i5 2500K ve GTX 680 için PSU önerisi

Bir sistem eskiyse daha az güç tüketir diye bir mantığa bürünmüşsün ancak bu tamamen yanlış. GTX 680 yük altında tam 200 Watt güç çeker, senin GTX 750 ekran kartın ise taş çatlasa 70 Watt çeker. Ayrıca GTX 680, GTX 750'den çok daha güçlü bir karttır. I5-2500K ise yük altında max 100 Watt çeker ki bu da 12 volt kanalından 300 Watt güç ihtiyacı doğurur. Önerdiğin güç kaynağı 12 volt kanalından 324 Watt'a kadar güç sağlamakta, bu da besleyebileceğini gösteriyor. Ancak değerler birbirine yakın olduğundan güç kaynağını zorlayacaktır. Bunun için 400 Watt almamalıdır, aynı zamanda işlemcisine overclock yapmak isterse 400 Watt ile sıkıntı yaşayabilir.
Sadece işlemci ve ekran kartından ibaret mi sanıyosun güç tüketimini ? Kullandığın anakart , ram , ssd bunlarda etkiliyor. 400W bir psu asla yetmeyecek. En az 500W oda kaliteli bir marka olması lazım.
Anakartın Micro-ATX olması ile ATX olması arasında bile Watt farkı var sadece işlemci ve ekran kartı güç tüketmiyor ki ona göre saçma bi hesap yapmışsınız.

Sadece işlemci ve ekran kartından ibaret mi sanıyosun güç tüketimini ? Kullandığın anakart , ram , ssd bunlarda etkiliyor. 400W bir psu asla yetmeyecek. En az 500W oda kaliteli bir marka olması lazım.
Bana öğretmeye çalışmayın. Okuduğunuzu anlamaya çalışın. Orada 12 volt kanalından bahsediliyor, sen güç kaynağını sadece 12 volt kanalından ibaret sanmıyorsan -bu tepkiyi gösterdiğine göre sanıyorsun galiba- ben de güç tüketimini sadece işlemci ve ekran kartından sanmıyorum.

Bana öğretmeye çalışmayın. Okuduğunuzu anlamaya çalışın. Orada 12 Volt kanalından bahsediliyor, sen güç kaynağını sadece 12 Volt kanalından ibaret sanmıyorsan -bu tepkiyi gösterdiğine göre sanıyorsun galiba- ben de güç tüketimini sadece işlemci ve ekran kartından sanmıyorum.

12v kanalından 324W veriyor demişsin ve saçma sapan i5 2500K 100W TDP GTX680 200W TDP tüketiyor diye saçma bir hesap yapmışsın ve 300W çekiyor 324W veriyor PSU diye besler demişsin.
En basit örnek şu siteden bak https://www.coolermaster.com/power-supply-calculator/ hesapla anakart bile 50watt çekiyor en az. Sen söylemesen 12V kanalından haberim yoktu sağol :D komiksin gerçekten.

12v kanalından 324W veriyor demişsin ve saçma sapan i5 2500K 100W TDP GTX680 200W TDP tüketiyor diye saçma bir hesap yapmışsın ve 300W çekiyor 324W veriyor PSU diye besler demişsin.
En basit örnek şu siteden bak https://www.coolermaster.com/power-supply-calculator/ hesapla anakart bile 50watt çekiyor en az. Sen söylemesen 12V kanalından haberim yoktu sağol :D komiksin gerçekten.
Hala gururun kırılmasın diye saçma bir hesap yapmışsın diyorsun. Fazla bile söyledim, kendi firmasının belirttiği değerler bunlar, ben uydurmuyorum. GTX 680'nin TDP değeri 195 W, i5-2500k 95 W. Bunlar iki bileşenin de %100'de çalışmasıyla 290 watt kadar güç çekebileceğini söylüyor. Ekran kartı haliyle sadece pinden değil anakartın çektiği o güçten de besleniyor. Bu da söylediğim üzere güç kaynağının besleyebileceğini ancak zorlanacağını ve sıkıntı çıkarabileceğini gösteriyor, bu yüzden yine söylediğim üzere 400 watt almamalıdır.

Bu da söylediğim üzere güç kaynağının besleyebileceğini ancak zorlanacağını ve sıkıntı çıkarabileceğini gösteriyor.

Bak senin de anlamadığın şu 324W veren bir PSU'ya sadece işlemci ve ekran kartı 290W çekiyorsa o PSU o sistemi besleyemez. Besleyebilir demişsin ama besleyemez anakart, SSD, RAM bunlar da watt çekiyor diyorum sana anlamıyorsun daha kendini savunuyosun. Yanlış bildiğin bir şeyi neden böyle savunuyosun ki? 400W PSU alınmamalı diyorsun tamam okey ama neden besleyebilir diyorsun benim takıldığım nokta burası ve senin de bunu savunman.
Mesajı görüp alan olacak sonra alan kişinin parası boşa gidecek.
Daha fazla uzamasın konu sizin de anlamanızı istiyorum artık attığım siteden gidin hesaplayın zaten anlarsınız burda konuyu kirletmeye gerek yok.

Bak senin de anlamadığın şu 324W veren bir PSU'ya sadece işlemci ve ekran kartı 290W çekiyorsa o PSU o sistemi besleyemez. Besleyebilir demişsin ama besleyemez anakart, SSD, RAM bunlar da watt çekiyor diyorum sana anlamıyorsun daha kendini savunuyosun. Yanlış bildiğin bir şeyi neden böyle savunuyosun ki? 400W PSU alınmamalı diyorsun tamam okey ama neden besleyebilir diyorsun benim takıldığım nokta burası ve senin de bunu savunman.
Mesajı görüp alan olacak sonra alan kişinin parası boşa gidecek.
Daha fazla uzamasın konu sizin de anlamanızı istiyorum artık attığım siteden gidin hesaplayın zaten anlarsınız burda konuyu kirletmeye gerek yok.
Farklı 3 donanım saydın, ikisi (RAM, SSD) zaten 3.3 ve 5 volt kanalından çekiyor. RAM ve SSD ayrı kanaldan rahatlıkla beslenecek. Yani hepsi 12 volt kullanmıyor, anladın mı? Bu yüzden 400 watt ya hani. Anakart çektiği gücü ekran kartıyla paylaşıyor, ortada bir kesişim kümesi var. İşte bu yüzden tüm gücünü kullanarak ve zorlanarak işlemci ve ekran kartı aynı anda %100ken de besleyebilir. Bunun üstüne oynayacağı oyunlarda iki bileşenin aynı anda %100'de çalışması da pek mümkün olmayan bir ihtimal. Ağır bir oyun oynayacaksa zaten GTX 680 2 GB VRAM'inden ötürü VRAM darboğazı yiyip %100 kullanamayacak, eski nesil oyunları oynarsa da bileşenler daha da rahat çalışacak. Kısaca besler, besliyor. Elimden sayısız çeşit bileşen geçti, denendi, onaylandı ve mantığa aykırı değil.

Geri
Yukarı