i5 4460 ısınıp PC kapanıyor

326001

Kilopat
Makaleler
4
ETS 2 oynarken sıcaklık maksimum 110 dereceye çıkıp PC kapanıyor. Bunun bir çözümü var mıdır? İşlemcinin sıcaklığını nasıl düşürebilirim?
i5 4460.
R7 240. 8 GB RAM. 1 TB HDD

Bu bilgisayarı zamanında yedek olsun diye almıştım. Hiç yenilemedim. :D
Kasa'da toz vardır büyük ihtimalle. Teşekkürler hocam.
Yalnız soğutucu sağlıklı çalışıyorsa (stok olsa dahi) sadece toz işlemciyi o derecelere çıkartmaz. Termal macunu da kontrol et, yenileme zamanı gelmiş gibi. Soğutucu montajını da kontrol et.

Yalnız soğutucu sağlıklı çalışıyorsa (stok olsa dahi) sadece toz işlemciyi o derecelere çıkartmaz. Termal macunu da kontrol et, yenileme zamanı gelmiş gibi. Soğutucu montajını da kontrol et.
Soğutucunun sağlıklı çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım hocam?

CPU fan montajı doğru mu? Doğruysa macun yenileyin. Kasanız iyi değilse yan kapak açıp o şekilde test yapın bu yeterli olmazsa kapak açıkken vantilatörü en yüksek moda açıp kapak kısmından kasaya üfletin. Bunları deneyebilirsin CPU fan montajı yanlış olması gerekiyor yada macun yok. Macun olmasa bile 85W TDP değeri olan bir işlemci 110 derece olmaz.

Soğutucunun sağlıklı çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım hocam?
Sök, sökmüşken macun yenile. Takarken de video izleyerek doğru bir şekilde tak. Bazıları oturtamıyor ya da düzgün montaj yapamıyor, soğutucu havada kalıyor. Bunun dışında yapacağın genel bir temizlik. 10 dakikalık işlem maksimum.

CPU fan montajı doğru mu? Doğruysa macun yenileyin. Kasanız iyi değilse yan kapak açıp o şekilde test yapın bu yeterli olmazsa kapak açıkken vantilatörü en yüksek moda açıp kapak kısmından kasaya üfletin. Bunları deneyebilirsin CPU fan montajı yanlış olması gerekiyor yada macun yok. Macun olmasa bile 85W TDP değeri olan bir işlemci 110 derece olmaz.
Sistem hazır sistem hocam. Hayatımda bir kere bile açmadım.

1- Kasa içi hava sirkülasyonunu artırabilirsin.
2- Kasayı temizleyebilirsin.
3- Termal macun uzun süredir yenilenmemişse yenileyebilirsin.
4- Şart olduysa son çare olarak soğutucu değiştirilebilir.
@Jira 7 sayfa kafa yordum bu soruna sürekli aklıma BİOS'daki turbo ayarları geldi. İşlemcinin frekansı ile alakalı olabileceğini düşündüm çünkü 1.7V çalışıyordu. Ama bunlar gelmedi...
Nasıl düşünemedik @326001? :D

Hocam sisteme biraz cilala parlat yapma vakti gelmiş gibi. Tozu temizleyip macunu yenileyin sonra tekrar test yapın.
Sinirlenip bütün oyunları sildim. Dediklerini deneyip yazacağım. :D
@Jira 7 sayfa kafa yordum bu soruna sürekli aklıma BİOS'daki turbo ayarları geldi. İşlemcinin frekansı ile alakalı olabileceğini düşündüm çünkü 1.7V çalışıyordu. Ama bunlar gelmedi...
Nasıl düşünemedik @326001? :D
Düşünemedik. :D

Geri
Yukarı