i5-4210U CPU değiştirilebilir mi?

racooss

Hectopat
Merhaba. Acer marka bir laptopa sahibim. İşlemcisi Intel (r) Core (tm) i5-4210U CPU @ 1.70 GHz - 2, 40 GHz.
Bilgisayarda GeForce 820M 2 GB ekran kartı var. GTA 5 oynarken normal ayarlarda kasma yok ama görev yöneticisinden kontrol ettiğimde işlemci kullanımı %100 oluyor. Yani oyun işlemciyi emiyor. Sadece oyun da değil, oyun kurulumlarında yine işlemci kullanımı zirveye çıkıyor ve gereğinden fazla uzun sürüyor.
İşlemciyi değiştirebilir miyim? Değiştirmem mantıklı olur mu? Yükseltmek için nasıl bir işlemci almam gerekir?

Teşekkürler.

Ryzen 5 1600 ile kurulumlarda 100% CPU kullanımı görüyorum. Kurulumlarda işlemci kullanımı, kurulum programının işlemciye yük bindirdiğini gösterir. Başka bir kurulum programı da HDD kullanarak yapabilir bunu. Ama GTA V'de oyun içi 100% Kullanım biraz garip geldi. Belki sıcaklık yüksek olduğu için frekans düşürüyordur, oyun içi sıcaklıkları atabilir misiniz?

Ryzen 5 1600 ile kurulumlarda 100% CPU kullanımı görüyorum. Kurulumlarda işlemci kullanımı, kurulum programının işlemciye yük bindirdiğini gösterir. Başka bir kurulum programı da HDD kullanarak yapabilir bunu. Ama GTA V'de oyun içi 100% Kullanım biraz garip geldi. Belki sıcaklık yüksek olduğu için frekans düşürüyordur, oyun içi sıcaklıkları atabilir misiniz?
Ne?

Onu da kontrol ettim ama 70 derece sularında yüzüyor işlemci sıcaklığı. Hatta ilk oynadığımda oyunun sistemi zorlayacağını düşünerek sürekli bilgisayarın ısısını kendi elimle de kontrol ediyordum ama Euro Truck Simulator oynarken daha sıcak oluyordu.
Oyun sırasında bilgisayar normal sıcaklıklarda dolaşıyor.

Onu da kontrol ettim ama 70 derece sularında yüzüyor işlemci sıcaklığı. Hatta ilk oynadığımda oyunun sistemi zorlayacağını düşünerek sürekli bilgisayarın ısısını kendi elimle de kontrol ediyordum ama Euro Truck Simulator oynarken daha sıcak oluyordu.
Oyun sırasında bilgisayar normal sıcaklıklarda dolaşıyor.
GTA V oynarken işlemci kullanımını en çok artıran uygulamalara baktınız mı? Sadece GTA V olmayabilir.
İşlemciniz anakartınıza gömülü. Yani bga cihazıyla sökülür ancak. Uğraşmaya değmez.
Bende de 4210U'lu ultrabook vardı. Değiştirmesi hem fazla maliyetli hemde riskli, eldeki bilgisayardan olma şansı bile var.

Yeni konular

Geri
Yukarı