i5 3470 vs. FX 6300

tahademir

Hectopat
Daha fazla  
Hangisi daha güçlü? Konu dışında boş muhabbet yapmayalım. Oyun oynayacağım. Sadece i5 veya FX daha güçlü yazarsanız sevinirim.

FX6300 daha iyi olsaydı bile i5'i almanız gerekirdi çünkü FX serileri stutter yapıyor. Sanırım voltaj ayarından dolayı sıcaklık iyi bile olsa turbo hızı ve voltaj sürekli değişiyor ben OC ile bu sorunu çözdüm ancak genel kullanıcılar için öyle.

FX6300 daha iyi olsaydı bile i5'i almanız gerekirdi çünkü FX serileri stutter yapıyor. Sanırım voltaj ayarından dolayı sıcaklık iyi bile olsa Turbo hızı ve voltaj sürekli değişiyor ben OC ile bu sorunu çözdüm ancak genel kullanıcılar için öyle.

Hocam zaten FX serisi için ben hep Phenom işlemcilerin 45 nmden 32 nm ye düşürülmüş halleri diyorum. Mesela ben Phenom X6 1090t kullanıyorum biraz overclock yapınca o işlemci bile FX 6300'ü tokatlıyor yani kesinlike i5 derim AMD'yi sevmeme rağmen.

Hocam zaten FX serisi için ben hep Phenom işlemcilerin 45 nmden 32 nm ye düşürülmüş halleri diyorum. Mesela ben Phenom X6 1090t kullanıyorum biraz overclock yapınca o işlemci bile FX 6300'ü tokatlıyor yani kesinlike i5 derim AMD'yi sevmeme rağmen.
Zaten öyleler nanometre düşmüş ama aynı zamanda TDP'leri düşük ve çalışma sıcaklıkları çok daha yüksek yanlış hatırlamıyorsam Phenomlar 65C'de kapanıyorlar bir de TDP'leri yüksek olunca OC'lemek zor iş çok iyi bir soğutucun yoksa. FX'ler ise 95C'ye kadar kapatmıyorlar kendilerini ve OC yapmak genel olarak daha kolay. AMD'yi ben de severim ama bir şeyin ismini değiştirip yeniden satmayı çok seviyorlar özellikle de ekran kartlarında çok yaptılar bunu HD serilerini R olarak satmışlardı. İşlemcide ise FX hep bir fiyaskoydu gözümde oyun için ama... Sunucular ve render işleri için kendileri biçilmiş kaftanlar. Bir de FX serilerinin aslında 3çekirdek olduğunu da söylemek gerek. Dava edilmişlerdi bu yüzden. AMD Ryzen'dan sonra işlemcilerini düzeltti ancak ekran kartlarındaki sürücü sorunu hala dert...

FX 6300 kullanıcı olarak şöyle söyleyim, 4 yılı doldurdu PC ve 5. senesinde. Benim kartım GTX 960 ama dengi olan 1050Ti zaten benzer performans veriyor. Eğer DDR3 sistem yükseltmesi yapacaksan veya alacaksan, hiçbiri. Boşa para yatırma elindeki varsa RAM anakart satıp AM4 sisteme geç. Şuan R3 1200 bile çok ucuz ikinci elde. Böylece ileride çok yüksek işlemcilere de terfi edebilirsin.
Zaten öyleler nanometre düşmüş ama aynı zamanda TDP'leri düşük ve çalışma sıcaklıkları çok daha yüksek yanlış hatırlamıyorsam Phenomlar 65C'de kapanıyorlar bir de TDP'leri yüksek olunca OC'lemek zor iş çok iyi bir soğutucun yoksa. FX'ler ise 95C'ye kadar kapatmıyorlar kendilerini ve OC yapmak genel olarak daha kolay. AMD'yi ben de severim ama bir şeyin ismini değiştirip yeniden satmayı çok seviyorlar özellikle de ekran kartlarında çok yaptılar bunu HD serilerini R olarak satmışlardı. İşlemcide ise FX hep bir fiyaskoydu gözümde oyun için ama... Sunucular ve render işleri için kendileri biçilmiş kaftanlar. Bir de FX serilerinin aslında 3çekirdek olduğunu da söylemek gerek. Dava edilmişlerdi bu yüzden. AMD Ryzen'dan sonra işlemcilerini düzeltti ancak ekran kartlarındaki sürücü sorunu hala dert...
Hocam benim 6300 80 dereceye girince kapanıyor, 95 derece olan 8 serisi.

Geri
Yukarı