i5 3470 sistemde Valorant CPU kullanımı %40'ı geçmiyor

İşletim sistemi
Windows 10

Emreerd

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Excalibur g770
RTX 3050
i5 11400h
16 GB RAM
500 GB m2 SSD
Valorant da işlemci kullanımım %30 ve %40'ı geçmiyor ekran kartımda o kadar iyi olmadığından performans alamıyorum işlemcimi kullansa daha çok FPS alacağımı düşünüyorum bunun sebebi nedir ve çözümü var mıdır?

Sistemim: Intel Core i5 3470 CPU AMD Radeon HD 6450 2 GB ekran kartı 6 GB RAM H61 anakart 500 GB HDD 230 Watt PSU.

İşlemcin ne kadar yükselirse yükselsin yüzdesi FPS'yi etkileyen tek faktör ekran kartıdır. Şimdi işlemcin %30 takılıyorsa o ekran kartı için fazlasıyla yeterlidir demektir. 10 GB bir oyunun o işlemciyi %80 kullanmadını beklemen biraz garip olur, diyelim ki kullanmaya başladı bu sefer de droplar takılmalar darboğaz var diye konu açacaksın. İşlemcin normal çalışıyor yüzdesini yükseltmek istiyorsan arka planda işlemciyi yoracak birkaç uygulama açabilirsin.

İşlemcin ne kadar yükselirse yükselsin yüzdesi FPS'yi etkileyen tek faktör ekran kartıdır. Şimdi işlemcin %30 takılıyorsa o ekran kartı için fazlasıyla yeterlidir demektir. 10 GB bir oyunun o işlemciyi %80 kullanmadını beklemen biraz garip olur, diyelim ki kullanmaya başladı bu sefer de droplar takılmalar darboğaz var diye konu açacaksın. İşlemcin normal çalışıyor yüzdesini yükseltmek istiyorsan arka planda işlemciyi yoracak birkaç uygulama açabilirsin.

Anladım, Valorant işlemci bazlı bir oyun olduğu için kafama takılmıştı.

Anladım, Valorant işlemci bazlı bir oyun olduğu için kafama takılmıştı.

Ekran kartı kullanımını takip et eğer yüksek ise ayarlarını düşür ne kadar düşük ayarlar o kadar çok FPS ve işlemci gücü ayarları Ultra yaptıkça işlemcine binen yükte o kadar az olacak. İşlemcinin yüksek değerlerde çalışması senin drop yemene sebep olabilir.

Ekran kartı kullanımını takip et eğer yüksek ise ayarlarını düşür ne kadar düşük ayarlar o kadar çok FPS ve işlemci gücü ayarları Ultra yaptıkça işlemcine binen yükte o kadar az olacak. İşlemcinin yüksek değerlerde çalışması senin drop yemene sebep olabilir.

Ekran kartı kullanımım %80 %90 arası değişiyor ayarlar en düşükte.

Yeni konular

Geri
Yukarı