i5 4200u sistem GTA 5 75 derece normal mi?

Arda Abacı35

Decapat
Daha fazla  
Selamlar, cihaz laptop ve en az 3 yıldır macun değişmedi. O zamanlar bilgisayardan anlamıyordum bozulunca falan tamire gittiğinde değiştirdilerse o zaman yani en az 3 sene önce gitmiştir hatırlamıyorum ve 5 dk önce sadece fan temizliği yaptım. O da tozunu aldım sadece anakartı söküp temizlemedim ama fanıda komple söküp temizlemedim, sadece üstünden ufak ufak vurdum ve fanın gözüken kısmından parmağımı sürdüm sonra tekrar üstünden ufak ufak vurup tozunu düşürdüm. Hava çıkışının orada da çok toz birikmiş onu aldım. GTA 5 de 85-90 dereceleri buluyor ekran kartıda aynı ve işlemci kendini kısıyordu ama şu an 75'i geçmiyor ekran kartıda 73 falan. Bu değerler normal midir? Termal macun kuru büyük ihtimalle.

i5 4200u.
AMD Radeon R7 M.265
Intel HD Graphics.
1 TB HDD.
6 GB DDR3.

Hayır, OC yapılır mı 😂 vadettiği 3.4 GHz'a bile zor ulaşıyor. Bilgisayar fabrika ayarı 70 dereceye limitlenmiş, böyle olunca 1.5 GHz'a falan düşüyor. ThrottleStop ile limiti 90'a çektim, artık yükte 3.0 gibi yüksek bir değerde çalışıyor.

Vallahi fırın gibi.

1.5e kadar düştüğünü bilmiyorum ama sıcaklık artınca otomatik düşüyor peki o işlemi yaptığında performans arttımı artsa bile yapmam alev alır diye korkuyorum 😂😂
Hayır, OC yapılır mı 😂 vadettiği 3.4 GHz'a bile zor ulaşıyor. Bilgisayar fabrika ayarı 70 dereceye limitlenmiş, böyle olunca 1.5 GHz'a falan düşüyor. ThrottleStop ile limiti 90'a çektim, artık yükte 3.0 gibi yüksek bir değerde çalışıyor.

Vallahi fırın gibi.

En sonunda sucuk pişreceğim üstünde :D

Vallahi fırın gibi.

MX 150 nasıl peki bende 130 var sıcaklık 74 falan oluyor 405 MHz'de çalışıyor MHz artırsam Max 80-85 çıksa sorun olur mu?

En sonunda sucuk pişreceğim üstünde :D
Cidden öyle 😂 Hatta bilgisayara soğutucu aldım. Bilgisayarın kasası da metalik olduğundan soğutucu etkili şekilde soğutuyor.
1.5e kadar düştüğünü bilmiyorum ama sıcaklık artınca otomatik düşüyor peki o işlemi yaptığında performans arttımı artsa bile yapmam alev alır diye korkuyorum 😂😂 MX 150 nasıl peki bende 130 var sıcaklık 74 falan oluyor 405 MHz'de çalışıyor MHz artırsam Max 80-85 çıksa sorun olur mu?
Bilgisayar fabrika ayarında MX150 65 dereceye kısıtlanıyor ve o da ciddi şekilde etkileniyor. 1500 Mhz yerine anlık 300 Mhz'lara düşüyor ve oyun oynarken rahatsız ediyor. Hocam, Throttlestop'un yapımcısı Unclewebb'e de sordum, Intel'in kendi sitesinde de yazıyor, i5-8250U 100 dereceye kadar "güvenli" çalışıyor (tabii ben bunu kısa vadeli diye algılıyorum, 24 saat böyle çalışırsa ömrü kısalır). Throttlestop ile sıcaklık limitini bir kezinde 100 yapmıştım, işlemci 100 dereceye ulaştığında Throttlestop'un limiti yerine işlemcinin kendi kısıtlaması altına giriyor. Anlık 0.1 Ghz'lara düşüyor. Yani limiti 100 yapmamak lazım, 90 yaptım. 95 de olur ama soğutucu olsa bile içim güven vermiyor. Hem zaten istediğim performansa 90 derecede ulaşabiliyorum.

MX150'yi de 90 derece yaptım ve tam performans alıyorum.

Unclewebb'in mesajı (1):
1624394147656.png

Intel'in sayfasındaki bilgi (2):
1624394366741.png

Rakam olarak performansı ifade edecek olursam, Cinebench R20'de 991 puan alırken, limiti yukarı çekince 1564 puan alabildim. i7-4850HQ'nin ortalama puanı bile 1509.

Kaynaklar:
(1) Throttling On Intel i5-8250U
(2) Intel® Core™ i5-8250U Processor (6M Cache, up to 3.40 GHz) Product Specifications
(3) LinusTechTips'te de sordum: Tweaking My CPU, Should It Be Wattage or Temp Throttled?

Sonuç:
Ultrabook'ta i5 bir pişmanlık, biraz daha biriktirip Acer Nitro 5 daha mantıklı bir tercih olurdu 😢

Son düzenleme:
Cidden öyle 😂 hatta bilgisayara soğutucu aldım. Bilgisayarın kasası da metalik olduğundan soğutucu etkili şekilde soğutuyor.

Bilgisayar fabrika ayarında MX150 65 dereceye kısıtlanıyor ve o da ciddi şekilde etkileniyor. 1500 MHz yerine anlık 300 MHz'lara düşüyor ve oyun oynarken rahatsız ediyor. Hocam, ThrottleStop'un yapımcısı Unclewebb'e de sordum, Intel'in kendi sitesinde de yazıyor, i5-8250U 100 dereceye kadar "güvenli" çalışıyor (tabii ben bunu kısa vadeli diye algılıyorum, 24 saat böyle çalışırsa ömrü kısalır). ThrottleStop ile sıcaklık limitini bir kezinde 100 yapmıştım, işlemci 100 dereceye ulaştığında ThrottleStop'un limiti yerine işlemcinin kendi kısıtlaması altına giriyor. Anlık 0.1 GHz'lara düşüyor. Yani limiti 100 yapmamak lazım, 90 yaptım. 95 de olur ama soğutucu olsa bile içim güven vermiyor. Hem zaten istediğim performansa 90 derecede ulaşabiliyorum.

Unclewebb'in mesajı (1):
Eki Görüntüle 1078962

Eki Görüntüle 1078966

Rakam olarak performansı ifade edecek olursam, Cinebench R20'de 991 puan alırken, limiti yukarı çekince 1564 puan alabildim. i7-4850HQ'nin ortalama puanı bile 1509.

Kaynaklar:
(2) Intel® Core™ i5-8250U Processor (6M Cache, up to 3.40 GHz) Product Specifications
(3) linustechtips'te de sordum: Tweaking My CPU, Should It Be Wattage or Temp Throttled?

Sonuç:
Ultrabook'ta i5 bir pişmanlık, biraz daha biriktirip Acer Nitro 5 daha mantıklı bir tercih olurdu 😢

Bende çok pişmanım hocam deneyeceğim ThrottleStop'u ben 80e falan çekerim 2 senedir bakım yapmıyorum soğutucumda yok.
Cidden öyle 😂 hatta bilgisayara soğutucu aldım. Bilgisayarın kasası da metalik olduğundan soğutucu etkili şekilde soğutuyor.

Bilgisayar fabrika ayarında MX150 65 dereceye kısıtlanıyor ve o da ciddi şekilde etkileniyor. 1500 MHz yerine anlık 300 MHz'lara düşüyor ve oyun oynarken rahatsız ediyor. Hocam, ThrottleStop'un yapımcısı Unclewebb'e de sordum, Intel'in kendi sitesinde de yazıyor, i5-8250U 100 dereceye kadar "güvenli" çalışıyor (tabii ben bunu kısa vadeli diye algılıyorum, 24 saat böyle çalışırsa ömrü kısalır). ThrottleStop ile sıcaklık limitini bir kezinde 100 yapmıştım, işlemci 100 dereceye ulaştığında ThrottleStop'un limiti yerine işlemcinin kendi kısıtlaması altına giriyor. Anlık 0.1 GHz'lara düşüyor. Yani limiti 100 yapmamak lazım, 90 yaptım. 95 de olur ama soğutucu olsa bile içim güven vermiyor. Hem zaten istediğim performansa 90 derecede ulaşabiliyorum.

Unclewebb'in mesajı (1):
Eki Görüntüle 1078962

Eki Görüntüle 1078966

Kaynaklar:

Boşta 89 dereceye çıkan bir işlemci çıldıracağım.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:

Geri
Yukarı