i5 3570 stok fanı çok ses çıkarıyor

Mert Ayvaz

Femtopat
Daha fazla  
7 senedir termal macunu yenilemedim, stok fanıyla kullanıyorum. Son 1 2 haftadır CS:GO, Valorant oynarken stok fanı çok fazla ses cikartıyor. Bu işlemcinin termal macunundan dolayı mıdır yoksa stok fanda mı sorun var? İşlemci ısındıgından dolayı stok fan sogutmak için mi kendini yoruyor?

7 senedir termal macunu yenilemedim, stok fanıyla kullanıyorum. Son 1 2 haftadır CS:GO, Valorant oynarken stok fanı çok fazla ses cikartıyor. Bu işlemcinin termal macunundan dolayı mıdır yoksa stok fanda mı sorun var? İşlemci ısındıgından dolayı stok fan sogutmak için mi kendini yoruyor?
7 sene sonunda normaldir. Termal macun ile alakası yok diye düşünüyorum. Fanların vidalarını kontrol edip fanın içinde birşey var mı kablo vs. takılmış mı bakabilirsin.

Öncelikle termal macununuzu yenilemekle işe başlayabilirsiniz. Normalde işlemci ile soğutucu arasında biraz boşluk kalıyor. Termal macunun işi burada, o aradaki boşluğu kapatıyor ve ısıyı da iletiyor. Ayrıca stok fanınız çok ses çıkarıyorsa muhtemelen tozlanmıştır. Eğer biliyorsanız fanı döndüren motoru yağlayıp soğutucunun tozunu alabilir, eğer bilmiyorsanız bir bilgisayarcıya götürüp fanı temizletebilirsiniz. Ben bilgisayarımı Cooler Master TX3I EVO soğutucu ile Cooler Master MasterGel Pro termal macun ile soğutuyorum. Size de tavsiyem üçüncü parti bir soğutucu ile termal macun almanız. Stoğa nazaran çok daha iyi bir performans sağlayacaktır.
Eğer ısınma veya ses problemi varsa sorun termal macundur.
Arctic MX-4 modelini öneririm.

Evet, ısınma konusunda sorun termal macun ama ses probleminde fandaki tozdan veya fan motorundan kaynaklandığını düşünüyorum.
7 sene sonunda normaldir. Termal macun ile alakası yok diye düşünüyorum. Fanların vidalarını kontrol edip fanın içinde bir şey var mı kablo vs. takılmış mı bakabilirsin.

Eğer 7 senedir termal macun yenilenmediyse sorun termal macundadır.

Normalde işlemci ile soğutucu arasında biraz boşluk kalıyor. Termal macunun işi burada, o aradaki boşluğu kapatıyor ve ısıyı da iletiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı