Çözüldü i5 3210M frekans düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tunç Sadık

Hectopat
Daha fazla  
Eski 4 GB RAM'e, Intel i5 3210M işlemciye, GeForce GT630M ekran kartına sahip bir dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Yaklaşık 1 yıl önce termal macunumu yeniledim şu an Arctic MX-4 kullanıyorum. Isı konusunda problem yaşamadan oyun oynayabiliyordum bir süre öncesine kadar. Bugün oyun oynamayı denediğimde oyuna girer girmez işlemci frekansımın 1.19 GHz'e düştüğünü fark ettim. İşlemcinin ısısı 72 dereceyi geçmiyor, ekran kartı da 70-73 arasında değişiyor yük altında uzun süredir bu şekilde sıcaklık değerlerim ve herhangi bir frekans düşüşü yoktu ama şu an oyuna girer girmez işlemci frekansı düşüyor ekran kartı ise sorunsuz çalışıyor. Bilgisayarımda sadece iki oyun var trove ve terratech, iki oyunda da girer girmez frekans düşüşü yaşıyorum.

Yaklaşık iki ay önce bilgisayarımın içini açıp güzelce temizledim toz vb. fazla olmasa gerek şu an. İşlmeci frekansım düştükten sonra oyundan çıksam bile işlemci frekansım müdahale edilmedikçe yükselmiyor. Yani anladığım kadarıyla sorun ısı değil. Bilgisayarım yerden yaklaşık 5cm yüksekte ve gayet iyi hava alıyor. Test için altına fan koyup soğuturken oyuna girmeyi denedim frekans düşüşünden kurtulamadım ne yazık ki. Güç kullanımından işlemci gücünü düşürüp yükselttim ne yaptıysam hala devam ediyor sorunum. CPU-Z ile uzun stres testi yaptım ısınmasına rağmen herhangi bir düşüş olmadı ama ne hikmet ise oyunlara girince 1.19GHz'e düşüyor.
Bu konuda yardıma ihtiyacım var.
Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1t.png
    1t.png
    49,7 KB · Görüntüleme: 28
  • 2t.png
    2t.png
    47,5 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
sfc/scannow yaptım ve düzeldi şu an herhangi bir frekans düşüşü yaşamıyorum umarım tekrar etmez @erengore çok çok çok teşekkür ederim yardımların için <3
Hepsi bu.
Attıklarım frekans düşüşü sonrası görselleri bu arada.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    51,5 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    46,2 KB · Görüntüleme: 9
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    43,6 KB · Görüntüleme: 16
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    43,5 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    54,4 KB · Görüntüleme: 13
İlginç. Sizde gerçekten de yazmıyor. Onlar olmadan ben tam bir çözüm yürütemem hocam. Maalesef.

Birkaç şey önerebilirim ama çok tahmini gitmek olur. Tahmin ediyorum normal voltaj yeterli geliyor gelmiyorsa bile Undervolt edilemez. Aksine voltaj arttırılması gerekir ki bu da önerilmez.

ThrottleStop ile IccMax değerlerini en sona alabilirsiniz ama anakart işlemci vesayre desteklemesi gerekiyor. Program sizin bilgisayarınızda destek vermiyorsa maalesef yapılamaz. ThrottleStop yükleyip FIVR sekmesi ekranda gözüküyordu ayarlamalar yapılabilir. İsterseniz yükleyin biraz şansımızı deneyelim. Tercih sizin elbette.

Bu arada Voltaj düşürülüyor. Görsellere baktığımda. Bir limitleme yapıldığı düşüncesi hakim.

Deneyeceğim ama anakartım hiçbir şeyi desteklemiyor modeli bile belli değil Casper yazısından fazlasını göremiyorum büyük ihtimalle işe yaramayacak ama denemekten zarar gelmez. Teşekkür ederim yardımların için.

Deneyeceğim ama anakartım hiçbir şeyi desteklemiyor modeli bile belli değil Casper yazısından fazlasını göremiyorum büyük ihtimalle işe yaramayacak ama denemekten zarar gelmez. Teşekkür ederim yardımların için.
Rica ederim. Belli olmaz yine de.

FIVR sekmesi ekranın orta üst kısmında CPU Core, CPU Cache gibi şeyler yazacak. Gelirse bunları ayarlamaya başlarız.

Bu çıkıyor karşıma anlayamadım ne nedir.
Bu gecelik yatıyorum, yardımlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    32,4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Bu çıkıyor karşıma anlayamadım ne nedir.
Bu gecelik yatıyorum, yardımlarınızı bekliyorum.
ThrottleStop'da da işlemciniz ayarlama için müsait değil. Anakart yada BİOS izin vermiyor olabilir. Pek yararı olacak şeyler maalesef yapamayız. O kısım için gerekli desteği anakart bios ve işlemci sağlamıyor.

ThrottleStop'da da işlemciniz ayarlama için müsait değil. Anakart yada BİOS izin vermiyor olabilir. Pek yararı olacak şeyler maalesef yapamayız. O kısım için gerekli desteği anakart bios ve işlemci sağlamıyor.
Anladım başka bir çözümü yok mudur bunun denemediğim şey kalmadı :(

Yeni konular

Geri
Yukarı