i5 4460 GHz sorunu

Ekmek

Hectopat
Oyuna giriş yaptığımda bilgisayarım kendini yeniden başlatıyor. Ekran kartından ve güç kaynağından şüphelendim ama ekran kartında sorun bulamadım her şey normal fakat güç kaynağını test edemedim veya servise gönderemedim. Yıllar sonra görev yöneticisi performans sekmesinde GHz rakamı dikkatimi çekti, işlemcim 3, 20 GHz ama 3, 20'nin altına düşmüyor 3, 35 olduğunu gördüm. Güç tasarruf moduna aldım biraz düştü şimdi oynayamadığım oyunları açıyor ve kendini kapatmıyordu. Şimdi tekrardan kendiliğinden yükseldi yine 3, 20'ye çıktı bunu düşüremiyorum. Sanırım işlemcime çok fazla yük biniyor neden böyle oluyor bilmiyorum yardım eder misiniz yıllardır bu çileyi çekiyorum. :(

Sistemim:
i5 4460 Intel işlemci.
ASUS R9 380 4 GB DDR5 Gaming STRIX.
Cavier Blue 1TB harddisk ve 120 GB SSD.
VS550 Corsair güç kaynağı.
Hyper 212X soğutucu.
G.Skill ripjaw 4 GB RAM.
2 Tane ek fan var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyuna giriş yaptığımda bilgisayarım kendini yeniden başlatıyor. Ekran kartından ve güç kaynağından şüphelendim ama ekran kartında sorun bulamadım her şey normal fakat güç kaynağını test edemedim veya servise gönderemedim. Yıllar sonra görev yöneticisi performans sekmesinde GHz rakamı dikkatimi çekti, işlemcim 3, 20 GHz ama 3, 20'nin altına düşmüyor 3, 35 olduğunu gördüm. Güç tasarruf moduna aldım biraz düştü şimdi oynayamadığım oyunları açıyor ve kendini kapatmıyordu. Şimdi tekrardan kendiliğinden yükseldi yine 3, 20'ye çıktı bunu düşüremiyorum. Sanırım işlemcime çok fazla yük biniyor neden böyle oluyor bilmiyorum yardım eder misiniz yıllardır bu çileyi çekiyorum. :(

Sistemim:
i5 4460 Intel işlemci.
ASUS R9 380 4 GB DDR5 Gaming STRIX.
Cavier Blue 1TB harddisk ve 120 GB SSD.
VS550 Corsair güç kaynağı.
Hyper 212X soğutucu.
G.Skill ripjaw 4 GB RAM.
2 Tane ek fan var.

Yüksek ihtimal işlemciniz aşırı ısınıyor. Normal şartlarda oyuna giriş yaptığınız zaman, işlemci turbo boostu aktif hale getirir ve en iyi performansı sergilemesi için çalışır. Eğer soğutma sisteminiz tam olarak oturmamış veya termal macununuz kurumuşsa aşırı ısınmaya bağlı olarak, işlemci thermal throttle hareketini sergileyip performans düşmeleri ve hatta bu ısınma değeri işlemcinin stabil çalışma limit eşiğini geçerse kendini korumaya alır ve sistem otomatik olarak yeniden başlar. İşlemci fanınızı ve kasa içi hava sirkülasyonunu kontrol edebilir misiniz?

Son düzenleme:
Yüksek ihtimal işlemcinizin aşırı ısınıyor. Normal şartlarda oyuna giriş yaptığınız zaman, işlemci turbo boostu aktif hale getirir ve en iyi performansı sergilemesi için çalışır. Eğer soğutma sisteminiz tam olarak oturmamış veya termal macununuz kurumuşsa aşırı ısınmaya bağlı olarak, işlemci thermal throttle hareketini sergileyip performans düşmeleri ve hatta bu ısınma değeri işlemcinin stabil çalışma limit eşiğini geçerse kendini korumaya alır ve sistem otomatik olarak yeniden başlar. İşlemci fanınızı ve kasa içi hava sirkülasyonunu kontrol edebilir misiniz?
Tam 3 defa macun değiştirdim soğutucunun bir sorunu yoktur. Şöyle özet geçeyim oyundayken aniden donuyor ve hemen kapanıyor anlık yük biniyor işlemciye %100 oluyor kullanımı.

Son düzenleme:
Tam 3 defa macun değiştirdim soğutucunun bir sorunu yoktur. Şöyle özetli geçeyim oyundayken aniden donuyor ve hemen kapanıyor anlık yük biniyor işlemciye %100 oluyor kullanımı.

Oyuna giriş yaptıktan kaç dakika sonra kapanıyor bu sistem? Eğer hemen kapanıyorsa, anlattığınıza göre büyük ihtimal işlemci ısınıyor ve buna bağlı olarak auto-reboot gerçekleşiyor. Sistem boştayken HW Monitor programıyla CPU sıcaklığının olduğu kısmı SS paylaşabilir misiniz?

Oyuna giriş yaptıktan kaç dakika sonra kapanıyor bu sistem? Eğer hemen kapanıyorsa, anlattığınıza göre büyük ihtimal işlemci ısınıyor ve buna bağlı olarak Auto-reboot gerçekleşiyor. Sistem boştayken HW Monitor programıyla CPU sıcaklığının olduğu kısmı SS paylaşabilir misiniz?

Oyuna giriş yaptığım anda kapanıyor veya bir dakika sonra kapanıyor ama iki dakikayı geçmiyor. Bilgisayarı sıfırlamayı denedim ama sanki eski programlar, driverlar silinmemiş gibi oluyor sanki yüzeysel sıfırlanıyor. Acaba Windows 8 mi yüklesem?
Ekran kartı böyle dalgalanmaya dikkat edersen bence şüpheli çünkü boştayken sabit olması gerek veya hafif dalgalı bir de MHz neden 990 bende?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    574,2 KB · Görüntüleme: 35
  • Adsız.png
    Adsız.png
    418,3 KB · Görüntüleme: 29
İşlemcinizde herhangi bir sıcaklık problemi yok gördüğüm kadarıyla, boştaki sıcaklık değerleri gayet normal, bu konuda yanılmışım 🙁. Ancak anlattığınız bu olay ısınmayla ilgisi olma ihtimali yüksek bir konuydu. Her neyse; sistem yeniden başladıktan sonra 'Windows beklenmeyen bir kapatmadan kurtardı' tarzında bir yazı çıkıyor mu ekrana? Sorununuz güç kaynağı veya ekran kartının güç besleme-bellek ünitelerinde problem olabilir. Kullandığınız güç kaynağı eski model VS550 ise o model kronik sorunluydu diye biliyorum, eğer turuncu renkli modelse bu PSU, garantisi de devam ediyorsa gönderin derim. Need help, Computer reboot when playing games. (Yaşadığınız problemin bir benzeri VS550'nin değiştirilmesiyle çözümlenmiş, bir bakın isterseniz buna da 😀). Bu arada sistemde kurulu olan uyumsuz sürücüler de buna sebep olabilir.

Son düzenleme:
İşlemcinizde herhangi bir sıcaklık problemi yok gördüğüm kadarıyla, boştaki sıcaklık değerleri gayet normal, bu konuda yanılmışım 🙁. Ancak anlattığınız bu olay ısınmayla ilgisi olma ihtimali yüksek bir konuydu. Her neyse; sistem yeniden başladıktan sonra 'Windows beklenmeyen bir kapatmadan kurtardı' tarzında bir yazı çıkıyor mu ekrana? Sorununuz güç kaynağı veya ekran kartının güç besleme-bellek ünitelerinde problem olabilir. Kullandığınız güç kaynağı eski model VS550 ise o model kronik sorunluydu diye biliyorum, eğer turuncu renkli modelse bu PSU, garantisi de devam ediyorsa gönderin derim. Need help, Computer reboot when playing games. (Yaşadığınız problemin bir benzeri VS550'nin değiştirilmesiyle çözümlenmiş, bir bakın isterseniz buna da 😀). Bu arada sistemde kurulu olan uyumsuz sürücüler de buna sebep olabilir.

Hiç bir uyarı çıkmıyor. Bende güç kaynağından şüphelendim ama bu güç tasarrufu modunu aktif ettiğimde oyuna girdim bilgisayar kapanmadı 2 gün sonra kapanmaya başladı. Oyundayken GPU CPU kullanımı %100 oluyor ikisi de.

Hiç bir uyarı çıkmıyor. Bende güç kaynağından şüphelendim ama bu güç tasarrufu modunu aktif ettiğimde oyuna girdim bilgisayar kapanmadı 2 gün sonra kapanmaya başladı. Oyundayken GPU CPU kullanımı %100 oluyor ikisi de.

Sistemi başka bir PSU ile deneme şansınız varsa, turbo boost açık bir şekilde test edin derim.

Corona tehlikesi geçtikten sonra güvenilir bir PC teknik servisine gidin, sonrasında ise hata ve arıza tespiti için sağlam bir güç kaynağıyla test ettirin derim, hatta test esnasında orda olun sisteminizin güvenliği için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı