i5 2500K için 250-300 TL soğutucu önerisi

Discorama Music

Kilopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Dj,Arranger,Music Producer
Core i5 2500K islemcime gecen sene stok fan ariza yaptigi icin Akasa Venom Pico alip taktim, takmasi biraz mesakatli idi fakat taktim ve gayet performansli calisiyordu. Yaklasik 10-15 derece dusurdu sicakligi. Yuk altinda max 72-75’lere cikiyordu.

Bugun Overwatch oynayip oyundan ciktigimda bir anda fan devir hizi firladi ve mavi ekran verdi, sonra restart attim makine acilmadi, tekrar denedim ekrana goruntu gelmedi. HDMI kablosunu cikarip taktim tekrar geldi fakat fan hizi hic dusmedi ve restart atti yine.

Ben de kasayi acip baktigimda fan ayaklarindan birinin plastik kilit parcasinin durduk yere kirildigini gordum, parcasi da anakartin ustunde iki parca duruyordu, fani cikardim parcayi yapistirdim takmayi denedim fakat kilit tutmadi ve cikarip kenara koydum. Akasa kalite konusunda rezilmis onu anladim ve yeni bir sogutucu almaya karar verdim. Hatta eger 250-300 TL araliginda sivi sogutma oneriniz varsa sivi sogutma tercih edebilirim ya da iyi ve saglam bir fan onerinizi bekliyorum (daha dusuk fiyatlarda).

Bu arada 3 gun once anakartin Smart6 programi uzerinden kendi ayarlarinda OC yaptim ve 4 GHz calistirmayi denedim, 2 kere acilmadi sonrasinda acildi fan hizi normalden yukseldi sonra default secip tekrar eski hizina indirdim cunku ihtiyacim yok.

Acaba bununla alakali fan bozulmus olabilir mi? Sicaktan parcasi kirilmis falan?

Ayrica islemcimi sanirim upgrade edecegim 3770K ile. Sistemimi biraz upgrade ediyorum darbogaz sorunu olmasin i5 2500K ile.

Ekran kartimi RX 580 ile degistirip yeni siparis ettigim SAMSUNG CHG70 HDR monitor ile yuksek cozunurlukte kullanmayi hedefliyorum.

Su an sahip oldugum sistem bilesenleri

• *i5 2500K
  • Gigabyte Z68X UD3 B3
  • 4X4GB XLS 2000MHZ ram
  • SAMSUNG 250 GB SSD
  • BILIMUM HDD
  • EVGA GTX 950 SC Ekran karti
  • AEROCOOL XSTRIKE KASA 600 WATT
  • WINDOWS 7 kurulu

Not: Sistemi en fazla bu kadar upgrade etmek istiyorum malum dolar kuru ortada. Zaten genel olarak Overwatch ve turevleri oynuyorum. 2K’da bile Low settings, FSAA full, Model detail Ultra ve 2K cozunurlukte oynamak istiyorum, fazlasina ihtiyacim yok, 144 FPS gayet yeterli. Su haliyle bile GTX 950 Low settings ile 120-180 FPS arasi sectigim ayarlara gore vermekte. Ama Freesync icin RX 580 alacagim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı