam sanırsam en kötü model kasalar maalesef. Önü mesh olan kasa tercih olmalı her zaman kenarlarda delik var ama yetersiz kalıyor temiz hava girişi yok kasada ya yan kapağı açacaksınız ya da kasayı değiştirip önü mesh bir kasa alacaksınız.

Varsa fanların hız ayarı Max hıza alın.

Hocam termal macunu yenileyip SSD'yi değiştirmenizi tavsiye ederim.
Termal macun kalitesiz olabilir ve SSD 61 dereceyi gördüğünden hasar almış olabilir.

Değişim yapacaklarını sanmıyorum.

Sanırım kullandığın kasa hava akışı çok minimal olan bir kasa, onu değiştirmen iyi olabilir. Bir de stok soğutucu değil de ekstra bir şey almak isteyebilirsin.

Ama stok fanla bile olsa bu dereceler normal değil.

Hocam ne yapmış onlar. Kasa yerine fırınmı satmışlar sana. Kasanın yan camını söküp test eder misin?

Deniyorum şu an bakalım ne olacak.

Termal macun ile ilgili bir durum olabilir. Ayrıca fan oturmamış olabilir. Ayrıca PSU'yu değiştirmenizi öneririm.

Fan tam oturdu özellikle baktım ama dediğinşz gibi belki PSU ile ilgili olabilir.

Bunları resmedip tekrar başvur. 3. olayda iade alırsın.

Galiba öyle yapacağım.

Kasanın önü cam sanırsam en kötü model kasalar maalesef. Önü mesh olan kasa tercih olmalı her zaman kenarlarda delik var ama yetersiz kalıyor temiz hava girişi yok kasada ya yan kapağı açacaksınız ya da kasayı değiştirip önü mesh bir kasa alacaksınız.

Varsa fanların hız ayarı Max hıza alın.

Kasa tercihi çok kötüydü ve inanılmaz pişmanım zaten.

Son düzenleme:
Hocam sıcaklığın PSU ile ilgili olduğunu söylemedim. Ayrıca sisteme kaç para bayıldınız? Bu sistemi iade etmeniz daha doğru bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı