Çözüldü i5 13600K sisteme elektrik gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Machvins

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yeni topladığım sisteme elektrik gelmiyor. BIOS flashback yaparken anakart üzerinde CPU LED'i yanıyordu. BIOS flashback LED'i de çalışıyordu tamamen topladım sistemi, Power'a bastım hiçbir şekilde elektrik gelmiyor. Sanırım kısa devreden şüpheleniyorum. Ekran kartını da bağlamadım bu arada ondan olacağını sanmıyorum.

Sistem özelliklerim şu şekilde;

• i5 13600K.
  • MSI Pro Z690-A DDR4.
  • Cooler Master TD500 mesh ( yeni kasa arkadaki ufak boardda kısa devre olabilir mi? LED ve fan girişlerindeki yer) ve ben bunu rain bowa anakart üzerinden takıyorum normal RGB mı takmam gerek.
  • Cooler Master Master Liquid 360R Sıvı soğutmasını kullanıyorum.
  • 16 GB RAM G.Skill 4000 MHz. DDR4
  • 750 watt PSU Gold sertifikalı Cooler Master ( PSU yeni servisten geldi entegre devre değişti. Farklı PSU ile de aynı durum.)
  • SSD ve HDD de takılı.

Dosya Ekleri

• 624d5681-8600-4396-a3c1-ce26c8b523cc.jpg
    624d5681-8600-4396-a3c1-ce26c8b523cc.jpg
    144,5 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Çözüm
Gözünüz aydın hocam. Gelişmeleri bekliyorum.

Sorun dediğim gibi yeni bir Corsair RM850X bir güç kaynağı alıp 2x8 CPU pin ile güç verince düzeldi. Sorunsuz acele ile kurup 6+2 (ekran kartı için) bağlamıştım 1 tanesine. Tabii PSU devreyi kapatıp elektrik akımını iletmiyordu. Şu an sorunsuz kullanıyorum.
Bir dakika ben anlamadim simdi anakarti degistirdin mi yoksa hala ayni mi? Guc kaynagina kisa devre yapmani onermem riskli isdir. Sorun muhtemelen PSU'da gibi gozukuyor. PSU kablolarini ve PSU Switch'ini kontrol ettin mi?

Hocam şimdi şöyle durumlar karışık izah edeyim;

Switch'leri kontrol ettim farklı kablodan 2x8 CPU bağladım yan yana 2+6'lar var onları da denedim aynı.

Bu şu anki konuda mağdurum zaten ben Vatan Bilgisayar'dan kasım 12 sipariş verdim SSD ve PSU kendimindi diğer her şey değişti.

MSI Pro Z690-A anakart aldım ve BIOS flashback yapmıyordu. Hiçbir şekilde CPU olmasa da takılı LED'i bile yanmıyordu. Bundan yandı mesela güncelleme yaparken neyse.

Farklı bir kötü 600W yeğenin PSU denedim eski anakartta aynı idi. Donanımsal sorunu olması muhtemel. Servise yolladım mail attılar CPU pinleri yamuk diye, ben yollarken emniyet kapağını vesaire her şeyi takıp kontrol ettip en büyük hatam resim almamak oldu ihale bana kaldı. Bu arada bende elektronik-elektrik lisans mezunuyum, güzel mail attım cevap vermediler.

Tüketici hakem heyetine gittim durumu belirttim mailleri tüm delilleri sundum, 14 gün içerisindeydi servis kartta iken ben bu servis point ile yüzüm gülmedi tarafıma yolladılar. Anakartın kendi kutusu ile vesaire. Para iadesi yaptım. Ve Amazon'dan yeni sipariş verdim.

Şu anda flashback BIOS sorunu yaşamadım direkt tek te güncelledi. Fakat eve geldiğimde BIOS pilini çıkardım 2 dakika sonra taktım. Şimdi tekrardan BIOS güncellemeyi deneyeceğim pili çıkardım acaba, BIOS fabrika ayarlarına almış olabilir mi diye. Ama en azından sisteme elektrik gelmesi gerek görüntü gelmez BIOS güncel olmasa bile benim sıkıntı burada başlıyor bence. Yazılım ile alakası yok sistem ruh gibi tık yok.

Hocam şimdi şöyle durumlar karışık izah edeyim;

Switch'leri kontrol ettim farklı kablodan 2x8 CPU bağladım yan yana 2+6'lar var onları da denedim aynı.

Bu şu anki konuda mağdurum zaten ben Vatan Bilgisayar'dan kasım 12 sipariş verdim SSD ve PSU kendimindi diğer her şey değişti.

MSI Pro Z690-A anakart aldım ve BIOS flashback yapmıyordu. Hiçbir şekilde CPU olmasa da takılı LED'i bile yanmıyordu. Bundan yandı mesela güncelleme yaparken neyse.

Farklı bir kötü 600W yeğenin PSU denedim eski anakartta aynı idi. Donanımsal sorunu olması muhtemel. Servise yolladım mail attılar CPU pinleri yamuk diye, ben yollarken emniyet kapağını vesaire her şeyi takıp kontrol ettip en büyük hatam resim almamak oldu ihale bana kaldı. Bu arada bende elektronik-elektrik lisans mezunuyum, güzel mail attım cevap vermediler.

Tüketici hakem heyetine gittim durumu belirttim mailleri tüm delilleri sundum, 14 gün içerisindeydi servis kartta iken ben bu servis point ile yüzüm gülmedi tarafıma yolladılar. Anakartın kendi kutusu ile vesaire. Para iadesi yaptım. Ve Amazon'dan yeni sipariş verdim.

Şu anda flashback BIOS sorunu yaşamadım direkt tek te güncelledi. Fakat eve geldiğimde BIOS pilini çıkardım 2 dakika sonra taktım. Şimdi tekrardan BIOS güncellemeyi deneyeceğim pili çıkardım acaba, BIOS fabrika ayarlarına almış olabilir mi diye. Ama en azından sisteme elektrik gelmesi gerek görüntü gelmez BIOS güncel olmasa bile benim sıkıntı burada başlıyor bence. Yazılım ile alakası yok sistem ruh gibi tık yok.
jbat reset deneyin bir de hocam.

Jbat reset deneyin bir de hocam.

Onu bilmiyorum fakat garantiden dilim yandı dışına çıkmaz ise deneyelim hocam, şimdi USB tekrardan hazırladım. Flashback yapmak için fakat 3-4 kere yanıp sistemi çalıştırma anına geçip seri seri yanıp sönmesi gerekirken. Flashback LED'i kapanıyor. USB de gidiyor çok saçma bir durum bu ya.

Böyle yapınca PSU'dan şüphelenmeye başladım acaba bu sisteme 850 W Gold yeni almalı mıyım?

@Eyüp Ensar Horuz

Son düzenleme:
Onu bilmiyorum fakat garantiden dilim yandı dışına çıkmaz ise deneyelim hocam, şimdi USB tekrardan hazırladım. Flashback yapmak için fakat 3-4 kere yanıp sistemi çalıştırma anına geçip seri seri yanıp sönmesi gerekirken. Flashback LED'i kapanıyor. USB de gidiyor çok saçma bir durum bu ya.

Böyle yapınca PSU'dan şüphelenmeye başladım acaba bu sisteme 850W Gold yeni alınır mı?

@Eyüp Ensar Horuz

BIOS pilini çıkarıp taktınız mı?

i5 13600K hocam, evet çıkartıp 2 dakika bekledikten sonra taktım. Fakat sistemde tık yok PSU yolladım entegre devresi değişti. Sorunsuz çalışıyor dendi vektron elektronik tarafından.

Hocam sanırım farklı PSU da denemişsiniz sorun devam etmiş. Ya PSU da sorun yok ya da PSU'daki sorun bir şekilde parçalardan birine hasar verdi. Bunları en son plana almak daha mantıklı. Birkaç şey deneyelim en azından neyde sorun olduğuna kanaat getirmemiz daha kolay olur.
Yüklediğiniz BIOS sürümü nedir hocam? Benzer hataları yaşayanlar olmuş mu bakalım.
Yani PSU'dan ziyade bana göre sorun anakartta yüksek ihtimalle. Sistemi farklı PSU da denemenize rağmen bu sorun ile karşılaşıyorsanız yukarıda belirttiğim 2 seçenekten birisi olmuştur. Ancak BIOS güncellemesi sonrası sistemin yanıt vermemesi anakartta problem olduğunun göstergesi. Biraz araştırayım belki farklı fikirler edinebiliriz.

Hocam sanırım farklı PSU da denemişsiniz sorun devam etmiş. Ya PSU da sorun yok ya da PSU'daki sorun bir şekilde parçalardan birine hasar verdi. Bunları en son plana almak daha mantıklı. Birkaç şey deneyelim en azından neyde sorun olduğuna kanaat getirmemiz daha kolay olur.
Yüklediğiniz BIOS sürümü nedir hocam? Benzer hataları yaşayanlar olmuş mu bakalım.
Yani PSU'dan ziyade bana göre sorun anakartta yüksek ihtimalle. Sistemi farklı PSU da denemenize rağmen bu sorun ile karşılaşıyorsanız yukarıda belirttiğim 2 seçenekten birisi olmuştur. Ancak BIOS güncellemesi sonrası sistemin yanıt vermemesi anakartta problem olduğunun göstergesi. Biraz araştırayım belki farklı fikirler edinebiliriz.
Evet Hocam zaten BİOS Flashback yaparken 24 pin bağladım sadece USB taktım. PSU açtı kendini kendini kapadı normal pc çalışır gibi.

Sistemi toplayıp açmaya kalktığımda hiç bir şekilde kısa devre ile switchleri her şeyi denedim bileşenleri çıkardım yok. Sisteme gelmiyor şimdi atayım diğer konuma atmıştım yaptığım güncelleme ve model bu hocam;

Şimdi Cmos reset deneyeceğim galiba ona bakıyorum JBAT1 olarak geçiyor yabancı sitelerde tornavida ile kısa devre yapıp tekrar USB takıp deneyeceğim bakalım

Evet hocam zaten BIOS flashback yaparken 24 pin bağladım sadece USB taktım. PSU açtı kendini kendini kapadı normal PC çalışır gibi.

Sistemi toplayıp açmaya kalktığımda hiçbir şekilde kısa devre ile Switch'leri her şeyi denedim bileşenleri çıkardım yok. Sisteme gelmiyor şimdi atayım diğer konuma atmıştım yaptığım güncelleme ve model bu hocam;

Şimdi CMOS reset deneyeceğim galiba ona bakıyorum jbat1 olarak geçiyor yabancı sitelerde tornavida ile kısa devre yapıp tekrar USB takıp deneyeceğim bakalım.

Ben de onu diyecektim. Birkaç yabancı foruma baktım CMOS reset atın. Yüksek ihtimalle anakartın BIOS'u çöktü. Donanımsal bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bu arada araştırdım ama bulamadım. Anakartın Dual BIOS desteği var mı? Var ise geri dönmeyi deneyebilirsiniz isterseniz. Devam etmesi halinde yüksek ihtimal ile BIOS çökmüş. BIOS çipinin sökülüp yeniden yazılması gerekli.

Ben de onu diyecektim. Birkaç yabancı foruma baktım CMOS reset atın. Yüksek ihtimalle anakartın BIOS'u çöktü. Donanımsal bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bu arada araştırdım ama bulamadım. Anakartın Dual BIOS desteği var mı? Var ise geri dönmeyi deneyebilirsiniz isterseniz. Devam etmesi halinde yüksek ihtimal ile BIOS çökmüş. BIOS çipinin sökülüp yeniden yazılması gerekli.

Şu an onu deniyorum ve uzay montajına geçtim. Arkadaş sıvı soğutmanın arkadaki bracketi kısa devre yaptırabilir diye her türlü yolu deniyoruz bakalım. Umarım çözülür bezdirdi bu sorun beni.

Şu an onu deniyorum ve uzay montajına geçtim. Arkadaş sıvı soğutmanın arkadaki bracketi kısa devre yaptırabilir diye her türlü yolu deniyoruz bakalım. Umarım çözülür bezdirdi bu sorun beni.

Hocam sıvı soğutmadakş kısa devre olayı temastan kaynaklı ise eğer CPU fan kablosunu takın montajı yapmayın. Çok açık kalmadıkça sorun olmaz böylece kısa devre muhabbetini de çözmüş olursunuz. Ki stok fanınız vardır yüksek ihtimalle onunla da bir denemekte fayda var. İçiniz rahatlamış olur.

Geri
Yukarı