i5-540M sistem donuyor

Kaanitz

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
8,00 GB
SSD veya HDD modeli
480 GB HDD
Ekran kartı
AMD RADEON R9 200 SERIES
Anakart
-
İşlemci
INTEL CORE i5 M 540 2.53 GHz
Selam, dostlar. Son zamanlarda bilgisayarım çok fazla donmaya başladı bugün format attım ve temiz bir kurulum ile Windows 10 Pro X64 21H2 kurdum. Belki düzelir dedim fakat halen daha donmaya devam ediyor önce kasadan bir ses geliyor sonra ise donuyor. İlk başta sorun RAM'dedir dedim ta ki Advanced System Care kurana kadar. Bilgisayar donduğunda CPU yüzdesi 0 gözüküyordu orada anladım ki sorun işlemcide sonra bilgisayarımın içindeki tozları ve işlemci fanındaki kılları tozları aldım ve bilgisayarımı çalıştırdım ilk 1 hafta donma sorunu gözükmedi, sonra tekrardan donmaya başladı, ben de tekrar açıp temizleyeyim dedim fakat toz yok. İşlemciyi çıkarabilmeyi becerebilsem üfleyeceğim biraz hava tutacağım fakat onu da beceremedim, sonra da çözümü kasanın kapağını çıkarmakta buldum. Şu an kasa kapağı açık yani bilgisayarın içini tamamen görebiliyorum ve çok ironiktir bilgisayar donduğunda işlemci fanına doğru üflüyorum bir ara üfledim sabahtan akşama kadar donmadan çalıştı fakat şimdi ise işe yaramıyor. Bana bir çözüm önerebilir misiniz? Biliyorsunuz ki ülkemizde bir kur artışı var ve hali ile donanımlar pahalı ve ailem almaktan şüpheli bilirsiniz ya. 😄 O yüzden biraz daha sistemsel bir çözüm arıyorum donanımsal değil. Forumdaki neredeyse tüm performans arttırma rehberlerini uyguladım, her türlü işlemi yaptım fakat yeni format atmama rağmen hala donmakta. Sorunun sebebi ve sistemsel bir şekilde çözümü nedir? Ne bileyim program falan durdurabilir mi bu donmayı?

Sistem Özelliklerim;

• İşlemci - Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 540 @ 2.53GHz 2.53 GHz
  • RAM - 8, 00 GB (Yuvada 2 tane 4 takılı.)
  • Ekran Kartı - AMD Radeon R9 200 Series
  • Windows - Windows 10 Pro 21H2 X64

Yeni konular

Geri
Yukarı