Çözüldü i5 13600K sisteme elektrik gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Machvins

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yeni topladığım sisteme elektrik gelmiyor. BIOS flashback yaparken anakart üzerinde CPU LED'i yanıyordu. BIOS flashback LED'i de çalışıyordu tamamen topladım sistemi, Power'a bastım hiçbir şekilde elektrik gelmiyor. Sanırım kısa devreden şüpheleniyorum. Ekran kartını da bağlamadım bu arada ondan olacağını sanmıyorum.

Sistem özelliklerim şu şekilde;

• i5 13600K.
  • MSI Pro Z690-A DDR4.
  • Cooler Master TD500 mesh ( yeni kasa arkadaki ufak boardda kısa devre olabilir mi? LED ve fan girişlerindeki yer) ve ben bunu rain bowa anakart üzerinden takıyorum normal RGB mı takmam gerek.
  • Cooler Master Master Liquid 360R Sıvı soğutmasını kullanıyorum.
  • 16 GB RAM G.Skill 4000 MHz. DDR4
  • 750 watt PSU Gold sertifikalı Cooler Master ( PSU yeni servisten geldi entegre devre değişti. Farklı PSU ile de aynı durum.)
  • SSD ve HDD de takılı.

Dosya Ekleri

• 624d5681-8600-4396-a3c1-ce26c8b523cc.jpg
    624d5681-8600-4396-a3c1-ce26c8b523cc.jpg
    144,5 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Çözüm
Gözünüz aydın hocam. Gelişmeleri bekliyorum.

Sorun dediğim gibi yeni bir Corsair RM850X bir güç kaynağı alıp 2x8 CPU pin ile güç verince düzeldi. Sorunsuz acele ile kurup 6+2 (ekran kartı için) bağlamıştım 1 tanesine. Tabii PSU devreyi kapatıp elektrik akımını iletmiyordu. Şu an sorunsuz kullanıyorum.
TD500 ARGB LED sistemi kullaniyor ve Rainbow kismina takmaniz lazim fan LED'lerini.

Bir de anakartin on yuzunun fotografini atar misin?

ea548f45-7255-4f15-a5f6-cdd34ff6e36e.jpg

Üst tarafta sıvı soğutmanın altındaki girişleri de belirteyim;
2x8 CPU pin girişi.
Pompa fanı pump_fan'a taktım.
Radyatördeki fanları çoklayıcı ile tek giriş olarak CPU Fan'a taktım.
Kasa fanları çoklayıcı ile system_fan da.
Kasa fan LED'leri de Rainbow girişinde.

Flashback kisminda CPU LED'i yaniyor demissin. Islemciyi kontrol eder misin? Belki tam oturmamis olabilir.

Onun yanma sebebi flashback atarken hiçbir bileşenleri takmadım ondan yanıyordu. Güncelleme bitti sistemi topladım şu an yanmıyor sıfır ışık ve hiçbir şekilde LED'ler bile çalışmıyor. İşlemciyi çıkartıp sisteme elektrik versem fanlar çalışır mı?

@Yener K.

Çok basit olacak ama bu Power Switch'leri anakartın kurulumunda ki gibi yaptım fakat. Reset olan arkadaki devreye giriyor RGB değişmek için bundan dolayı bir sıkıntı yaratır mı çalıştırmama gibi PC'yi?

@Recep Baltaş, @Ali Güngör yardımlarınızı bekliyorum. Aklıma hiçbir şey gelmiyor.

@Techneko

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 1595050

Üst tarafta sıvı soğutmanın altındaki girişleri de belirteyim;
2x8 CPU pin girişi.
Pompa fanı pump_fan'a taktım.
Radyatördeki fanları çoklayıcı ile tek giriş olarak CPU Fan'a taktım.
Kasa fanları çoklayıcı ile system_fan da.
Kasa fan LED'leri de Rainbow girişinde.

Onun yanma sebebi flashback atarken hiçbir bileşenleri takmadım ondan yanıyordu. Güncelleme bitti sistemi topladım şu an yanmıyor sıfır ışık ve hiçbir şekilde LED'ler bile çalışmıyor. İşlemciyi çıkartıp sisteme elektrik versem fanlar çalışır mı?

@Yener K.

Çok basit olacak ama bu Power Switch'leri anakartın kurulumunda ki gibi yaptım fakat. Reset olan arkadaki devreye giriyor RGB değişmek için bundan dolayı bir sıkıntı yaratır mı çalıştırmama gibi PC'yi?

@Recep Baltaş, @Ali Güngör yardımlarınızı bekliyorum. Aklıma hiçbir şey gelmiyor.

@Techneko
Tam goremedim ama power switchi yanlis takmis olabilirsin. Fanlarda bir sorun gozukmuyor hepsi dogru bir sekilde takilmis. Power switchin oldugu yeri kisa devre yaparak acmayi dene istersen.

Tam goremedim ama Power Switch'i yanlış takmis olabilirsin. Fanlarda bir sorun gozukmuyor hepsi dogru bir sekilde takilmis. Power Switch'in oldugu yeri kisa devre yaparak acmayi dene istersen.

Hocam HDD çıkardım SSD'yi de kısa devre olabilir diye yine aynı. Ben de Power tuşundan diye düşünüyorum. Kablolar çıkmış ya da sıkışmış olabilir sıvı soğutucuyu takınca sıkıştırdı. Şimdi o jfp1 dediğiniz yerdeki tüm Switch'lerimi çıkartıp kısa devre yapmam gerekiyor. Ve daha önce hiç yapmadım detaylı söylerseniz çok sevinirim garantiyi bozmaz değil mi bu durum?

Bu yöntemide deneyeceğim olmaz ise yeni PSU alacağım. Servisten geldi entegre devresi değişti. Fakat BIOS flashback yaparken PSU çalışıyordu. Güncelleme bitti kapadı açtı sistemi bileşenler olmasa da çalıştığı bariz sesten belliydi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Jfp1 de en sag ustteki olmayan pinin solundaki iki pine takacaksin Power Switch'i. Ya da orayi tornavida ile kisa devre edeceksin. Garanti kapsamindan cikmaz niye ciksin sadece kasa guc dugmesinin gorevini daha ilkel yollarla yapiyoruz. İcin rahat olsun.

Dosya Ekleri

• R9Zo2xVFVLAAAAABJRU5ErkJggg==.png
    R9Zo2xVFVLAAAAABJRU5ErkJggg==.png
    2 KB · Görüntüleme: 20
Jfp1 de en sag ustteki olmayan pinin solundaki iki pine takacaksin Power Switch'i. Ya da orayi tornavida ile kisa devre edeceksin. Garanti kapsamindan cikmaz niye ciksin sadece kasa guc dugmesinin gorevini daha ilkel yollarla yapiyoruz. İcin rahat olsun.

Evet pinleri de doğru taktım. Fakat arkadaşla da görüştüm. Powera basınca güç kaynağı bile çalışmıyor.

PSU bozuk ya da kısa devre yap dedi bileşenleri söküp dene dedi. Bileşenler bağlı olunca yetmiyor olabilir dedi ama. Dediğim gibi BIOS flashback PSU kapanıp açtı kendini bileşenler olmasa da powerı da deneyeceğim onda sorun yok ise PSU daha yüksek ihtimal gibi.

Hocam yaptığım işlemleri açıklayım yine hiçbir belirti yok;

• Tüm bileşenler var iken SSD ve HDD hariç kısa devre denedim tornavida ile avometre probları ile de denedim tornavidaların ucu mıknatıslı diye olmuyor olabilir diye.
  • Tek tek RAM'i çıkardım yine aynı, işlemciyi söktüm yine, hiçbir şekilde CPU kırmızı LED bile yanmıyor anakart üzerinde. Aynı problemi diğer anakartımda da denedim bundan önce ki farklı PSU ile onda da aynı problem olmuştu ama. Belki de PSU kısa devre mi yaptırıyor anakartı mı bozuyor bilemedim.

Sorun şu ki ne denersem deneyim, sisteme elektrik gelmiyor PSU hiçbir şekilde çalışmıyor. BIOS flashback atarken PSU çalışıyordu. Kendini kapatıp açtı PC kapanıp açıldığın da ki klik sesini veriyordu. Fakat tüm bileşenleri topladıktan sonra. PSU açmıyor kendini. İşlemci soketlerinde mi sıkıntı var anlamadım ya da güç kaynağına mı kısa devre yapmak gerek onu da bilemiyorum.

Dediğim gibi aynı anakart vardı. Onda BIOS güncellemesi olmuyordu. Farklı PSU denedim 600W dandikti biraz, fakat onda da böyle idi. Sonra anakartı değiştip yenisini aldım. BIOS Update tekte başarılı bir şekilde yaptım. Ama PSU hiçbir şekilde çalışmıyor sizce sorun PSU'dan mı?

Son düzenleme:
Evet pinleri de doğru taktım. Fakat arkadaşla da görüştüm. Powera basınca güç kaynağı bile çalışmıyor.

PSU bozuk ya da kısa devre yap dedi bileşenleri söküp dene dedi. Bileşenler bağlı olunca yetmiyor olabilir dedi ama. Dediğim gibi BIOS flashback PSU kapanıp açtı kendini bileşenler olmasa da powerı da deneyeceğim onda sorun yok ise PSU daha yüksek ihtimal gibi.

Hocam yaptığım işlemleri açıklayım yine hiçbir belirti yok;

• Tüm bileşenler var iken SSD ve HDD hariç kısa devre denedim tornavida ile avometre probları ile de denedim tornavidaların ucu mıknatıslı diye olmuyor olabilir diye.
  • Tek tek RAM'i çıkardım yine aynı, işlemciyi söktüm yine, hiçbir şekilde CPU kırmızı LED bile yanmıyor anakart üzerinde. Aynı problemi diğer anakartımda da denedim bundan önce ki farklı PSU ile onda da aynı problem olmuştu ama. Belki de PSU kısa devre mi yaptırıyor anakartı mı bozuyor bilemedim.

Sorun şu ki ne denersem deneyim, sisteme elektrik gelmiyor PSU hiçbir şekilde çalışmıyor. BIOS flashback atarken PSU çalışıyordu. Kendini kapatıp açtı PC kapanıp açıldığın da ki klik sesini veriyordu. Fakat tüm bileşenleri topladıktan sonra. PSU açmıyor kendini. İşlemci soketlerinde mi sıkıntı var anlamadım ya da güç kaynağına mı kısa devre yapmak gerek onu da bilemiyorum.

Dediğim gibi aynı anakart vardı. Onda BIOS güncellemesi olmuyordu. Farklı PSU denedim 600W dandikti biraz, fakat onda da böyle idi. Sonra anakartı değiştip yenisini aldım. BIOS Update tekte başarılı bir şekilde yaptım. Ama PSU hiçbir şekilde çalışmıyor sizce sorun PSU'dan mı?
Bir dakika ben anlamadim simdi anakarti degistirdin mi yoksa hala ayni mi? Guc kaynagina kisa devre yapmani onermem riskli isdir. Sorun muhtemelen PSU’da gibi gozukuyor. PSU kablolarini ve PSU switchini kontrol ettin mi?

Geri
Yukarı