i5 4670k yerine i7 4770k

druid

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar formda yeniyim,

Masaüstü mü laptop mu derken masaüstü toplamaya karar verdim.

İşlemciyi yeni nesil 4820k olarak düşünüyordum. Ekran kartı almayı sonraya bıraktığım için dahili GPU' lu modellerden olan i5 4670K fazlasıyla işimi görür hemde ekran kartına sonra para veririm dedim. Araştırmalarıma göre 4820K'nın ise 4 kanal DDR3 denetleyi haricinde fazla bir extrasının olmayışından dolayı i5 4670K da karar kıldım.

i5 4670K ile Msi Mpower (wireless) almayı planlarken gittiğim Vatan-Antalya şubesinde her ikisininde olmayışı sebebiyle son kalan İ7 4770K ve anakartı ise Msi Z87-G45 Gaming olarak aldım. 4670K 650 TL civarı ve Msi Mpower ise 620 TL toplamda 1200 TL civarındaydı. Bende işlemciyi 850TL civarındaki İ7 4770K olarak karar verince anakarttan taviz verdim ve 400 TL civarındaki Msi Z87-G45 Gaming aldım ve toplamda yine 1200 TL olarak kaldı.

Kasa almayacaktım benim eski Aopen H600B yi kullanacaktım ama sıkıntı çıkarır diyerek yine Xigmatek Talon Black Edition Vector 80 plus 750w da karar kıldım. Daha uygun fiyatlı ve eli ayağı düzgün olan diğer markalara da baktım ama beğendiklerimde güç kaynağının olmayışından dolayı bunu seçtim.

Ramlari Corsair 2x4gb-vengeance-pro-ddr3-1866mhz-cl9 olarak,

Klavye ve mause Logitech MK330 wireless aldım. Capslock ışığının olmaması haricinde güzel.

Soğutucu hiç aklımda yokkeen gaza gelip Corsair H100i aldım.

Elimde 128 GB SSD ve 2 TB WD 64 7200rpm Cache 64 external hdd olduğundan HDD ve ekran kartı almadım.

Externalin kutusunu açıp Hdd yi çıkarıp kasaya bağladım. Güzel oldu. SSD de zaten PC uçuyor.

Gelelim Karın ağrısı monitör kısmına.

Mağazaya gitmeden önce hangi monitör ya da nasıl bir monitör diye düşünmedim.
Mağazadaki uygun fiyata düşük tepkime süreli monitörlerden alırım diye düşündüm.
Monitör seçiminde yaklaşık 1 saat düşündüm.
Asus mu AOC mu derken mağaza çalışanının da ısrarı sebebiyle 80 Milyon kontrast oranına sahip 1ms tepkime süresine sahip Asus VN247h yerine etiket bilgilerinde IPS ve 2ms tepki süreli AOC E2357FH modelinde karar kıldım.Üstelik sıfırı yoktu ve teşhir ürünü alacaktım ve aldım.
Neyse monitörün ölü pixel testi yaplırken ben hala asusun yanına gidip bunu mu alsam diye hala kararsızım bu arada.

Yine çalışanın tavsiyesi üzerine sistemi mağazaya toplattırdım.

Eve geldim pc yi açmadan önce kasayı açıp bir baktım anakartın eksik bir sürü takılmamış vidası var söylene söylene anakartla ve kasayla gelen vidaları bulup 5 kadar eksik vidayı tamamladım. Mağaza çalışanının kablo yerleştirmesini beğenmeyip anakartın kitapçığına bakarak alayını söküp yeniden bağladım.

Corsairin H100i sinin bağlantı şeklini kitapçıktan ve netten kontrol ettim ters bağlanmıştı.

Neyse soğutucuya sonra bakarım deyip sistemi açıp bios girdim.Eski bioslara göre köklü bir değişiklik geçirmiş olup expert vari bir ara yüzey ve envayi çeşit özelliklere hükmetme kabiliyeti verilmiş.Hayran kaldım.

CPU sıcaklığına baktım 39-40 derece arasında geziniyor.Bana sıvı soğutma ve idle da yüksek geldi. Sonraki gün soğutucuyu söktüm. Birde ne göreyim...!

Mağaza çalışanı soğutucu işlemciye parelel bir şekilde oturtamamış sadece kenarı temas edecek şekilde bırakmış. Vidaları çaprazlama azar azar sıkmayıp bir köşeden başlayıp saat yönünde veya tersi yönünde sıkmaya başlayarak kasıntılı bir şekilde ve her bir civatayı sonuna kadar sıkmış sonuç olarak soğutucunun tabanını oturtamamış. Zaten termal macundan anlaşılıyordu. Söktüğümde soğutucu üstünde sürülü gelen macunun yüzde 5 i işlemciye bulaşmıştı. Geri kalan olduğu gibi duruyordu. İşlemci yüzeyi macunsuz bir şekilde tertemizdi.

Ben ilk önce stok gelen termal macunun kalite ve kıvamını beğenmediğimden.Hepsini kazıyıp temizledim ve nemli bezle sildim.Normalde diş macunu kıvamında olması gerekirken pencere macunu kıvamında sertti ve kolay şekil almıyordu.Sürülen yerde yığılıp kalıyordu.

Anakartın arka tarafında destek amacıyla kullanılan soğutucuyla gelen braketin de yanlış yönde olduğunu görünce komple söküp doğru şekilde takıp topladım ve macun olmadığından bir kaç gün macunsuz kullanırım diyerek topladım.

Sisteme start vererek biostan sıcaklığa baktım macun olmadığı halde 3 derece daha soğumuştu.

Windowsu kurup pc açıldığında driver falan derken monitörü kontrol etmem 4-5 günü bulmuştu. Monitör çok parlaktı.Ayarlardan %80 den %50 ye düşürdüm yine olmadı. Ortam ışığından gelen ışık, ekrandaki parlaklığın fazla oluşundan dolayı görüntü rahatsız edecek şekilde parlıyordu. Bu ne biçim IPS diyerek kutuya kitapçığa ve daha fazla bilgi için sitesine girdim IPS'le ilgili bir ibare göremeyince sinirlendim.Öyle sinirlendim ki kendime küsüp 3 gün konuşmadım.
Beni en çok sinirlendiren şey genelde ben hangi mağaza olursa olsun çalışan elemanın ağzına isterse ürün altın kaplama olsun kesinlikle ve kesinlikle bakmam. Bu sefer öyle olmadı ve baktım. Çünkü ne marka ve nasıl bir monitör alacağıma gelmeden önce karar vermemiştim.Başkasının ağzına baktığım için suçlu bendim. Ama mağaza çalışanı da kendi sattığı ürünün özelliğini bilmeden ısrar etti ve beni yanılttı. Monitörün mağazadaki bilgi kartında bile IPS yazıyordu.1 saat monitör seçimine uğraştığımda 10 defa bu IPS mi diye sorduğumu hatırlıyorum.Hatta kontrast oranı 20 milyon olduğundan istediği kadar IPS olsun. Almak istememiştim. Asusun ki 80 milyondu. Aklım onda kalarak ayrılmıştım. Sonuç olarak böyle önemli bir handikapa düştüm.

Ama firmayla irtibata geçme yerine mail atarsam telefonda gelen saçma sorular yüzünden ters bir şey söyleyebilirim diyerek mail attım.2 gün sonra mail cevabı geldi. Mağazamızla irtibata geçin. Bende genel çağrı merkezini arayarak durumu anlattım.Onlarda aldığım yeri aramamı söylediler ve hemen aradım.

Telefon görüşmemizde niye bu kadar beklediğimi sordular bende durumu anlattım. 1 saat kadar sonra dönüş yaptılar. Ben hemen getiremem çalışıyorum kargo yapayım dediğimde sizinde gelmeniz gerekli denilince pazar günü getirin daha iyi olur dediler anlaşıp kapattık.

Mağazaya gittiğimde yine sil baştan olayı anlatım. Yine niye bu kadar bekledin dediler bende haklı olarak monitörü kontrol etmem 4-5 gün 2 günde mailden cevap gelmesi ve telefonda pazar gününe karşılıklı anlaşmamızdan dolayı bugün gelebildim dedim. Karşılıklı hoşgörü içinde iade bölümünde kontrol edildikten sonra kabul edildim ve iadesinin üstüne farkı olursa ödeyerek başka marka alacağımı belirttim ve yine başka IPS monitörlerden uygun fiyata olanı bulamamayınca ve bulduklarımın yalnızca teşhir ürünü olduğunu söylenince hiç düşünmeden Asusun 1ms li VN247h'ını 8 TL farkla aldım .Ölü pixel vs. test yaptık sıkıntı yok. Birde termal macun aldım.

Eve geldiğimde ilk önce soğutucuya termal macunu sürdüm ve en son idle da 38 derecedeyken ortam sıcaklığınında etkisi olabilir 30 dereceye düştü. Tamam şimdi oldu dedim. Ve monitöre geçtim...

Monitörün görüntü kalitesi ve doygunluğu, parlaklığı, yansıması her şeyiyle harikaydı.
Resmen eşşekten inip ferrariye binmiştim. AOC' ta monitöre bakarken görüntüyü parlaklıktan göremediğim gibi başımı sağa sola çevirip bakış açısını değiştirip görüntü arıyordum.Hele gündüzse hapı yuttunuz...

Oyun olarak Diablo 3 -RoS kurup yeni monitörün görüntü kalitesinin daha iyi olduğunu bariz bir şekilde gördüm. Ayarları high yaparak gölgeyi minimum yaparak takılma olmadan i7 4770k nın IGP siyle oyunda donma vs. olmadan akıcı bir şekilde şimdilik oynuyorum.Ekran kartını ileride alacağım ve bir ssd daha alıp raid 0 yapabilirim.

Umarım doğru bir tercih yapmışımdır.
Uzun bir yazı oldu.

Kolay Gelsin...

i5-4670K günümüz oyunları ve ilerisi için oldukça yeterlidir. i7-4770K ile arasında olan 270-280TL fark, çok fazla. i5-4670K'yı tereddütsüz seçin. ;)

Not: Yazıyı şimdi dikkatli okudum, almışsınız. i5-4670K olmasa da, i7-4770K ve Z87-G45 seçimi de gayet harika. Uzun ömürlü kullanım dileğiyle, i5-4670K'yı dert etmeyin.
Monitör olarak IPS olmayışına üzüldüm. VN247H da muhteşem bir monitör.
Sıvı soğutmayı bağlamak, her yiğidin harcı değildir. Hele soğutucu H100i ise. Yine de çalışanlara teşekkür etmek gerek. Arkadaş zorlamış, yapamayınca size bilgi vermeden bırakmış herhalde.

Neyse, kısa tutayım. Seçimler gayet harika, sorunları da muhteşem bir şekilde dile getirip, çözmüşsünüz. Yazı ve bilgilendirme için teşekkürler.

i5-4670K günümüz oyunları ve ilerisi için oldukça yeterlidir. i7-4770K ile arasında olan 270-280TL fark, çok fazla. i5-4670K'yı tereddütsüz seçin. ;)

Not: Yazıyı şimdi dikkatli okudum, almışsınız. i5-4670K olmasa da, i7-4770K ve Z87-G45 seçimi de gayet harika. Uzun ömürlü kullanım dileğiyle, i5-4670K'yı dert etmeyin.
Monitör olarak IPS olmayışına üzüldüm. VN247H da muhteşem bir monitör.
Sıvı soğutmayı bağlamak, her yiğidin harcı değildir. Hele soğutucu H100i ise. Yine de çalışanlara teşekkür etmek gerek. Arkadaş zorlamış, yapamayınca size bilgi vermeden bırakmış herhalde.

Neyse, kısa tutayım. Seçimler gayet harika, sorunları da muhteşem bir şekilde dile getirip, çözmüşsünüz. Yazı ve bilgilendirme için teşekkürler.

İlk başta AMD li sistem düşünüyordum ama enerji tüketimi fazla olduğu için vazgeçtim.

Anakart konusunda ilk başta en iyisini almayı düşünürken kullanmayacağım özelliğe niye para vereyim diyerek geri adım attım. Sata3, usb3, raid,Pciex16 gen3 ve sli ve crossfire olması yeterli gerisi satış politikası benim için.

Teşekkürler...

Başlığı daha ilgi çekici bir şey yaparsanız daha çok kullanıcı göz gezdirecektir. :)

Ne yalan söyliyeyim haklısınız.Ama aklıma gelmedi.
Cem yılmaz vari uzaylı gören masum köylü yazsaydım daha iyi olurdu :)

Baya hareketli bir sistem toplama olmuş. İşlemci soğutucu olayını ve anakartta olan eksik vida olayını vatanbilgisayara bildirmeni öneririm. Sen fazla zayiaat vermeden işini kendin halletmişsin, fakat senin gibi herkes konusunda bilgili olamaz ve orda sistem toplayan insanların nasıl elemanlar olduğunu bilsinler açısından yazıyorum bunları. Yani başkasının başı yanmasın şikayet etmeni öneririm. Ben olsam şikayet ederdim.

Baya hareketli bir sistem toplama olmuş. İşlemci soğutucu olayını ve anakartta olan eksik vida olayını vatanbilgisayara bildirmeni öneririm. Sen fazla zayiaat vermeden işini kendin halletmişsin, fakat senin gibi herkes konusunda bilgili olamaz ve orda sistem toplayan insanların nasıl elemanlar olduğunu bilsinler açısından yazıyorum bunları. Yani başkasının başı yanmasın şikayet etmeni öneririm. Ben olsam şikayet ederdim.

Valla kendi canımın derdinde olduğumdan aklıma gelmedi.Haklısınız aslında.
Başkası sonra tomarla para verip, eve gelince bu mu prenses diye saşırabilir...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı