i5 4670 ve GTX 1080 anlık FPS düşmesi

Fatih-Demir

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.

Üç yıl önce orta düzeyde toplamış olduğum sistemin ekran kartını bu yaz yenilemek istedim ve GTX 1080 aldım. İşlemcim i5 4670 olduğundan ve darboğaz konusunda ayrıntılı bir bilgim olmadığından teknik bilgisine güvendiğim bir arkadaşıma danıştım ve işlemcinin yeterli olduğu bilgisine ulaştım. Ancak ilk olarak oynamak istediğim Witcher 3'de 1080p ultra ayarlarda %100 CPU kullanımına şahit oldum. CPU kullanımının %100'e ulaştığı her an oyun içi ani drop ve kasmalar meydana geliyordu. Ayrıca işlemcimin turbo frekansı 3.8 GHz olmasına rağmen %100 olduğu anlarda bile 3.6 GHz idi.Bu duruma Rise of The Tomb Raider'da da rastladım ve yine CPU kullanımının %100'e ulaştığı anlarda drop ve kasmalar mevcuttu. Teknik bilgisine güvendiğim arkadaşım her ne kadar ilk başta işlemcinin yeterli geleceğini düşünse de ardından OC yapmamızı önerdi ancak 'K' modeli olmadığı için son çare işlemcimi değiştirmemi önerdi. Teknik bilgisi pek olmayan biriyim hatalı ifadeler kullandıysam kusura bakmayın. Sizce sorun ne ? Sorun işlemci ise tek çare işlemciyi değiştirmek mi ?

Not: Bahsettiğim durumlarda GPU kullanımı %98-99-100 civarındadır.
Not2: 1080p'de FPS fazla olduğundan V-SYNC veya FPS kısıtlama ile 60 FPS'e sabitlesem de değişen bir şey olmadı.

Sistem:
  • CPU: Intel i5-4670 3.40 GHz
  • Anakart: ASUS H81M-C
  • GPU: GTX MSI 1080 ARMOR
  • Bellek: Kingston HyperX Blu 4GB 1600MHz DDR3 (x2)
  • HDD: Seagate Barracuda 1 TB

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence 2K bir monitör alırsan durumu çözersin. Çünkü DSR ile gerçek 2K'yı yakalayamazsın. O hissiyatı vermiyor.

DSR ile çözünürlüğü 4K'ya çıkarsam da değişen bir şey olmadı .2K yada 4K monitörün çare olacağı kesin mi yoksa işlemciyi değiştirmek daha garanti mi olur?

İşlemciyi değiştirmek en mantıklısı olacaktır. Ryzen almanızı öneririm. Tabi RAM ve anakartta değişmek zorunda, Ryzen alırsanız.

Açıkçası şu an için bütçem kısıtlı ve beni en azından birkaç yıl idare edebilecek bir işlemci almak istiyorum. Bu ekran kartı ile darboğaz yapmayacak en hesaplı işlemci hangisidir?

1-)Bütçeni belirtirsen yardımcı olabiliriz.

2-)GTX1080'i iade etme şansın varsa edip GTX1060 alabilirsin çünkü 1070 ile de darboğaz ihtimali var.

3-)Soket 1150 olduğu için anakartın sana önerim i7 4790 olacaktır.Bu sayede anakart masrafından kurtulursun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı