i5-13600K İçin Hava Soğutucusu Önerisi

PALA02

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
i5 13600K almayı düşünüyorum. Overclock yaptığım zaman da sıcaklığı çok yükseltmeyecek bir hava soğutma arıyorum.

Z serisi bir anakart ile Performans çekirdekleri default turbo boost ile 5.1Ghz oluyor. Sadece 6 tanesi yani :) Diğer çekirdekler farklı çalışıyor frekansları. Bu modelin default TDP değeri 125W. Yani demem o ki kısacası hava soğutucu bu model için pek verimli olmayabilir. OC yapacağını söylediğin için.

bütçe tabiki bir sıvı soğutma değil max 1500tl
Z serisi bir anakart ile Performans çekirdekleri default turbo boost ile 5.1Ghz oluyor. Sadece 6 tanesi yani :) Diğer çekirdekler farklı çalışıyor frekansları. Bu modelin default TDP değeri 125W. Yani demem o ki kısacası hava soğutucu bu model için pek verimli olmayabilir. OC yapacağını söylediğin için.
sıvı soğutma tabiki mantıklı olan ama bütçeme biraz fazla geldi ya idarelik bi hava soğutma alıp biraz bütçeyi yükseltip sıvı soğutma alıcam ya da direk iyi bir hava soğutma alıcam kararsızım aslında

Noctua NH-D15

Arctic freezer 34 esports duo Detaylı inceleme

Thermalright peerless assassin 120 SE (Yurtdışından mecbur) Detaylı inceleme

Hava soğutmalar ses ve dayanıklılık açısından daha güvenli geldiği için zamanında araştırmıştım. Ben arctic freezer 34 duo kullanıyorum. Ama daha iyi bir hava soğutucu varsa değiştirmek istemiştim. Sanırım piyasada Noctua Nh-d15 en iyisi. Ancak o da kasama sığmıyor. O yüzden arctic ile devam etmeye karar verdim. incelemelerde arctic 34 duo ile noctua nh-d15 arasında 3-5 derece aralığında oynadığı belirtiliyor. Şuan için işimi görüyor o yüzden gereksiz masraf yapmak istemedim. intel 13700k ile kullanıyorum. Şöyle bir konu açıp altında soğutucum ile ısı dereceleri hakkında bilgi paylaşmıştım. İlginizi çekerse bakabilirsiniz.

Noctua NH-D15

Arctic freezer 34 esports duo Detaylı inceleme

Thermalright peerless assassin 120 SE (Yurtdışından mecbur) Detaylı inceleme

Hava soğutmalar ses ve dayanıklılık açısından daha güvenli geldiği için zamanında araştırmıştım. Ben arctic freezer 34 duo kullanıyorum. Ama daha iyi bir hava soğutucu varsa değiştirmek istemiştim. Sanırım piyasada Noctua Nh-d15 en iyisi. Ancak o da kasama sığmıyor. O yüzden arctic ile devam etmeye karar verdim. incelemelerde arctic 34 duo ile noctua nh-d15 arasında 3-5 derece aralığında oynadığı belirtiliyor. Şuan için işimi görüyor o yüzden gereksiz masraf yapmak istemedim. intel 13700k ile kullanıyorum. Şöyle bir konu açıp altında soğutucum ile ısı dereceleri hakkında bilgi paylaşmıştım. İlginizi çekerse bakabilirsiniz.

hocam bugün 13600k siparişi verdim bende de arctic 34duo var yeterli olur mu thermalgrizzly kyronaut macun aldım yanında 1 gram yorumunuzda bu soğutucuyu 13700k ile kullandığınızı söylemişsiniz eğer bu konuyu görürde dönerseniz detaylı testler atarsanız çok sevinirim.

hocam bugün 13600k siparişi verdim bende de arctic 34duo var yeterli olur mu thermalgrizzly kyronaut macun aldım yanında 1 gram yorumunuzda bu soğutucuyu 13700k ile kullandığınızı söylemişsiniz eğer bu konuyu görürde dönerseniz detaylı testler atarsanız çok sevinirim.
Merhabalar, bu konu içerisinde işlemcim ile ilgili UV denemelerimi paylaşmıştım. Bu denemeleri yaparken AF 34 duo kullanmıştım. Daha sonra işlemcimin hakkını verebilmek için (en azından kendi kullanımıma göre) daha iyi dedikleri sıvı soğutucu denemek istemedim. Açıkçası birazda heves ettim :). Daha önce hiç sıvı soğutma deneyimlememiştim. Yine arctic'den şaşmadım 360mm modelini aldım. AF34 duo modeline ilişkin detayları inanın hatırlamıyorum. Sadece şunu hatırlıyorum 185-190w tüketim aralığında 87-88 derecelerde tutuyordu işlemciyi. Ancak bir gerçek var ki gündelik yaşamda bir oyunun 125-130 wattan fazla tükettiğini görmedim. Çok oyun oynamıyorum varsa bilmiyorum.

Şimdi kullanımım hakkında kısa bilgi vermek isterim ki yorumlarım daha net anlaşılsın.

Soğutucu tercihi açısından işlemcinin watt tüketimini anlamak çok önemli. bazı soğutucular (hava ya sıvı) aynı watt tüketiminde ciddi ses farklılıkları oluşturuyor.

LF 360 açısından değerlendirecek olursam; ben işlemciyi yoracak sadece sanal pc açıyorum. Örneğin şuana kadar maksimum 5 sanal pc açtım. O haliyle sürekli olarak 120-130 watt tüketiminin üzerini göremedim. Fanları agrasif kullanmıyorum. Sessizlik benim için çok önemli. ısı gerekirse 5 derece fazla olsun diyorum. Bu koşullarda 55-60 derece seyrediyor. Fan rpm'leri 750 civarında (noctua 12x25).

AF 34 Duo kullanırken de boştaki ısı değerlerim aynıydı. rpmler 700-800 civarındaydı ki bu duyabileceğiniz bir ses oluşturmuyor. Yüke binince arada fark açılıyordu, ama siz o yükleri görür müsünüz bilmiyorum. İlerleyen dönemlerde işim için ikinci bir pc kurdum ve 5800x aldım. Ona da AF34 Duo'yu taktım. Memnundum, ama internette Thermalright PhantomSpirit 120 için çok güzel değerlendirmeler ve öneriler mevcuttu. Aklımı çeldiler :) Bir tane TR phantom spirit aldım (sıvı soğutucum bozulursa bunu 13700k'ya takarım diye). Phantom spirit ve LF 360 aynı değerleri sundu. Tek ciddi fark LF 360 bu değerleri sunarken ciddi sessiz derecede sessiz, ama phantom nispeten sesli. Şöyle örnek vereyim ikisinde de 3 sanal pc açıkken, 2 pc'de 80watt civarı tüketiyor. 5800x'i soğutmak için phantom spirit gaza basınca fanlar hoşuma gitmeyecek seviyeye geliyor. 60-64 derecelerde çalışıp bir de ses duymak istemem şahsen. LF360 13700k'yı o derecelerde sessizce çalıştırıyor. Ama bu farkın temel sebebinin 13700k ile 5800x arasındaki teknolojiden kaynaklandığı düşüncesindeyim. lf 360'ı 13700k ile phantomu 5800x ile kullanıyorum.

Şu tavsiyede bulunmak yanlış olmayacaktır. Eğer belirttiğim gibi işlemcinizi 125-130 watt tüketiminde kullanacaksanız, AF34 duo yeterli düzeyde iş görecektir, hele ki ben sese takılmam Bionix fanlar 1500rpm ile çalışsın derseniz (1500'e kadar ses rahatsız etmiyor, 1500 sonrası hissedilir seviyede oluyor, tabi bu hassasiyet işi kişiden kişiye göre değişir. Ben normalde 400-500 rpm aralığında kullanıyorum hassasiyetimi anlamanız açısından belirttim) masrafınız az olur. Sıfır AF34 duo alacaksanız da, onun yerine kesinlikle TR phantom spirit öneririm. aşağı yukarı aynı fiyat. Bütçe için 100-200 bile önemli diyorsanız AF34 Duo'da üzmez kanaatindeyim.

Daha önce yaptığım uv denemelerime ilişkin bir excel hazırlamıştım. Sizinle paylaşayım bir faydası olur belki:
Görsellerde de farkedeceniz üzere TR phantom spirit için;
5800x 140watt tüketim ile 80 dereceler görürken, 13700k aynı dereceyi 186/189watt tüketirken görüyor. Teknoloji farkını söylerken bunu kastetmiştim.

1.jpg
2.jpg

Merhaba, bu konu içerisinde işlemcim ile ilgili UV denemelerimi paylaşmıştım. Bu denemeleri yaparken af 34 Duo kullanmıştım. Daha sonra işlemcimin hakkını verebilmek için (en azından kendi kullanımıma göre) daha iyi dedikleri sıvı soğutucu denemek istemedim. Açıkçası biraz da heves ettim :). Daha önce hiç sıvı soğutma deneyimlememiştim. Yine Arctic'den şaşmadım 360mm modelini aldım. AF34 Duo modeline ilişkin detayları inanın hatırlamıyorum. Sadece şunu hatırlıyorum 185-190W tüketim aralığında 87-88 derecelerde tutuyordu işlemciyi. Ancak bir gerçek var ki gündelik yaşamda bir oyunun 125-130 wattan fazla tükettiğini görmedim. Çok oyun oynamıyorum varsa bilmiyorum.

Şimdi kullanımım hakkında kısa bilgi vermek isterim ki yorumlarım daha net anlaşılsın.

Soğutucu tercihi açısından işlemcinin watt tüketimini anlamak çok önemli. Bazı soğutucular (hava ya sıvı) aynı watt tüketiminde ciddi ses farklılıkları oluşturuyor.

Lf 360 açısından değerlendirecek olursam; ben işlemciyi yoracak sadece sanal PC açıyorum. Örneğin şu ana kadar maksimum 5 sanal PC açtım. O haliyle sürekli olarak 120-130 watt tüketiminin üzerini göremedim. Fanları agresif kullanmıyorum. Sessizlik benim için çok önemli. Isı gerekirse 5 derece fazla olsun diyorum. Bu koşullarda 55-60 derece seyrediyor. Fan RPM'leri 750 civarında (Noctua 12x25).

Af 34 Duo kullanırken de boştaki sıcaklık değerlerim aynıydı. RPM'ler 700-800 civarındaydı ki bu duyabileceğiniz bir ses oluşturmuyor. Yüke binince arada fark açılıyordu, ama siz o yükleri görür müsünüz bilmiyorum. İlerleyen dönemlerde işim için ikinci bir PC kurdum ve 5800X aldım. Ona da AF34 Duo'yu taktım. Memnundum, ama internette Thermalright phantomspirit 120 için çok güzel değerlendirmeler ve öneriler mevcuttu. Aklımı çeldiler :) bir tane TR Phantom spirit aldım (sıvı soğutucum bozulursa bunu 13700K'ya takarım diye). Phantom spirit ve lf 360 aynı değerleri sundu. Tek ciddi fark lf 360 bu değerleri sunarken ciddi sessiz derecede sessiz, ama Phantom nispeten sesli. Şöyle örnek vereyim ikisinde de 3 sanal PC açıkken, 2 PC'de 80watt civarı tüketiyor. 5800X'i soğutmak için Phantom spirit gaza basınca fanlar hoşuma gitmeyecek seviyeye geliyor. 60-64 derecelerde çalışıp bir de ses duymak istemem şahsen. LF360 13700K'yı o derecelerde sessizce çalıştırıyor. Ama bu farkın temel sebebinin 13700k ile 5800X arasındaki teknolojiden kaynaklandığı düşüncesindeyim. Lf 360'ı 13700k ile Phantom'u 5800X ile kullanıyorum.

Şu tavsiyede bulunmak yanlış olmayacaktır. Eğer belirttiğim gibi işlemcinizi 125-130 watt tüketiminde kullanacaksanız, AF34 Duo yeterli düzeyde iş görecektir, hele ki ben sese takılmam bionix fanlar 1500RPM ile çalışsın derseniz (1500'e kadar ses rahatsız etmiyor, 1500 sonrası hissedilir seviyede oluyor, tabii bu hassasiyet işi kişiden kişiye göre değişir. Ben normalde 400-500 RPM aralığında kullanıyorum hassasiyetimi anlamanız açısından belirttim) masrafınız az olur. Sıfır AF34 Duo alacaksanız da, onun yerine kesinlikle TR Phantom spirit öneririm. Aşağı yukarı aynı fiyat. Bütçe için 100-200 bile önemli diyorsanız AF34 Duo'da üzmez kanaatindeyim.

Daha önce yaptığım UV denemelerime ilişkin bir Excel hazırlamıştım. Sizinle paylaşayım bir faydası olur belki:
Görsellerde de fark edeceniz üzere TR Phantom spirit için;
5800X 140watt tüketim ile 80 dereceler görürken, 13700k aynı dereceyi 186/189watt tüketirken görüyor. Teknoloji farkını söylerken bunu kastetmiştim.

Eki Görüntüle 2130471Eki Görüntüle 2130472

Hocam gerçekten çok detaylı bir test konusu hazırlamışsınız sorduğum soru için verdiğiniz emek için çok teşekkür ederim. Arkadaşlarla ufak bir tartışmayla yeteceğini düşündük çünkü arkadaşımın kendisi de 5800x3D kullanıyor onda da DeepCool'un çift radyatör çift fan modeli var AK620 70 derecelerde Adana'nın yaz sıcağında kalmıştı zaten oyunlar için kullanacağım o yüzden muhtemelen dediğiniz tahminler olacaktır beni üzmeyecektir. Çok sağ olun sizlerle tekrardan işlemci gelip test ettikten sonra deneyimlerimi paylaşacağım muhtemelen yük testi yapmam orada 200watt tırmanabilir bu da AF34 Duo'yu üzebilir oyunlarda ki değerleri burada tekrar sizlerle inceleyelim.

Rica ederim ne demek, testlerinizi merakla bekliyorum 😊

Yeni konular

Geri
Yukarı