i5-2450M sistem biraz ısınınca kapanıyor veya kasıyor

OxyGeN_50

Femtopat
Merhaba herkese, bilgisayarın herhangi bir parçası sebebiyle bir problemim yok ancak yine de herhangi bir oyuna girdiğim de sıcaklık 55 dereceye geldiğinde "thermal throttling" denilen problemi yani işlemcinin kendi frekansını düşürmesi sorununu yaşıyorum, böylece FPS 120-130'lardan 20 küsurlere düşüyor ve kasma oluyor. Oyun CS:GO.
PC özellikleri şöyle; işletim sistemim Windows 10.

Cihaz adı Desktop-4V0KHMD.
İşlemci Intel(r) Core(tm) i5-2450M CPU @ 2.50GHz 2.50 GHz.
Takılı RAM 8,00 GB (kullanılabilir: 7,85 GB)
Cihaz kimliği F0ED82E9-9671-46D9-8E8C-C2FB38878627
Ürün kimliği 00326-10000-00000-AA396
Sistem türü 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.
Kalem ve dokunma yok.

PC de boşta 30 derece ve Windows açıldığında film dizi veya gezinti yaptığım süreçte en fazla 36'ya çıkıyor. Oyuna girdiğim de ise en fazla 55-56 görüyorum, sonra bir bakıyorum ki sıcaklık 47'lere düşüyor, bu sürede de FPS 20'lere düşüyor, kasma yaşanıyor. Bu süreçte ise oyunda 4.70 GHz'de çalışıyor işlemci.

Bu arada "CTRL Alt Delete" üzerinden kasma olduğunda bakıyorum ve bütün parçaların çalışma yüzdesi %20-%30 civarında, bir tek ekran kartı %70 ile 99 arası değişiyor. Ki bu normal sanırım.

Benim derdim şu: Ben istiyorum ki oyunlarda 70-75 dereceye kadar maksimum çıkayım ancak 55'te resetliyor. Bu maksimum limiti nasıl yükseltebilirim? Tam olarak sorum bu aslında.

Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Kısaca: Sıcaklık limiti kaldırmanın yolu var mı? (Bazen 70 derecede PC kendi kendine çat diye kapanıyor.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi programla sistemin ısısını kontrol etmektesin ? Kullandığın program yanlış gösteriyor olabilir.
Bios ayarlarında işlemcinin güvenlik ayarlarında birşeyler bulabilirsin belki bu tür ayarlar anakart tan karta değiştiği için kesin bir yol gösteremem.Anakart modelini söylersen belki yardım etmenin bir yolunu bulurum.

Hangi programla sistemin ısısını kontrol etmektesin ? Kullandığın program yanlış gösteriyor olabilir.
Bios ayarlarında işlemcinin güvenlik ayarlarında birşeyler bulabilirsin belki bu tür ayarlar anakart tan karta değiştiği için kesin bir yol gösteremem.Anakart modelini söylersen belki yardım etmenin bir yolunu bulurum.
baktım. model kısmında 'casper nirvana notebook' yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı