i5-5200U sıcaklığı, GT 920M sıcaklığından fazla oluyor

Evrener

Hectopat
Selamlar, spesifik bir sorunum var.
sistemim win10, i5-5200u ve gt920m 1gb ekran kartım var, 8gb bellek takılı.
termal macunları yeniledim, bu sıcaklarda (Antalya'da yaşıyorum dışarısı 37 derece) boştayken her ikisi de 45'lerde iken, oyunlarda gpu derecesi işlemciden 6-7 derece düşük çıkıyor.. genelde gpu 60 derece, cpu 68-69 derecede geziniyor,cpu binen yük %100 de olmuyor, çözünürlük artırıp grafikleri yükselteyim işlemciden alayım yükü dediğimde de değişiklik olmuyor. nedenini anlamadım bunun. işlemci max gücünü pilden yüzde 90'a düşürdüğümde ise gpu ve cpu 63-65 derece arası dengelendi. Fakat bazı oyunlarda, oyundan atmaya başladı. Grafik yormayan oyunlarda yapıyor bunu. Grafik yoran oyunlarda da takılma sorunları oldu, bu normal tabii. muhtemelen bu ayardan dolayı. %100'e çıkarırsam gücü atma sorunu yapmıyor. Cpu'nun ısısının gpu'dan yüksek gitmesi sorun yaratır mı?
Ne yapmam lazım ? Bu oyunları mı oynamayayım yoksa ek bir ayar yapılmalı mı?
Termal macunu sürerken işlemcide yanlış mı sürdüm o yüzden mi artıyor dedim, öyle olsa sıcaklık daha da artardı sanki 70'leri de geçerdi, sürmeden önce hem cpu hem gpu 85'lere geliyordu çünkü.10 ay önce değiştirmiştim önceki macunu..
Teşekkürler şimdiden.

Gözlemlediğim kadarıyla laptoplarda CPU GPU'ya göre daha çok ısınıyor. Bu sıcaklıklar laptop için gayet normal. Eğer CPU'ya binen yük %100 olursa hem işlemci cayır cayır yanar hem de darboğaz olur sürekli FPS düşmesi yaşarsınız. GPU kullanımı %100 olmalı.

Şu anda pildeki Max kullanımı CPU %90'a düşürdüğümde gücü, GPU'ya binen yük %98'lere çıktı. Bu denge normal o zaman. atma sorunu için ne yapabilirim? Oyundayken ESC'ye basıp diğer odaya gidip döndüğümde masaüstüne atmış olduğunu gördüm (yani ekran kartının çalışmadığı, işlemcinin daha yoğun çalıştığı sırada), onda da yük CPU'da %20'lerde geziniyor ara sıra %50'lere çıkıyordu.
Oyun orijinal, RAM'lere de yük binmiyor bu arada.
Termal macunu tekrar yenilememe gerek var mı? Devam edeyim mi bu şekilde?

Şu an sizin CPU maksimum kullanımını %100 yapmanız gerek. Yaptıktan sonra bilgi ekranının ekran görüntüsünü atın.

Teşekkürler, %100 yaptım kullanımı. Oyun içerisinde böyle gözüküyor.

1597046522922.png

Yükleme ekranı gelince de böyle gözüküyor değerler.
1597046641079.png

Geri
Yukarı