i5 4460 boşta 55-60 derecede çalışıyor

sensedat

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi i5 4460 işlemcim boşta 50-55, hatta bazen 60 derecede çalışıyor. Eski kasam Everest markasının çok eski bir modeliydi ve hava sirkülasyonunun doğru olmamasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm için Vatan Bilgisayar üzerinden CORSAIR Carbide Serisi Spec-Alpha kasasını aldım işlemci sıcaklığını ve ekran kartı sıcaklığını düşürmesi için. Ekran kartım (Asus Dual GTX 1060) boşta yaklaşık 35-40 derecede çalışıyor ve akıllı fan sistemini açtığımda ise fanları çalışmıyor bile sıcaklığı iyi olduğu için.

Eski kasamda da 50 dereceydi sadece stok fan olmasına rağmen ama şu an 3 adet fan + stok fan var ve hâlâ 50 derece düzeylerinde. Termal macunu dün yeniledim ve stok fan tam oturdu, termal macunu sürmeden önce de yaklaşık 50 derece civarlarındaydı. GTA 5'te bütün ayarlar en yüksekte GPU 40-45, CPU ise 65 dereceyi geçmiyor, onun dışında Tomb Raider 2013 oyununda da aynı şekilde ultra ayarlarda işlemci 55 dereceyi, GPU ise 40-42 dereceyi geçmiyor. Oyunlarla ilgili sıkıntım yok ama CPU'nun boşta 50 derecede çalışması beni biraz endişelendiriyor ve GTX 1060 ekran kartını almadan GT 1030 ekran kartımla işlemci sıcaklığı boşta yaklaşık 30 derecede çalışıyordu.

Bunu düzeltmek için ne yapabilirim ya da problem edilebilecek bir şey mi emin olamadığım için bütün detaylarıyla buraya yazdım. Bir de Technopat üzerinde aynı işlemcinin farklı konularına baktım ama hava sıcak olduğu gerekçesiyle 50 derece normal denilmiş, şu an havalar da çok sıcak olmadığı için tekrar konu açmak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Açıkçası çok standart bir kullanıcı olduğum için sıvı soğutmaya o kadar para verebileceğimi düşünmüyorum ama stok fanla ilgili bir problem varsa değiştirmek çok büyük sorun teşkil etmez benim için. GTA 5 ya da diğer oyunlardaki sıcaklığından gayet memnunum hatta eski kasamda da memnun olduğumu söyleyebilirim ama boşta çalışma derecesinden emin değilim.

Bende aynı işlemciden kullanıyorum,100 liralık soğutucu almıştım GTA V'te 50-53 derece arası sıcaklık.
Kısacası arkadaş dediğim gibi soğutucu almalı :D İntel'in stok soğutucuları gerçekten berbat. Benimki daha vahimdi, boşta 70 derece oyunda 99+ derece görüyordum kendi kendine kapanmadığı için bilgisayar ben farketmeden işlemci yanabilirmiş. Bacağım yanlışlıkla kasaya değdiği anda kendime dedim ki "İşlemci yanacak ya da termal macunu değiştireceğim." Değiştirdim. Boşta 40 oyunda 70 derece artık. Soğutucu değiştirsem neler olacak kim bilir.
Açıkçası çok standart bir kullanıcı olduğum için sıvı soğutmaya o kadar para verebileceğimi düşünmüyorum ama stok fanla ilgili bir problem varsa değiştirmek çok büyük sorun teşkil etmez benim için. GTA 5 ya da diğer oyunlardaki sıcaklığından gayet memnunum hatta eski kasamda da memnun olduğumu söyleyebilirim ama boşta çalışma derecesinden emin değilim.
Dostum 10-15 dakikalık Prime95 testi yapar mısın? Bu sırada sıcaklıkları kontrol et 90'ları görürsen değiştirmen gerek anlamına gelir. 95'i falan geçerse direk kapat testi riske atma işlemciyi.

Dosya Ekleri

• tmp-cam-2501958776960270329.jpg
    tmp-cam-2501958776960270329.jpg
    48,4 KB · Görüntüleme: 35
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı