i5 2320 ile GTX 1650 Uyumlu mu?

Elegant Lotus

Kilopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : R7 5800X
MB : Msi B550-A Pro AM4 Socket MB
RAM : 4x8 3200Mhz CL15 XPG D41 Tuf alliance
SSD : 1 TB 980 Evo +G1 1TB + 512GB M.2 XPG S20G
PSU : NZXT 650W 80+ Gold
CASE : DLX21
GPU : RTX 3070 TI 8GB GDDR6X EVGA FTW3 Ultra
Keyboard : XPG Summoner Red SW
Mouse : Razer deathadder V2
Headset : Hyper X Cloud II wireless
Monitor : Asus rog strix 320Hz 2k 27"
Meslek
Radyoloji teknikeri
Birkaç gün evvel ekran kartım morluklar verip bağlantıyı tamamen kesti, bilgisayarı
Açmaya çalıştığımda ana ekranda birkaç dakika beklemekte sorunsuz mouse klaviye vb. şeyler hareket ediyor, fakat birkaç dakika sonra anlık tüm simgeler hafif morlaşıp bilgisayarım donuyor ve kendini kapatıp yeniden başlatıyor. Araştırdım anlatığım kadarı ile ekran kartım artık son nefesini vermiş. Ben de yeni bir ekran kartı almayı karar verdim, Önceki ekran kartım GT 9800 1GB'di yerine GTX 1650 4 GB ekran kartı almayı seçtim. Fakat biraz daha araştırmada tereddütlerim çıktı bilgisayar konusunda tecrübesizimdir. Yardımlarınız dört gözle bekliyor olacağım saygılar.

Sistem özelliklerim:

Ekran kartı: GT 9800 1GB (Offline)
Anakart: MIS H61M-P21 (MS-7680) DDR 3 SDRAM
İşlemci: Intel Core i5-2320 3100 MHz
Power SP: 400W
RAM: 4 GB
Windows 7 Ultimate

Son düzenleyen: Moderatör:
%15 Darboğaz yapacaktır, şahsen ben 550-600 lira daha bütçe katıp 2.el İ7 3770 ve 4 GB RAM takviyesi yapardım.
O kadar bütçe ayırmaktansa ve GTX 1650 kart parasını bir kenara koyup, sistemi elden çıkarıp, en azından Ryzen APU almak en mantıklısı olacaktır. Eski bir nesile yatırım yapmak bu saatten sonrası için ölü yatırımdır.

O kadar bütçe ayırmaktansa ve GTX 1650 kart parasını bir kenara koyup, sistemi elden çıkarıp, en azından Ryzen APU almak en mantıklısı olacaktır. Eski bir nesile yatırım yapmak bu saatten sonrası için ölü yatırımdır.
Sizin dediğiniz 30 yaşındaki kadını boşayıp 14 yaşında ergen almaktır. İ7 3770 gayet güçlü 1070'i bile besleyen bir işlemcidir rahat 3-4 senesi var GTX 1650 ise onunda 3-4 senesi var niye aksiyona girsin? 4 sene sonra DDR5 güzel sistem toplar.

Sizi fantezilerinizle baş başa bırakıyorum :D. GTX 1650 yeni bir kart ama parasını çıkartamıyor, İ7' ye geçildikten sonrası için konuşursak, en az RX 570 alınmalı. Ha bir farklı öneri ise SSD. RX 570 için PSU değişmeli. İ7 3770 geçsin, GTX 1650 alsın dediklerinizle en az 10 yılda geçer DDR5 sisteme, 5 6 sene sonra DDR4 öneririsiniz :).

Sizi fantezilerinizle baş başa bırakıyorum :D. GTX 1650 yeni bir kart ama parasını çıkartamıyor, İ7' ye geçildikten sonrası için konuşursak, en az RX 570 alınmalı. Ha bir farklı öneri ise SSD. RX 570 için PSU değişmeli. İ7 3770 geçsin, GTX 1650 alsın dediklerinizle en az 10 yılda geçer DDR5 sisteme, 5 6 sene sonra DDR4 öneririsiniz :).
Gayet güzel bir kart parasını çıkarmıyor orası ayrı. Adamın DDR3 sistemi var satsa 600 liradan fazla para etmez güzel bir sistem kurmak için sıfırdan 2500-3000 gözden çıkaracak masraf üstüne masraf yapacak 3-4 sene sonra güzel bir sistem kurur. DDR3 sisteme DDR3 öneriyorum dikkat eksikliği ve çok bilmişlik sorununuz var bence.

Gayet güzel bir kart parasını çıkarmıyor orası ayrı. Adamın DDR3 sistemi var satsa 600 liradan fazla para etmez güzel bir sistem kurmak için sıfırdan 2500-3000 gözden çıkaracak masraf üstüne masraf yapacak 3-4 sene sonra güzel bir sistem kurur. DDR3 sisteme DDR3 öneriyorum dikkat eksikliği ve çok bilmişlik sorununuz var bence.
Kesinikle. kartım yandıktan sonra satmaya kalkıştım 500'ten fazla veren olmadı. Ekran kartım dışında diğer parçalarım sağlam, eğer diyorsanız bir kaç yıl daha götürür almayı planlıyorum 1-2 yıl içerisinde zaten ekrank artımı kullanıp yeni bir sistem dizeceğim... Ben genelde CS:GO Lol veya gta 5 gibi oyunlar oynadığım için %10-15 darboğaz bir sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum, tabii pek bilgim yok bilgisayarlara alakalı fakat araştırdığım kadarı ile fazla bir şey hissetirmezmiş... Hem istesem de i7'ye geçme gibi bir şansım yok malesef zaten kalkışsam anakartım izin vermeyecek diye düşünüyorum bu yüzden de anakart işlemci baya masraflı olucaktır. Tek merak ettiğim bu ekran kartını alırsam oyunlarda ne kadar performans alırım ve sistemime uyum sağlar mı yani anlık donma gibilerine katlanamıyor insan. Cevaplarınız için teşekkürler.

Kesinikle. kartım yandıktan sonra satmaya kalkıştım 500'ten fazla veren olmadı. Ekran kartım dışında diğer parçalarım sağlam, eğer diyorsanız bir kaç yıl daha götürür almayı planlıyorum 1-2 yıl içerisinde zaten ekrank artımı kullanıp yeni bir sistem dizeceğim... Ben genelde CS:GO Lol veya gta 5 gibi oyunlar oynadığım için %10-15 darboğaz bir sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum, tabii pek bilgim yok bilgisayarlara alakalı fakat araştırdığım kadarı ile fazla bir şey hissetirmezmiş... Hem istesem de i7'ye geçme gibi bir şansım yok malesef zaten kalkışsam anakartım izin vermeyecek diye düşünüyorum bu yüzden de anakart işlemci baya masraflı olucaktır. Tek merak ettiğim bu ekran kartını alırsam oyunlarda ne kadar performans alırım ve sistemime uyum sağlar mı yani anlık donma gibilerine katlanamıyor insan. Cevaplarınız için teşekkürler.
Anakartınız i7 3770 destekliyor.

Bir şey daha, kart aldıtkan sonra bir kaç hafta sonra 4 gb takviye yaptırabilirim üstte dediğiniz gibi ileride i7'yi sizce anakart izin verir mı ? herşeyini bilmiyorum çünki. Eger olursa da dediğiniz modelden 2ci el bir i7 işlemci alacağım i5 2320 3.00ghz turbo sayesinde de 3.30'a kadar çıkıyordu şahsen memnunum fakat ekran kartımı boğar diyorsanız... GTX 1050 TI önerdiler de ben gtx 1650 seçtim daha ucuz ve performans açısından iyi olduğunu düşünüyorum. Cevaplarınız bekliyor olacağım.

Geri
Yukarı