i5-4670K overclock yapılmalı mı?

RJCTLFISBACK

Centipat
Daha fazla  
Yakın zamanda bilgisayarımdaki 770 4 GB olan ekran kartımı MSI 1660S XS modeline yükselttim. Genel olarak oyunlar sorunsuz çalışsa da competitive oyunlarda örneğin "Valorant" darboğaz yapabiliyor. Bunun önüne geçmek için işlemcimi overclocklamayı düşünüyorum. Sizce olabilitesi var mı? Bilgisayarıma çok zarar verir mi? Yoksa alternatif bir çözümünüz varsa onu da yazabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Z serisi bir anakart ve iyi bir soğutucu ile mümkün.

Z serisi bir anakart ve iyi bir soğutucu ile mümkün.

Anakartım Z97 G1 soğutucum ise https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/cpu-air-coolers/hyper-103/. Fakat yaklaşık 1 yıldır termal macununu yenilemedim. Overclocktan önce yenilemeli miyim?

CPU'ya OC attım 4.3GHz'leri gördü fakat stress teste soktuğum anda bilgisayar dondu ve 5 dakika hiçbir şey yapamadım ardından kapatıp açtım normal çalışıyordu. Tutorial videosunu izlediğimde adam voltaj artırmamı söyledi fakat ne kadar artırmam gerektiğini bilmediğimden eğer OC hakkında bilgi sahibi olan varsa diye yardım istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Voltaj olarak 1,40V'u asmamaya çalışın. Sıcaklık değerlerine de dikkat edin.

Yakın zamanda bilgisayarımdaki 770 4 GB olan ekran kartımı MSI 1660S XS modeline yükselttim. Genel olarak oyunlar sorunsuz çalışsa da competitive oyunlarda örneğin "Valorant" darboğaz yapabiliyor. Bunun önüne geçmek için işlemcimi overclocklamayı düşünüyorum. Sizce olabilitesi var mı? Bilgisayarıma çok zarar verir mi? Yoksa alternatif bir çözümünüz varsa onu da yazabilirsiniz.
Rekabetçi oyunlarda darboğaz olması normal. Hangi oyunlarda denediniz?

Valorant ve CS de darboğaz yüksek seviyede fakat R6'da o kadar da görmedim.
Çok normal zaten. CS ve Valorant için yüksek bir ekran kartına ihtiyaç yok. Neredeyse her durumda işlemci darboğazı göreceğiniz oyunlar.
R6 ise rekabetçi oyun olmasına rağmen ekran kartı isteyen bir oyun. Ayarları orta ve üstünde oynuyorsanız çok darboğaz görmemeniz lazım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı