i5-13600KF RX 7600 8 GB toplama sistem iyi mi?

Bütçe
40k

ridonanas

Hectopat
Bir arkadaşım bilgisayar toplamak istiyor ve bu konuda çok bilgisi yok. Benden yardım istedi ve benim de kafamın karıştığı birkaç yer var. İşlemci için düzgün fan bilmiyorum, ekran kartını değiştisem mi? (8 GB şu anda yeter ama birkaç seneye yetmez diyor PC hocası). Önerileri bekliyorum.

Arkadaşın bütçesi biraz yüksek, olabildiğince düşük olsun ama sistem kaliteli olsun istiyor, şu anda bu parçalar İtopya'da kendin topla kısmından toplayınca 31k oluyor, Amazon'dan alınca yaklaşık 27k (işlemci soğutma hariç).

Şunun yerine şunu al ama bütçe artar dediğiniz önerileri de değerlendirmeye alırım.
Topladığım kasadaki parçalar:
Ekran kartı: RX 7600 8 GB (9, 5kdan 7K ya düşmüş)
İşlemci: i5 13600k/kf
Anakart: MSI B660M-A Wi-Fi mATX.
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 8+8 3600MHz CL18.
SSD: Samsung 970 EVO Plus 1TB.
PSU: Corsair 650W 80+ Gold.
Kasa: Corsair 4000D airflow.

Son düzenleyen: Moderatör:

Pahalı Max bütçen nedir?
Max bütçeyi söylemedi ama 40k olabilir demişti. 40k vermez zaten ama çok billurlu bir şey olursa belki
Abi ben 27k topladım sen direkt bütçe sınırına dayanmışsın, daha monitör falan alacak arkadaş :D

Belirtmemişsin diğer parçaları alacağını. 4070 R5 5600 bir sistem toplanabilir. RX 6800-5600/5700X'de toplanabilir. Arkadaşın diğer bileşenlere ayırdığı bütçeye göre değişebilir.
Ben de bütçeyi tam bilmiyorum 40k kasaya tamam dedi ama daha monitör de alacak. Ryzen 5k serisi alma demişti bir arkadaşım, o yüzden intel tercih etmiştik, çok büyük fark var mıdır aralarında? Ucuz ve güzel bildiğiniz 4070 var mıdır acaba? 3080 ve 3070 de olur "ti" versiyonları da olur

Ben de bütçeyi tam bilmiyorum 40k kasaya tamam dedi ama daha monitör de alacak. Ryzen 5K serisi alma demişti bir arkadaşım, o yüzden Intel tercih etmiştik, çok büyük fark var mıdır aralarında? Ucuz ve güzel bildiğiniz 4070 var mıdır acaba? 3080 ve 3070 de olur "Ti" versiyonları da olur.

Neden 5000 serisi alınmasın? Gayet güzel modelleri var. NVIDIA tercih ederse birkaç yıl sonra VRAM sorunu yaşayacak arkadaşın."40k kasaya tamam diyor fakat monitör vs. de alacak" diyorsunuz. Arkadaşınıza net bütçesini sorma ihtimaliniz var mı? Düşündüğü parçalar var mı? Monitör için ne kadar ayırıyor diye sorar mısınız? RX 6800 XT gibi bir kart tercih etmek daha iyi olur.

Neden 5000 serisi alınmasın? Gayet güzel modelleri var. NVIDIA tercih ederse birkaç yıl sonra VRAM sorunu yaşayacak arkadaşın."40k kasaya tamam diyor fakat monitör vs. de alacak" diyorsunuz. Arkadaşınıza net bütçesini sorma ihtimaliniz var mı? Düşündüğü parçalar var mı? Monitör için ne kadar ayırıyor diye sorar mısınız? RX 6800 XT gibi bir kart tercih etmek daha iyi olur.
Net bütçe söylemiyor, biz kasa için bütçeye 35k diyelim, cebinde de kalmasını istiyor biraz. RX 6800 xt mi 3070 mi tercih edilmeli?

Şunu buldum, diğer 6800XT lere kıyasla ucuz, güven olur mu bu XFX'e?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı