İ5 6400 / R9 380X Sistem Yükseltme

Dryus

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
11
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
M1 Macbook Air 16/256GB
Meslek
Software Developer
  • İntel Core İ5 6400
  • Gigabyte H170 Gaming 3
  • Sapphire R9 380X 4GB
  • 2x4 GB Gskill Ripjaws V 2400Mhz
  • OCZ Trion 100 240 GB
  • Seagate Barracuda 1TB
  • Corsair VS650
  • Zalman Z3 PLUS
  • Logitech G602
  • Logitech G103
Böyle bir sisteme sahibim. Bir zaman önce kendime AOC Q3279VWF model monitörünü almıştım İncehesap üzerinden. Başımı aşırı derece belaya soktu o monitör. İncehesap ile iade durumuna gittim. Yaklaşık 45 Gün(!) sonra iade alabildim. Bu para ile sistemime yükseltme yapmak istiyorum. Ufaktan yazılım yazmaya ve Render işlerine başladım. İşlemcim can çekişiyor. Oyun olarak ise tam bir Forza sevdalısıyım, ağırlıklı olarak Forza Horizon 4 oynuyorum. Ultra ayarlarda 1080p'de 60 FPS'de oynuyorum. Ara sıra takılıyor işlemciden dolayı.

İşlemcimde stok fan var ve ayrıca kullandığım Corsair VS650 fan konusunda aşırı sıkıntı çıkarttı bana. İkisi de aşırı sesli çalışıyor. Bilgisayarı ilk aldığımda böyle bir sorun yoktu çıt çıtmıyordu yani. Yaklaşık 6 ay sonra VS650 darbe almış gibi sesler çıkarmaya başladı ara sıra. Aptallık ettim garantiye yollamadım ama araştırmalarıma göre bunun kronik bir sorun olduğunu gördüm. Stok fan zaten kafamı ütülüyor. Bir de bunlar üzerine Zalman'ın dandik fanları gelince ses aşırı derecede rahatsız ediyor. Sizce en mantıklı şekilde yükseltme nasıl olur? Bütçem Maksimum 1700 TL ve yenilenecek parçaları 2.elden satarak biraz daha para çıkartabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart ve işlemciyi değiştirebilirsiniz. Ryzen 5 2600 ve uyumlu bir anakart alın, sonra da i5 6400 ile anakartınızı satın. Elinizdeki para yeterli olursa RX 570 4GB alırsınız.

Anakart ve işlemciyi değiştirebilirsiniz. Ryzen 5 2600 ve uyumlu bir anakart alın, sonra da i5 6400 ile anakartınızı satın. Elinizdeki para yeterli olursa RX 570 4GB alırsınız.
Böyle düşünüyorum ama RX 570'e gerek yok bence R9 380X hala canavar gibi 😀

İşlemci, anakart ve PSU'yu satıp B360 anakart, i5 9400F ve FSP600-60AHBC alabilirsin. 3'ü toplamda 1840 TL tutuyor. RAM'leri satıp tek bi' 8'lik alabilirsin. Örnek olarak buna bakabilirsin. Kasa iyi. Fanları satıp daha sessiz fan alabilirsin istersen. R9 380X totalde RX 570'ten daha iyi. Ancak çok fazla güç çekiyor. Onu da satıp az üstüne ekleyerek RX 580 alabilirsin. İndirimlerde 1100 TL'ye kadar düşüyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı