i5 4210M ve GT 840M laptop düşük GPU kullanımı sorunu

quaresma_12

Hectopat
Daha fazla  
Format attım DDU ile sürücüleri kaldırdım, en güncelleri kurdum ama oyunlarda %50'lerde geziyor ekran kartı kullanımı. Furmark testi yaptığım zaman ise kullanım %99'ları görüyor.
  • GT840M
  • i5 4210M
  • 8 GB RAM
  • 128 GB SSD (HDD YOK)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi oyunlarda o değerleri görüyorsun?

Oyunda GPU kullanımını artırmak için Grafik ayarlarını yükseltmelisin.
Eski oyunlarda GPU kullanımının %90 civarında seyretmesini bekleme. Örnek: CS:GO, LOL vb.

Hocam işlemci dar boğazına en iyi çözüm çözünürlüğü olabildiğince yukarı çekmektir. Grafik ayarlarını köklemek yerine, çözünürlüğü yukarı çekmeniz doğrudan GPU'ya baskı yapacağından CPU üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Aynı zamanda GPU sıcaklığını da kontrol etmenizi öneririm.

Hangi oyunlarda o değerleri görüyorsun?

Oyunda GPU kullanımını artırmak için Grafik ayarlarını yükseltmelisin.
Eski oyunlarda GPU kullanımının %90 civarında seyretmesini bekleme. Örnek: CS:GO, LOL vb.
Fifa 18 oynuyodum hiçbir zaman donma kasma olmadan ama bi anda hiçbirşey yokken donmaya başladı. Msı afterburner açtığım zaman %55 lerde geziyor. Haliylede donuyor.
Hocam işlemci dar boğazına en iyi çözüm çözünürlüğü olabildiğince yukarı çekmektir. Grafik ayarlarını köklemek yerine, çözünürlüğü yukarı çekmeniz doğrudan GPU'ya baskı yapacağından CPU üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Aynı zamanda GPU sıcaklığını da kontrol etmenizi öneririm.
Çözünürlük en yüksekte hocam bu zamana kadar dar boğazlık bi durum olmadı bi anda kasmalar başladı yapmadığım şey kalmadı ama hala sonuç alamadım. Bu arada laptopun içini daha önce temizleyip macunları yenilemiştim ısınmayla alakalıda değil.

Format attım DDU ile sürücüleri kaldırdım, en güncelleri kurdum ama oyunlarda %50'lerde geziyor ekran kartı kullanımı. Furmark testi yaptığım zaman ise kullanım %99'ları görüyor.
  • GT840M
  • i5 4210M
  • 8 GB RAM
  • 128 GB SSD (HDD YOK)
Kardeş ssd hariç aynı laptopu kullanıyoruz. inan yaklaşık 10 tane konu açmıştırım bu ** laptopu yüzünden 3 kere termal macun yeniledim yine 1 dk da bir 100 dereceye çıkıyo işlemci gpu ddesen 85i görüyo gpu kullanımı için önerim oyunlarda intel hd 4600 ekran kartını kullanmadığından emin ol. bir önerimde msi afterburner ile oc yap benim bulduğum stabil oc değer core clock +135 mhz memory clock +250 mhz bende gözle görülür fps artışı sağladı (7-8) tahmini.

Kardeş ssd hariç aynı laptopu kullanıyoruz. inan yaklaşık 10 tane konu açmıştırım bu ** laptopu yüzünden 3 kere termal macun yeniledim yine 1 dk da bir 100 dereceye çıkıyo işlemci gpu ddesen 85i görüyo gpu kullanımı için önerim oyunlarda intel hd 4600 ekran kartını kullanmadığından emin ol. bir önerimde msi afterburner ile oc yap benim bulduğum stabil oc değer core clock +135 mhz memory clock +250 mhz bende gözle görülür fps artışı sağladı (7-8) tahmini.
Deniycem hocam teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı