i5 4440 RX 570 sistem Ubisoft oyunlarında ısınıyor

Eladorr96

Femtopat
Yer
M'era Luna Festival
Merhaba. Sistemimle ilgili bir sorum olacak. Öncelikle aşağıya yazayım.

Ekran Kartı: Sapphire 4 GB RX 570 256 Bit
Bellek: Longline 24 GB 1600 MHz
İşlemci: i5 4440 CPU 3.10 GHz
PSU: Thermaltake 500W

Anakartta B85M-G sanırım veya buna çok yakın bir model. Tam hatırlamıyorum. Şimdi asıl sormak istediğim soru şu. Resident Evil 2 de dahil, Origins, Odyssey türündeki oyunları bugüne kadar hep yüksek ayarlarda oynadım. Ancak genel olarak Ubisoft'un oyunlarında yaşadığım bir sorun bu; oyunlarından herhangi birisine girdiğim zaman bilgisayardan inanılmaz bir ses yükseliyor. Uçak kalkıyormuş gibi ve bu ses beni rahatsız etmeye başlıyor belli bir süre sonra. Özellikle Far Cry 5'de inanılmazdı. Sıcaklık değerleri normal aslına bakacak olursak. Yani yine 70 - 80 arasında gidip geliyor. Bu ses sizce neyden kaynaklanıyor olabilir? İşlemci ve PSU dışında ben bir şey göremiyorum. İşlemci eski diye yapıyor olabilir mi? Siz de nasıl mesela, bilgisayarınızın donanımı iyi diyelim ve yeni çıkan oyunlara girdiğiniz de, özellikle Ubisoft'un, bu türde bir ses ile karşılaşıyor musunuz?

Uçak kalkıyor gibi dediğiniz fan büyük ihtimal ekran kartının fanıdır. Diğer fanlar büyük oldukları için öyle ses çıkarmazlar.

İşlemci mi kart mı? hangisi ısınıyor belirtmemişsin, sanırım işlemci ısınıyor. Ortalama işlemci kaç oluyor genelde? 75 mi? 80 mi? 80 ise bir macun yenilemesi yapıp kasanın hava akışını iyileştirmelisin.

Ubisoft oyunlarının optimizasyon sorunları var ondan kaynaklı

Biraz optimizasyon sorunu olduğunu biliyorum. Fakat bu kadar güçlü bir ses çıkması beni şüphelendiriyor ve sadece ben de oluyor bu sorun herhalde diyorum.

Uçak kalkıyor gibi dediğiniz fan büyük ihtimal ekran kartının fanıdır. Diğer fanlar büyük oldukları için öyle ses çıkarmazlar.

Ekran kartı çok eski bir model değil bildiğim kadarıyla. RX 570 2018 yılında çıkmamış mıydı?

Belleklerden olabilir mi, çift kanal değil ve marka da pek iç açıcı gözükmüyor.

Hiç sanmıyorum. Çünkü bu markayı yıllardır kullanıyorum. Kendisi Tayvan malı. 2 adet Longline ve 1 adet Kingston var ben de. Kingston çok daha eski ve hızı 1333. Diğer ikisinin hızı da 1600. Acaba Kingston etkiliyor olabilir mi? İkisi birlikte çalışıyorlar sorun yok ama bu ses eğer Kingston'dan kaynaklanıyor ise çıkarabilirim sorun değil 16 kullanayım. İleri de bir Longline daha alabilirim.

İşlemci mi kart mı? hangisi ısınıyor belirtmemişsin, sanırım işlemci ısınıyor. Ortalama işlemci kaç oluyor genelde? 75 mi? 80 mi? 80 ise bir macun yenilemesi yapıp kasanın hava akışını iyileştirmelisin.

İşlemci ısınıyor. 80 küsür oluyor zaman zaman. Macun ne kadar etkiler peki dereceyi?

Biraz optimizasyon sorunu olduğunu biliyorum. Fakat bu kadar güçlü bir ses çıkması beni şüphelendiriyor ve sadece ben de oluyor bu sorun herhalde diyorum.

Ekran kartı çok eski bir model değil bildiğim kadarıyla. RX 570 2018 yılında çıkmamış mıydı?

Hiç sanmıyorum. Çünkü bu markayı yıllardır kullanıyorum. Kendisi Tayvan malı. 2 adet Longline ve 1 adet Kingston var ben de. Kingston çok daha eski ve hızı 1333. Diğer ikisinin hızı da 1600. Acaba Kingston etkiliyor olabilir mi? İkisi birlikte çalışıyorlar sorun yok ama bu ses eğer Kingston'dan kaynaklanıyor ise çıkarabilirim sorun değil 16 kullanayım. İleri de bir Longline daha alabilirim.

İşlemci ısınıyor. 80 küsür oluyor zaman zaman. Macun ne kadar etkiler peki dereceyi?
Ortalama bir macun 5-6C etki eder, iyi macun 10c'ye kadar etki ediyor. Dediğim gibi sadece macun değil kasanın iyi hava alması da önemli, bu ikisinden birini sağladığın zaman ısınmanın önüne geçersin.

Çıkarıp deneyin, kalan bellekleri de çift kanala uygun yerleştirin. Kingston öbür belleklerinizin hızını geriye çekiyor, bu sebeple uyuşmazlık olabilir denemek lazım. İleride bellek alacaksanız da 1 tane değil 2 tane almayın, 1 tane alırsanız tekrar çift kanalı bozarsınız. Fakat siz 16GB'ı aşana kadar işlemci yetersiz gelmeye başlar büyük ihtimal.

Geri
Yukarı