Çözüldü i5 3330 İşlemci kullanımı %70'i geçmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fruther

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle, i5 3330 3.00 GHz işlemci kullanıyorum. Prime95 ve Intel Processor diagnostic tool ile stress testi yaptım. (herhangi bir sorun çıkmadı.)

Eki Görüntüle 922067

10 dakika boyunca dediğiniz ayarlarda çalıştırdım.
Görev yöneticisinden inceledim, CPU kullanımı maksimum %70 oluyor, 1.46 GHz hız ile çalışıyor.

Ne yaparsam yapayım, işlemci kullanımı %70'i geçmiyor. GTA V oynarken MSI Afterburner %100 kullanılıyor diyor, fakat görev yöneticisinden sadece %70'i kullanılıyor gözüküyor. Aynı şekilde hızı da maksimum 2100 MHz gözüküyor.

i5 3330 işlemciye sahibim, GTA 5 oynarken hızı 2095 MHz'de kalıyor ve bazen yollar geç yükleniyor, yanından geçerken trafik lambaları bir anda beliriyor. 1366x768 ve normalin biraz üstünde ayarlarda oynuyorum. Windows 7'de böyle sorunlarla karşılaşmamıştım. Windows 10'a geçtiğimde böyle bir sorun oluştu.

Eki Görüntüle 921703

Bilgisayar özelliklerinde şimdi fark ettiğim bir detay var. 3.00 GHz yanında 2.10 GHz yazıyor.

resim_2021-03-14_185812.png

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Çözüm
Eki Görüntüle 922224

"@" işaretinden sonra ilk yazan yer işlemcinin normal çalışması gereken frekans, diğer yanındaki yazan frekans ise en fazla çalışabildiği frekans yazıyor. İşlemcinde galiba üretim hatası var veya işlemci ağır hasar/ısı almış çünkü 0.8 GHz daha az çalışabiliyor. Servise götür.
Sorunu buldum, işlemciyi söktüm ve arkasına baktım, çok küçük bir termal macun kaçmış kenarından. Ardından tekrar termal macununu sürüp kapattım. Artık 3.00 GHz hız ile çalışıyor.
baseclock.png

"@" işaretinden sonra ilk yazan yer işlemcinin normal çalışması gereken frekans, diğer yanındaki yazan frekans ise en fazla çalışabildiği frekans yazıyor. İşlemcinde galiba üretim hatası var veya işlemci ağır hasar/ısı almış çünkü 0.8 GHz daha az çalışabiliyor. Servise götür.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 922224

Sorunu buldum, işlemciyi söktüm ve arkasına baktım, çok küçük bir termal macun kaçmış kenarından. Ardından tekrar termal macununu sürüp kapattım. Artık 3.00 GHz hız ile çalışıyor.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı